dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - jasno
20°C
pozítří
Neděle - zatazeno
12°C
Právo

Právní poradna: když umřu, převedou se dluhy na partnera?

Chtěl bych uzavřít registrované partnerství. Partnerka, se kterou jsem žil 30 let a měl s ní syna, mě společně s ním okradla o veškerý majetek (zhruba šest milionů korun) a nechali mi pouze dluhy (zhruba 2,5 milionu). Po dalších deseti letech, kdy jsem žil sám a umořoval dluh srážkami z platu, bych chtěl dnes uzavřít registrované partnerství. Nemám s partnerem žádný společný majetek.V případě mojí smrti nepřijme můj partner dědictví, nebudeme mít žádné společné jmění, ale bojím se, že moje dluhy budou převedeny na mého partnera a jeho majetek. Jsou moje obavy oprávněné, nebo se exekuce, která jde za mnou, majetku mého partnera nebude týkat? R.V.

Práva a povinnosti registrovaných partnerů jsou upraveny v zákoně č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství. Tento zákon upravuje jak osobní postavení partnerů, tak i například oprávnění k zastupování druhého partnera a dále i vzájemnou vyživovací povinnost mezi partnery.

Právní úprava však výslovně neupravuje majetkové poměry partnerů a nelze na ně vztáhnout režim společného jmění manželů. K tomu bych rovněž odkázal na § 3020 zákona č. 89/2012, občanský zákoník (tzv. nový občanský zákoník), podle kterého Ustanovení částí první, třetí a čtvrté o manželství a o právech a povinnostech manželů platí obdobně pro registrované partnerství a práva a povinnosti partnerů.

Manželské majetkové právo je přitom upraveno v části druhé tohoto zákona. Z výše uvedeného tedy jednoznačně vyplývá, že mezi registrovanými partnery nevzniká společné jmění manželů. Váš partner tedy za vaše dluhy neodpovídá, respektive nemohou být po něm vymáhány, neboť nemáte společné jmění.

Jinou otázkou ovšem je, že exekutor, který by případně vymáhal pohledávku vůči vám v rámci exekučního řízení, je oprávněn vstupovat do vašeho obydlí (za účelem například provedení exekuce prodejem movitých věcí). Exekutor přitom je oprávněn označit věci, které se v tomto vašem (společném) obydlí budou nacházet a zanést je do soupisu majetku, který bude předmětem exekuce.

V případě, že by tyto věci (popř. některé z nich) byly ve vlastnictví vašeho partnera, musel by se váš partner domáhat vůči exekutorovi vyškrnutí těchto věcí ze soupisu. S ohledem na toto riziko je proto vždy dobré, aby měl vlastník věci připraveny doklady o svém vlastnickém právu, aby se mohl domoci vyškrtnutí těchto věcí ze soupisu.

Výše uvedené lze tedy shrnout tak, že společné jmění mezi partnery nevzniká, nicméně vzniká jim vzájemná vyživovací povinnost. V případě, že je jeden z partnerů ohrožen exekucí, je třeba, aby se druhý z partnerů připravil na možná rizika a problémy plynoucí z provádění exekuce, které by jinak mohlo postihnout i věci, které by exekutor mohl označit v rámci své činnosti jako majetek dlužníka.

JUDr. Jan Langmeier, advokát, www.langmeier.cz

Máte nějakou otázku z libovolné oblasti práva? Pište na adresu redakce@prazskypatriot.cz, odpovědi se objeví v této rubrice


Bezplatná právní poradna sociálně slabším občanům

19. března 2019 v 08:23

Praha 9 poskytuje bezplatně právní poradnu občanům, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území MČ Prahy 9.

Žádné zásadní změny nepřinese, ale… Co změní nový zákon o zpracování osobních údajů?

17. března 2019 ve 12:24

Je to už poměrně dlouho, co GDPR nabylo účinnosti. Zároveň s ním měl dle původních plánů českých zákonodárců nabýt účinnosti i zákon, který měl pomoci GDPR v některých otázkách upřesnit nebo vyjasnit. Jak to tak ale u nás bývá, GDPR je účinné bezmála deset měsíců a adaptační zákon, tj. zákon...

Praha 13: Bezplatná právní poradna na radnici

1. března 2019 v 07:30

Základní právní poradenství nabízí radnice třinácté městské části občanům v problematické situaci. Centrum právní pomoci poskytuje občanům Prahy 13 základní právní poradenství zdarma.

GDPR je už nějakou dobu s námi, na co si dávat největší pozor?

20. ledna 2019 v 07:32

Úřad pro ochranu osobních údajů na svých stránkách pravidelně zveřejňuje odpovědi na dotazy, které poskytl v rámci svobodného přístupu k informacím. Z nich je zřejmé několik velmi zajímavých skutečností.

Novinky pro podnikatele a zaměstnavatele v roce 2019

22. prosince 2018 v 08:30

Jste podnikatel nebo zaměstnavatel a nejste si jistý, jaké legislativní změny a novinky Vás čekají v roce 2019? Přinášíme vám článek se stručným shrnutím, co vás čeká příští rok.

Jak s nevyčerpanou dovolenou ke konci roku? Převádí se do nového roku, propadá nebo se proplácí?

21. prosince 2018 v 08:17

Nevyčerpaná dovolená se převádí do dalšího kalendářního roku. Nepropadá a ani se neproplácí. Zaměstnavatel vám peníze místo dovolené nabídnout ani nesmí. Vyplatit nevyčerpanou dovolenou vám může pouze v případě skončení pracovního poměru. Zaměstnavatel by vám měl následně umožnit převedenou...

Proč (ne)uzavřít smlouvu o výkonu funkce jednatele?

16. prosince 2018 ve 22:13

Jste jednatelem v s.r.o. a chcete za výkon funkce kromě poděkování ze strany společníků získávat i finanční odměnu? Případně jste sami společníkem s.r.o. a zároveň jednatelem a máte v úmyslu vyplácet (si) za výkon funkce odměnu? Pokud jste na předchozí otázky odpověděli „ano“, budou se Vám hodit...

Hlavní město podporuje novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu

12. prosince 2018 v 07:25

Vláda České republiky 3. prosince projednala a schválila novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu. Městská rada oproti původnímu stanovisku tento pohled přehodnotila a novelu vlády podporuje. Rada hl. m. Prahy se vyslovila zejména pro podporu principu kontroly územních samosprávných celků ze...

Výpověď v práci? Jaké má zaměstnanec právo, ale i povinnosti

30. listopadu 2018 v 10:45

Zaměstnavatel odmítl podepsat moji výpověď. Co s tím? Odpovídá Jana Kaplická z Profesia.cz. Výpověď z pracovního poměru je jednostranný akt – znamená to, že výpověď se druhé straně prostě dá. Předání výpovědi ale má svá pravidla: výpověď musí být vždy písemná a v písemné podobě musí být vždy...

Další články
Nahoru