dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Právo

Jak je to s alimenty na dospělé dítě

Jsem ženatý a s manželkou máme 18-tiletou dceru, která chodí do třetího ročníku střední školy. Žijeme všichni v rodinném domě, který vlastníme s manželkou napůl. Platíme na rodinný dům hypotéku 6000 korun měsíčně. Vzhledem ke špatnému stavu manželství chci podat žádost o rozvod. Mám v plánu se odstěhovat z domu, který zůstane v užívání manželce a dceři a platit polovinu hypotéky. Plánuji si pronajmout byt. Můj hrubý plat je 40 000 kč/měsíc. Za byt bych platil 10 000 měsíčně, za polovinu hypotéky 3000 měsíčně. Kolik by v tomto případě činily alimenty na dceru?

No, na výživné, dnes už asi zletilé dcery, neexistují žádné tabulky. Pokud je dceři již 18 let, můžete se na výživném s ní dohodnout sám, i bez soudního jednání.

Obecně platí, že dítě může požadovat po otci až 1/4 jeho příjmů, ale to jsou velmi extrémní situace, například při invaliditě dítěte. Je jasné, že „dospělé“ dítě má vyšší potřeby, než třeba předškolák, na druhou stranu už se může o mnoho věcí postarat samo, nepotřebuje na to vyšší částky, popř. soustavnou péči rodičů.

Částku se pokuste s dcerou domluvit tak, aby odpovídala jejím potřebám (studium, jízdné, kolej apod.). Je potřeba si uvědomit, že stejnou povinnost má k zletilé dceři i její matka.

Pokud by rozhodoval soud, hrozí nebezpečí nákladů soudního řízení, které určování výživného u zletilých dětí nejsou úplně zanedbatelné. Pokud si nebudete vědět rady, určitě Vám doporučím obrátit se na nějakého kolegu právníka či advokáta.

Mgr. Aleš Choděra, www.ak-choderovi.cz


Novela zákona o elektronických komunikacích ve vztahu k operátorům

1. listopadu 2017 v 16:08

Po mnoha letech intenzivního jednání všech složek legislativního procesu a velkého tlaku veřejnosti, respektive neziskových sdružení, vešla v účinnost novela zákona o elektronických komunikacích, zaměřená primárně na problematiku ochrany spotřebitele při styku s telekomunikačními...

Novela zákona o daních z příjmů: Podnikatelům se vyplatí změny využít už letos

24. října 2017 v 11:02

Konec roku se blíží a mnozí podnikatelé i firmy už teď začínají připravovat podklady k daňovému přiznání. Letos v červenci byl přijat daňový balíček se zásadními novelami zákona o daních z příjmů. Díky přechodnému ustanovení mají podnikatelé letos dvě možnosti, jak při tvorbě daňového přiznání...

Registrujte se na seminář. Téma? GPDR - seznámení a poznatky z praxe

16. října 2017 ve 20:08

Advokátní kanceláří macek I legal chystá na listopad seminář na téma GPDR – seznámení a poznatky z praxe. Volná místa jsou ještě k dispozici. 

Právní úprava kamerových systémů podle GDPR

8. října 2017 v 15:59

To, že bylo přijato nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679, tzv. obecné nařízení o ochraně osobních údajů, zkráceně též nazýváno GDPR podle anglické zkratky general data protection regulation, je již mezi podnikateli poměrně známou skutečností. Stále však mnoho z nich tápe v některých...

Právo: Kdy je možné domáhat se opravy zdi na hranici sousedních pozemků?

28. srpna 2017 v 08:15

Oddělení sousedních pozemků je každodenní problém a v praxi často nastávají případy, kdy není možné jednoznačně určit, kde se nachází jejich přesná hranice. Zákon číslo 89/2012 Sb., nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“), problematiku hraničních linií na rozdíl od svého předchůdce reguluje poměrně...

E-shopy budou muset měnit obchodní podmínky. Nařízení EU začne platit v květnu 2018

21. srpna 2017 v 09:10

Nově přijaté nařízení EU, které se dotýká v podstatě téměř všech podnikatelů, se pochopitelně výrazně dotkne i fungování majitelů a provozovatelů eshopů.

Právní pohled: Jak postupovat, pokud má soused žumpu na mém pozemku?

17. srpna 2017 v 08:04

Nastane-li v sousedských vztazích situace, že soused dlouhodobě užívá žumpu, která je na hranicích jeho pozemku s vaším nebo dokonce přímo na vašem pozemku existuje hned několik možností, jak tuto situaci právně vyřešit.

Může se vám hodit: Jak se bránit sousedovi, který ohrožuje čistotu vaší vody

2. srpna 2017 v 09:10

Pokud už se vám někdy stalo, že váš soused ohrožoval čistotu vaši vody ve studni, pak v následujících řádcích se dozvíte, jak se mu bránit.

Česká republika má zaplatit majitelům bytů miliony

17. července 2017 ve 14:42

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (dále „ESLP“) odmítl odvolání České republiky ve věci ČAPSKÝ a JESCHKEOVÁ proti ČESKÉ REPUBLICE a potvrdil tak své dřívější rozhodnutí z 9. února 2017, které tímto nabylo právní moci dne 3. července 2017. Rozsudkem bylo výše uvedeným majitelům bytů...

Novela vyhlášky o registraci vozidel

30. června 2017 v 09:56

Dne 1. 6. 2017 nabyla účinnosti vyhláška Ministerstva dopravy č. 158/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění pozdějších předpisů. Jedná se o již třetí novelizaci vyhlášky o registraci vozidel v roce 2017.

Další články
Nahoru