Dnes Úterý - skorojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pravidelné zvonění na Malé Straně připomene bojovníky proti totalitním režimům
Kostel sv. Mikuláše se zvonicí. Zdroj: Prague City Tourism

Pravidelné zvonění na Malé Straně připomene bojovníky proti totalitním režimům

Pravidelné zvonění v hlásce zvonice kostela svatého Mikuláše na Malostranském náměstí bude připomínat bojovníky proti totalitním režimům. Jako prvního připomene 14. září syna prvního prezidenta a bývalého ministra zahraničí Jana Masaryka. Zároveň je na Kampě k vidění výstava Oči státní bezpečnosti, která připomene klíčová místa a aktéry událostí. Novinářům to řekli zástupci městské firmy Prague City Tourism (PCT), Museum Kampa a Muzeum paměti XX. století, kteří akci uspořádali.

„Jen několik stovek kilometrů od nás nyní funguje režim, který používá stejné represivní metody, sledování a šikanování proti svým oponentům, podobně jako v Československu před rokem 1989. Připomínat osobnosti, které se postavily totalitním režimům, je v tomto kontextu velmi aktuální,“ uvedla předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová.

Smyslem projektu je také zvýšit povědomí veřejnosti o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století. „Chceme důstojně připomínat české veřejnosti důležitá jména naší historie a dávat je do kontextu. Společně s partnery vybíráme osobnosti, které se postavily totalitním režimům a hájily demokratické hodnoty naší společnosti. První zvonění se uskuteční ve čtvrtek 14. září v 15 hodin, a to za Jana Masaryka,“ vysvětlila záměr projektu místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová.

Projekt odstartovala výstava Oči Státní bezpečnosti na Kampě, která potrvá tři měsíce. Výstava představí klíčové osoby, místa a události zaznamenané v dokumentech Správy sledování StB.

„Panelová výstava bude prezentovat historické osobnosti, významné události, kavárny, pražské ulice a další místa, která byla sledována pracovníky Státní bezpečnosti a zvěčněna jejich fotoaparáty,” pozval na výstavu ředitel Muzea Paměti XX. století Jan Kalous.

„Jeden z panelů navíc bude symbolicky umístěný i ve Svatomikulášské zvonici, která dříve sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti s krycím jménem Kajka,” dodal kurátor výstavy Petr Blažek a editor česko-anglického katalogu, který vyjde k výstavě na počátku října 2023.

Spolu s prvním zvoněním a výstavou byly spuštěny i webové stránky prague.eu/zvonypameti.cz, na kterých zájemci naleznou harmonogram zvonění a nabídku speciálních vycházek a komentovaných prohlídek s průvodcem. Nejen Pražané se tak budou moci vypravit po stopách bývalých pozorovatelen a lépe poznat své město. Vedle toho proběhne i program pro školy.

V rámci doprovodného programu také vyjede 7. října v pořadí třetí tematická jízda historickými vozy. Její trasa povede kolem pozorovatelen StB za odborného výkladů průvodců, součástí bude i kurátorská prohlídka výstavy Očima StB a volný vstup na Mikulášskou městskou zvonici.

„Svatomikulášská zvonice byla od samého počátku také požární hláskou a její zvony varovaly před blížícím se nebezpečím. Dnes je takovým nebezpečím právě ztráta historické paměti, návrat totalitního myšlení, netolerance a extremismus. Zvony paměti tak budou znít nejen k poctě odpůrců obou totalit 20. století, ale budou rovněž varovat před tímto nebezpečím,“ uzavřela Jana Adamcová.


Autor: Jan Puci

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru