dnes
Úterý - zatazeno
3°C
zítra
Středa - zatazeno
5°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
Pravidla financování uměleckých děl v ulicích chce mít Praha do konce léta
Socha u kulturního centra na Novodvorské už byla odstraněna. Podobný osud postihl i mnoho dalších pražských soch z dob socialismu. Foto: Viktor Puci

Pravidla financování uměleckých děl v ulicích chce mít Praha do konce léta

Pražská rada by měla ještě v létě schválit pravidla přidělování peněz, kterými chce podpořit výtvarné umění v ulicích. Mají na ně jít dvě procenta z investic uskutečněných v předchozím roce. ČTK to řekla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice).

„Materiál je téměř hotov, nyní se trochu přepracovává s ohledem na připomínky primátorky Krnáčové," uvedla náměstkyně s tím, že do konce prázdnin by ho měli radní schválit. Počítá s tím, že se vezmou opravdu investované peníze z minulého roku, ze kterých se vypočítají dvě procenta. „Teď to vychází kolem sta milionů korun," dodala Kolínská.

Není podle ní nutné, aby se celá vyhrazená částka vždy využila. Rozjezd programu v prvních letech bude zřejmě spíše pozvolný. „Jde o to, aby umisťování nebylo divoké, aby se umělecká díla vybírala v otevřené soutěži a aby se pak o sochy někdo starat a udržoval je," uvedla. Nové sochy bude mít ve správě Galerie hlavního města Prahy, která bude od města dostávat dostatek peněz na údržbu.

Sochy chce město umisťovat u svých nových staveb, jako jsou školy nebo stanice veřejné dopravy, a také na sídlištích. Část peněz rozdělí mezi žadatele. Návrh počítá se vznikem jedenáctičlenné komise rady, která bude navrhovat, která místa je vhodné uměleckými díly doplnit.

Na ta pak město vypíše veřejné výtvarné soutěže a další komise odborníků vyhodnotí, které z přihlášených děl na místě vznikne.

Plán vyhradit část rozpočtu na investice na umělecká díla byl jedním z pěti bodů, které si Trojkoalice (Zelení, STAN a KDU-ČSL) stanovila pro obnovení koalice s ANO a ČSSD loni v dubnu.

Kromě dvou procent z investic vyhrazených na kulturu si Trojkoalice jako podmínky stanovila budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu Kliniky, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo zvýšení daně z nemovitosti.

Žádný z nich zatím nebyl realizován, se zvýšením daně od začátku nesouhlasilo hnutí ANO. Rada města tento týden schválila zahájení jednání o odkupu žižkovského nákladového nádraží.


Kryt na Folimance se v prosinci letos otevře naposledy

Dnes v 07:55

Městská část Praha 2 letos zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. Poslední letošní prohlídka bude 15. prosince.

Jaký bude vnitroblok mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova

Včera ve 22:36

Na druhé plánovací setkání k regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Matúškova, Schulhoffova a Brechtova zve radnice jedenácté městské části.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis 2018

Včera ve 12:32

Hlavní město Praha zve veřejnost na již 23. ročník oblíbeného veletrhu vzdělávání a nabídky pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh se tradičně uskuteční v prostorách Kongresového centra na pražském Vyšehradě ve dnech 22. až...

Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Další články
Nahoru