dnes
Čtvrtek - jasno
23°C
zítra
Pátek - polojasno
25°C
pozítří
Sobota - skorojasno
23°C
Právní poradna: Jaké máte možnosti obrany, když váš soused nezná význam slova ohleduplnost?
Z neohleduplného souseda může rozbolet hlava. Ilustrační foto: freeimages

Právní poradna: Jaké máte možnosti obrany, když váš soused nezná význam slova ohleduplnost?

Co když vás soused ruší velkým hlukem, třeba nahlas puštěnou hudbou či mejdanem? Dopouští se přestupku? Pokud ano, tak v jakém případě, při jaké intenzitě hluku? Záleží, v jakou denní dobu se děje toto obtěžování? Jak se můžete bránit? Na časté otázky čtenářů serveru Pražský patriot odpovídá advokát Jan Langmeier.

Neohleduplný soused je nezáviděníhodná věc. Nicméně, protože se takové případy dějí často, i zákon na ně doslovně pamatuje. V prvé řadě je soused ze zákona povinen zdržet se hluku, který vniká na váš pozemek v míře nepřiměřené místním poměrům, a podstatně omezující obvyklé užívání vašeho pozemku, domu, či bytu bez ohledu na to, jestli se jedná o dobu denní nebo noční (Pokud by se jednalo o dobu noční, mohlo by se jednat i o přestupek proti veřejnému pořádku dle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích).

Pokud tak váš soused činí, nejprve bych doporučoval upozornění, a to nejlépe i v písemné podobě, což vám později může posloužit jako důkaz v případném sporu.

V případě, že váš soused zůstane vůči upozornění netečný, můžete se bránit u soudu takzvanou negatorní žalobou podle ust. § 1013 nového občanského zákoníku. Dle něj se vlastník musí zdržet všeho, co způsobuje, že hluk vniká na pozemek jiného vlastníka (nejen tedy přímého souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku.

Soud bude zkoumat, zda obtěžování hlukem je nepřiměřené místním poměrům, a současně také to, zda se v důsledku obtěžování jedná o podstatný zásah do obvyklého užívání vašeho pozemku, domu či bytu.

Další možností je obrátit se na krajskou hygienickou stanici nebo na stavební úřad. Na rozdíl od soudů však úřady nemohou řešit jakékoliv obtěžování hlukem. Zákon jim umožňuje zasáhnout pouze tehdy, pokud hluk překračuje hygienické limity, a ohrožuje tak veřejné zdraví (to je možné prokázat především měřením) nebo pokud osoba působící hluk páchá přestupek nebo jiný delikt (například ruší noční klid).

Autorem textu je advokát JUDr. Jan Langmeier
Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o. (www.langmeier.cz)


Návrh Metropolitního plánu je připraven k prvnímu kolu veřejného projednání

Dnes ve 14:12

Od pondělí se veřejnost může seznámit s oficiální verzí návrhu Metropolitního plánu, nového územního plánu pro Prahu. Lidé si nyní plán mohou čtvrt roku prohlížet a připravit se na připomínkování. Připomínky k návrhu bude možné zasílat po dobu 30 dnů od...

Hlavní město přispěje k lepšímu vybavení Dětské kliniky Thomayerovy nemocnice

Dnes v 08:49

Městská rada na úterním jednání souhlasila s poskytnutím dotace ve výši 4 920 tis. korun pražské Thomayerově nemocnici, která finanční prostředky použije na pořízení nového přístroje a vybavení pro Dětskou kliniku. Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo.

Na granty pro oblast životního prostředí o 25 milionů více než loni

Včera v 09:21

Městská rada včera projednala návrhy na udělení grantů na projekty ke zlepšení stavu životního prostředí hl. m. Prahy pro letošní rok. Jedná se celkem o 171 projektů od 103 žadatelů s celkovou částkou ve výši 45,59 mil. korun. V loňském roce bylo v grantovém řízení pro oblast životního prostředí...

Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost

Včera v 08:16

Rada hlavního města Prahy včera souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem „Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy – 2. etapa“ předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení...

V ulicích Prahy 6 budou informační stánky k Metropolitnímu plánu

Včera v 08:00

Chcete vědět více o Metropolitním plánu? Pak se neváhejte zastavit u informačních stánků Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha), které budou od začátku května až do konce června rozmístěny po městě.

Praha se opět zapojí do projektu bezplatných obědů

Včera v 07:27

Hlavní město Praha se i v letošním roce zapojí do projektu potravinové pomoci dětem ve vážné sociální nouzi v rámci Operačního programu potravinové a materiální pomoci, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podání žádosti na dnešním jednání odsouhlasila Rada hlavního...

Rada souhlasila s přidělením grantů v oblasti rodinné politiky

17. dubna 2018 ve 13:21

S přidělením grantů hlavního města Prahy pro oblast rodinné politiky na rok 2018 dnes souhlasila městská rada. Letos bude rozděleno celkem 16 332 000 korun. Návrh musí ještě schválit Zastupitelstvo hl. m. Prahy. 

Další články
Nahoru