dnes
Úterý - oblacno
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
16°C
Právní poradna: Jaké máte možnosti obrany, když váš soused nezná význam slova ohleduplnost?
Z neohleduplného souseda může rozbolet hlava. Ilustrační foto: freeimages

Právní poradna: Jaké máte možnosti obrany, když váš soused nezná význam slova ohleduplnost?

Co když vás soused ruší velkým hlukem, třeba nahlas puštěnou hudbou či mejdanem? Dopouští se přestupku? Pokud ano, tak v jakém případě, při jaké intenzitě hluku? Záleží, v jakou denní dobu se děje toto obtěžování? Jak se můžete bránit? Na časté otázky čtenářů serveru Pražský patriot odpovídá advokát Jan Langmeier.

Neohleduplný soused je nezáviděníhodná věc. Nicméně, protože se takové případy dějí často, i zákon na ně doslovně pamatuje. V prvé řadě je soused ze zákona povinen zdržet se hluku, který vniká na váš pozemek v míře nepřiměřené místním poměrům, a podstatně omezující obvyklé užívání vašeho pozemku, domu, či bytu bez ohledu na to, jestli se jedná o dobu denní nebo noční (Pokud by se jednalo o dobu noční, mohlo by se jednat i o přestupek proti veřejnému pořádku dle zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích).

Pokud tak váš soused činí, nejprve bych doporučoval upozornění, a to nejlépe i v písemné podobě, což vám později může posloužit jako důkaz v případném sporu.

V případě, že váš soused zůstane vůči upozornění netečný, můžete se bránit u soudu takzvanou negatorní žalobou podle ust. § 1013 nového občanského zákoníku. Dle něj se vlastník musí zdržet všeho, co způsobuje, že hluk vniká na pozemek jiného vlastníka (nejen tedy přímého souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezuje obvyklé užívání pozemku.

Soud bude zkoumat, zda obtěžování hlukem je nepřiměřené místním poměrům, a současně také to, zda se v důsledku obtěžování jedná o podstatný zásah do obvyklého užívání vašeho pozemku, domu či bytu.

Další možností je obrátit se na krajskou hygienickou stanici nebo na stavební úřad. Na rozdíl od soudů však úřady nemohou řešit jakékoliv obtěžování hlukem. Zákon jim umožňuje zasáhnout pouze tehdy, pokud hluk překračuje hygienické limity, a ohrožuje tak veřejné zdraví (to je možné prokázat především měřením) nebo pokud osoba působící hluk páchá přestupek nebo jiný delikt (například ruší noční klid).

Autorem textu je advokát JUDr. Jan Langmeier
Langmeier & Co., advokátní kancelář s.r.o. (www.langmeier.cz)


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Včera v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Včera v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Včera v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru