Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pravidelné zvonění na Malé Straně připomene bojovníky proti totalitním režimům
Kostel sv. Mikuláše se zvonicí. Zdroj: Prague City Tourism

Pravidelné zvonění na Malé Straně připomene bojovníky proti totalitním režimům

Pravidelné zvonění v hlásce zvonice kostela svatého Mikuláše na Malostranském náměstí bude připomínat bojovníky proti totalitním režimům. Jako prvního připomene 14. září syna prvního prezidenta a bývalého ministra zahraničí Jana Masaryka. Zároveň je na Kampě k vidění výstava Oči státní bezpečnosti, která připomene klíčová místa a aktéry událostí. Novinářům to řekli zástupci městské firmy Prague City Tourism (PCT), Museum Kampa a Muzeum paměti XX. století, kteří akci uspořádali.

„Jen několik stovek kilometrů od nás nyní funguje režim, který používá stejné represivní metody, sledování a šikanování proti svým oponentům, podobně jako v Československu před rokem 1989. Připomínat osobnosti, které se postavily totalitním režimům, je v tomto kontextu velmi aktuální,“ uvedla předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová.

Smyslem projektu je také zvýšit povědomí veřejnosti o zločinech spáchaných totalitními režimy ve 20. století. „Chceme důstojně připomínat české veřejnosti důležitá jména naší historie a dávat je do kontextu. Společně s partnery vybíráme osobnosti, které se postavily totalitním režimům a hájily demokratické hodnoty naší společnosti. První zvonění se uskuteční ve čtvrtek 14. září v 15 hodin, a to za Jana Masaryka,“ vysvětlila záměr projektu místopředsedkyně představenstva Prague City Tourism Jana Adamcová.

Projekt odstartovala výstava Oči Státní bezpečnosti na Kampě, která potrvá tři měsíce. Výstava představí klíčové osoby, místa a události zaznamenané v dokumentech Správy sledování StB.

„Panelová výstava bude prezentovat historické osobnosti, významné události, kavárny, pražské ulice a další místa, která byla sledována pracovníky Státní bezpečnosti a zvěčněna jejich fotoaparáty,” pozval na výstavu ředitel Muzea Paměti XX. století Jan Kalous.

„Jeden z panelů navíc bude symbolicky umístěný i ve Svatomikulášské zvonici, která dříve sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti s krycím jménem Kajka,” dodal kurátor výstavy Petr Blažek a editor česko-anglického katalogu, který vyjde k výstavě na počátku října 2023.

Spolu s prvním zvoněním a výstavou byly spuštěny i webové stránky prague.eu/zvonypameti.cz, na kterých zájemci naleznou harmonogram zvonění a nabídku speciálních vycházek a komentovaných prohlídek s průvodcem. Nejen Pražané se tak budou moci vypravit po stopách bývalých pozorovatelen a lépe poznat své město. Vedle toho proběhne i program pro školy.

V rámci doprovodného programu také vyjede 7. října v pořadí třetí tematická jízda historickými vozy. Její trasa povede kolem pozorovatelen StB za odborného výkladů průvodců, součástí bude i kurátorská prohlídka výstavy Očima StB a volný vstup na Mikulášskou městskou zvonici.

„Svatomikulášská zvonice byla od samého počátku také požární hláskou a její zvony varovaly před blížícím se nebezpečím. Dnes je takovým nebezpečím právě ztráta historické paměti, návrat totalitního myšlení, netolerance a extremismus. Zvony paměti tak budou znít nejen k poctě odpůrců obou totalit 20. století, ale budou rovněž varovat před tímto nebezpečím,“ uzavřela Jana Adamcová.


Autor: Jan Puci

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Pietní akt v Resslově a Václavské ulici připomněl hrdiny útoku na Heydricha

19. června 2024 ve 12:02

Včera si položením růží a zapálením svíček, panychidou v chrámu sv. Cyrila a Metoděje a pietním aktem v Resslově ulici připomněla Praha 2 sedm československých vojáků, kteří před 82 lety v kryptě sváděli svůj poslední a hrdinský boj proti nacistické přesile.

Další články
Nahoru