dnes
Středa - skorojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Pravidla financování uměleckých děl v ulicích chce mít Praha do konce léta
Socha u kulturního centra na Novodvorské už byla odstraněna. Podobný osud postihl i mnoho dalších pražských soch z dob socialismu. Foto: Viktor Puci

Pravidla financování uměleckých děl v ulicích chce mít Praha do konce léta

Pražská rada by měla ještě v létě schválit pravidla přidělování peněz, kterými chce podpořit výtvarné umění v ulicích. Mají na ně jít dvě procenta z investic uskutečněných v předchozím roce. ČTK to řekla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice).

„Materiál je téměř hotov, nyní se trochu přepracovává s ohledem na připomínky primátorky Krnáčové," uvedla náměstkyně s tím, že do konce prázdnin by ho měli radní schválit. Počítá s tím, že se vezmou opravdu investované peníze z minulého roku, ze kterých se vypočítají dvě procenta. „Teď to vychází kolem sta milionů korun," dodala Kolínská.

Není podle ní nutné, aby se celá vyhrazená částka vždy využila. Rozjezd programu v prvních letech bude zřejmě spíše pozvolný. „Jde o to, aby umisťování nebylo divoké, aby se umělecká díla vybírala v otevřené soutěži a aby se pak o sochy někdo starat a udržoval je," uvedla. Nové sochy bude mít ve správě Galerie hlavního města Prahy, která bude od města dostávat dostatek peněz na údržbu.

Sochy chce město umisťovat u svých nových staveb, jako jsou školy nebo stanice veřejné dopravy, a také na sídlištích. Část peněz rozdělí mezi žadatele. Návrh počítá se vznikem jedenáctičlenné komise rady, která bude navrhovat, která místa je vhodné uměleckými díly doplnit.

Na ta pak město vypíše veřejné výtvarné soutěže a další komise odborníků vyhodnotí, které z přihlášených děl na místě vznikne.

Plán vyhradit část rozpočtu na investice na umělecká díla byl jedním z pěti bodů, které si Trojkoalice (Zelení, STAN a KDU-ČSL) stanovila pro obnovení koalice s ANO a ČSSD loni v dubnu.

Kromě dvou procent z investic vyhrazených na kulturu si Trojkoalice jako podmínky stanovila budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu Kliniky, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo zvýšení daně z nemovitosti.

Žádný z nich zatím nebyl realizován, se zvýšením daně od začátku nesouhlasilo hnutí ANO. Rada města tento týden schválila zahájení jednání o odkupu žižkovského nákladového nádraží.


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru