dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Právní poradna: Když vám počasí nedovolí být v práci, co s tím (ne)může dělat zaměstnavatel?
Námraza ochromila MHD v Praze na začátku prosince. Foto: Jindřich Dvořák

Právní poradna: Když vám počasí nedovolí být v práci, co s tím (ne)může dělat zaměstnavatel?

Jak řešit situaci, kdy se kvůli ledovce na silnicích a námraze nemůžete dostat do práce? Může vám v takovém případě zaměstnavatel nařídit dovolenou, můžete si absenci napracovat? Vzhledem k počasí jsou tyto otázky aktuální. Server Pražský patriot požádal o odpovědi advokáta Ondřeje Preusse.

„Zaměstnavatel nemůže ze dne na den nařídit dovolenou. Obecně je sice nařízení dovolené v moci zaměstnavatele, ale zaměstnance musí informovat nejméně 14 dní předem. Na popsanou situaci pamatuje úprava překážek v práci v zákoníku práce a prováděcí legislativě,“ uvedl Ondřej Preuss, který provozuje službu www.dostupnyadvokat.cz.

„Pokud se tedy zaměstnanec nemůže do práce dostavit včas či vůbec z důvodu nepředvídaného přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků a nemohl-li zaměstnanec zároveň dosáhnout místa pracoviště jiným přiměřeným způsobem (náhradním dopravním prostředkem, případně pěšky), poskytne se mu pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu,“ pokračuje Ondřej Preuss.

V praxi, zejména ve zkušební době, doporučuje jít spíše cestou dohody se zaměstnavatelem.


Nový zákon o platebním styku bude účinný od 13. ledna 2018

10. prosince 2017 v 10:04

Další články
Nahoru