dnes
Úterý - obcasny-dest
13°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
16°C
Právo

Právní poradna: Jak je to s náhradami za práci přesčas? Měli byste vědět

Předně je třeba si říci, co to práce přesčas je a kdy je přípustná. Jde o práci, která je konána mimo stanovenou pracovní dobu a mimo rozvrh směn na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem. O přesčas nejde, pokud si zaměstnanec napracovává volno, které dostal na vlastní žádost.

Obecně platí, že až do celkového rozsahu 150 hodin ročně může zaměstnavatel nařídit práci přesčas kterémukoliv zaměstnanci s výjimkou těhotných zaměstnankyň, zaměstnanců pečujících o dítě mladší než 1 rok, mladistvých a zaměstnanců s kratší pracovní dobou.

Nařízení práce přesčas je však možné pouze výjimečně a z vážných provozních důvodů. Pokud není zaměstnanci poskytnuto náhradní volno, nesmí práce přesčas v týdnu přesáhnout 8 hodin. Za splnění určitých podmínek může zaměstnavatel nařídit práci přesčas i na dobu odpočinku nebo na dny pracovního klidu.

Zda bude zaměstnanci za práci přesčas v uvedeném rozsahu náležet příplatek nebo náhradní volno, může záležet i na jeho pracovní smlouvě. Pokud je v ní uvedeno, že výše mzdy se sjednává již s přihlédnutím k práci přesčas a je v ní zároveň uveden rozsah této práce nepřekračující oněch 150 hodin ročně, zaměstnanci žádná náhrada nenáleží.

V takových případech je však třeba respektovat ustanovení o minimální mzdě. Pokud pracovní smlouva o práci přesčas mlčí, náleží za odpracované přesčasy mzda spolu s 25% příplatkem nebo náhradní volno, pokud se tak se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnou.

Práci přesčas nad uvedený rozsah 150 hodin pak může zaměstnavatel na zaměstnanci požadovat jen na základě jejich dohody.

Autorem textu je Daniel Macek, advokát

www.maceklegal.cz


Praha 9: Bezplatná právní poradna

28. září 2018 v 08:15

Tato služba je poskytována sociálně slabším občanům, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území MČ Prahy 9. K poskytnutí služby je třeba doložit doklad totožnosti s trvalým pobytem na území Prahy 9– Vysočany, Libeň, Střížkov, Prosek, Hloubětín,...

Právní poradna: Kdy žádat o souhlas se zpracováním osobních údajů? Ne vždy je tento krok vhodný

17. června 2018 ve 22:32

Souhlasy kam se podíváš. Asi tak by se dala shrnout lavina mailů, které se na nás hrnuly ze všech stran od společností, které více či méně kreativně požadovaly udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Potřebujete právníka? Praha 10 nabízí bezplatné právní poradenství

31. května 2018 v 09:11

Občané městské části Praha 10, kteří se ocitnou v tíživé rodinné, bytové nebo finanční situaci, mohou využít projektu bezplatného právního poradenství. Služba je poskytována občanům MČ Praha 10, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci a požádají o pomoc při řešení své situace sociální...

Přehled kontrol Úřadu pro ochranu osobních údajů za druhé pololetí roku 2017

18. dubna 2018 v 07:56

S přicházejícím nařízením GDPR a hrozbou sankcí a postihy od Úřadu pro ochranu osobních údajů (dále jen  „ÚOOÚ“) je pro představu vhodné upozornit na současný stav a počet kontrol, které proběhly za rok 2017. Obrázek nechť si každý udělá sám.

Nový nález Ústavního soudu ve věci náhrady regulovaného nájemného

15. února 2018 v 08:14

V červenci roku 2017 jsme již psali o přelomovém rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (dále jen „ESLP“), kterým tento určil výši náhrady za omezení vlastnického práva regulací nájemného (https://www.maceklegal.cz/ceska-republika-ma-zaplatit-majitelum-bytu-miliony.html). Významnost...

Bezplatná právní poradna na radnici

12. února 2018 v 09:22

Centrum právní pomoci poskytuje občanům Prahy 13 základní právní poradenství zdarma. Je určeno pro ty, kteří se z různých důvodů ocitli v problematické situaci a nevědí si sami rady. Poskytne základní radu, jak v konkrétním případě postupovat. Poradí v oblasti rodinného a pracovního práva, náhrady...

Nová evidence skutečných majitelů právnických osob od začátku roku 2018

25. ledna 2018 v 08:21

Novelou zákona o veřejných rejstřících fyzických a právnických osob vznikla nová povinnost evidovat skutečné majitele právnických osob a svěřeneckých fondů s účinností od 1. ledna 2018.

Bezplatná Právní poradna v Praze 9

3. ledna 2018 ve 14:44

Pro sociálně slabší občany, kteří nemohou za právní služby platit a mají trvalý pobyt na území Prahy 9 je radnicí této městské části zřízena bezplatná právní poradna.

Další články
Nahoru