dnes
Sobota - skorojasno
20°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Pravidla pro transparentní spolupráci s investory připravil svaz pražských městských části
Výstavba v Praze. Ilustrační foto: archiv

Pravidla pro transparentní spolupráci s investory připravil svaz pražských městských části

Svaz městských částí hlavního města Prahy ve spolupráci s Advokátní kancelář Frank Bold Advokáti připravily Pravidla pro transparentní spolupráci s investory. Cílem je zrychlit a zpřehlednit komunikaci mezi developerem a konkrétní městskou částí. Návrh pravidel bude ještě v průběhu léta předložen investorům a hlavní městu s cílem vést nad tématem veřejnou diskusi.

Členové Svazu městských částí hlavního města Prahy se dlouhodobě potýkají se složitostmi při vyjednávání s developery. Podle nich dosud nejasné a netransparentní řešení vztahů mezi oběma subjekty chtějí nahradit oboustranně výhodnými pravidly, která by vedla ke vzájemné spokojenosti investora i samosprávy.

„Pravidla nám pomohou vytvořit přehledné a jednotně regulované prostředí pro výstavbu. Věříme, že budou přínosná pro celkový rozvoj všech městských částí,” uvedla předsedkyně Svazu a starostka městské části Praha – Slivenec Jana Plamínková.

Šestatřicet městských částí, které jsou součásti Svazu, patří v Praze mezi ty nejrychleji rostoucí. Na jejich území se staví velké developerské projekty, které zasahují i do více městských částí najednou.

„Vytvoření pravidel pro spolupráci s investory považuji za velký úspěch a ukázku toho, jak starostové městských částí jsou schopni efektivně spolupracovat v zájmu rozvoje svých městských částí a zároveň dbát na ochranu veřejného zájmu a zájmů svých občanů,“ říká starosta městské části Praha – Lysolaje a náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.

„Účelem Pravidel je umožnit koordinovaný rozvoj území jednotlivých městských částí Prahy, vymezit jednoznačná a transparentní pravidla pro jednání členů Svazu s investory a umožnit spolupráci jednotlivých členů Svazu při prosazování svých zájmů vůči investorům,” vysvětlil advokát Martin Fadrný z firmy Frank Bold Advokáti a dodal: „Tento typ transparentní spolupráce navíc minimalizuje rizika potenciálního lobbismu a korupce.”

Developer finančně přispěje městské části

Pravidla ošetří i výši finančního příspěvku, který investor poskytne městské části na stavbu dopravní infrastruktury a zajištění občanské vybavenosti v nově vznikající zástavbě. Díky tomu nebude muset městská čtvrť platit například stavbu školky, zdravotnického zařízení anebo nákupního a kulturního centra sama ze svých veřejných rozpočtů.

„Chceme poskytnout investorům jasné zásady na počátku příprav jejich záměru a tím celý proces zjednodušit. Zrychlíme průchod řízením a dáme mu transparentní rámec, kde mohou investoři s městskými částmi jednat,” sdělila místopředsedkyně Svazu a starostka městské části Praha – Petrovice Olga Hromasová.

Nastavené zásady spolupráce jsou podle Hlubučka vhodným nástrojem, jak můžou městské části pečovat o trvale udržitelný rozvoj svého území a chránit veřejný zájem. Předtím než nabydou Pravidla platnosti, projdou ještě připomínkováním ze strany investorů.

Starostové městských částí je chtějí v průběhu léta také zkonzultovat s magistrátem a s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Jednotliví členové Svazu se pak k Pravidlům přihlásí individuálně.


Další články
Nahoru