dnes
Čtvrtek - jasno
28°C
zítra
Pátek - skorojasno
27°C
pozítří
Sobota - zatazeno
29°C
Právní poradna: Jaké máte možnosti obrany, když váš soused nezná význam slova ohleduplnost?
Z neohleduplného souseda může rozbolet hlava. Ilustrační foto: freeimages

Právní poradna: Jaké máte možnosti obrany, když váš soused nezná význam slova ohleduplnost?

Co když vás soused ruší velkým hlukem, třeba nahlas puštěnou hudbou či mejdanem? Dopouští se přestupku? Pokud ano, tak v jakém případě, při jaké intenzitě hluku? Záleží, v jakou denní dobu se děje toto obtěžování? Jak se můžete bránit? Na časté otázky čtenářů serveru Pražský patriot odpovídá advokát Jan Langmeier.

Neohleduplný soused je nezáviděníhodná věc. Nicméně, protože se takové případy dějí často, i zákon na ně doslovně pamatuje. V prvé řadě je soused ze zákona povinen zdržet se hluku, který vniká na váš pozemek v míře nepřiměřené místním poměrům, a podstatně omezující obvyklé užívání vašeho pozemku, domu, či bytu bez ohledu na to, jestli se jedná o dobu denní nebo noční (Pokud by se jednalo o dobu noční, mohlo by se jednat i o přestupek proti veřejnému pořádku dle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích).

Pokud tak váš soused činí, nejprve bych doporučoval upozornění, a to nejlépe i v písemné podobě, což vám později může posloužit jako důkaz v případném sporu.

V případě, že váš soused zůstane vůči upozornění netečný, můžete se bránit u soudu takzvanou negatorní žalobou podle ust. § 1013 nového občanského zákoníku. Dle něj se vlastník musí zdržet všeho, co způsobuje, že hluk vniká na pozemek jiného vlastníka (nejen tedy přímého souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku.

Soud bude zkoumat, zda obtěžování hlukem je nepřiměřené místním poměrům, a současně také to, zda se v důsledku obtěžování jedná o podstatný zásah do obvyklého užívání vašeho pozemku, domu či bytu.

Další možností je obrátit se na krajskou hygienickou stanici nebo na stavební úřad. Na rozdíl od soudů však úřady nemohou řešit jakékoliv obtěžování hlukem. Zákon jim umožňuje zasáhnout pouze tehdy, pokud hluk překračuje hygienické limity, a ohrožuje tak veřejné zdraví (to je možné prokázat především měřením) nebo pokud osoba působící hluk páchá přestupek nebo jiný delikt (například ruší noční klid).

Autorem textu je advokát JUDr. Jan Langmeier
Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o. (www.langmeier.cz)


Připomínky k Metropolitnímu plánu mohou lidé zasílat už jen týden

Dnes v 17:19

Čas pro zasílání připomínek k Metropolitnímu plánu se krátí. Obyvatelé České republiky a městské části Prahy mají na jejich odeslání už jen sedm pracovních dní. Právě v posledním týdnu ale obvykle dochází k největšímu nárůstu doručovaných připomínek. Za první tři týdny se jich na pražském...

Zvýšení průtočnosti v úseku Vltavy na Maninách

Včera v 09:55

Rada Prahy včera vybrala nejvhodnějšího uchazeče o zakázku na zvýšení průtočnosti Vltavy na Maninách v rámci protipovodňových opatření na ochranu hl. m. Prahy. Stala se jím společnost Aquatest, a. s. s nabídkovou cenou 7 870 048,06 korun bez DPH.

Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce Prahy

Včera v 09:37

Hlavní město má od včerejška Akční plán pro implementaci Územní energetické koncepce hl. m. Prahy na období 2018–2022. Jde o dokument, který pro uvedené období definuje priority, opatření a projekty, které povedou k zajištění hospodárného nakládání s energií v souladu s udržitelným...

Nadační fond Kapka naděje dostane dotaci

Včera v 09:10

V rámci akce „Koně pomáhají 2018“ hlavní město Praha poskytne jednorázovou investiční dotaci ve výši 100 tisíc korun Nadačnímu fondu Kapka naděje. 

Další články
Nahoru