Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pravidelná údržba zastaví na dva a půl týdne petřínskou lanovku
Lanová dráha na Petřín. Foto: archiv

Pravidelná údržba zastaví na dva a půl týdne petřínskou lanovku

Z důvodu pravidelné revize bude od pondělí 11. března do středy 27. března přerušen provoz lanové dráhy z Újezdu na Petřín. Do provozu se lanovka vrátí poslední březnový čtvrtek.

Údržbu a revize lanové dráhy je prováděna každý rok pravidelně na jaře a poté na podzim. Při výluce zaměstnanci dopravního podniku obvykle kontrolují stav vozů, trati a dalšího zařízení, včetně doplnění maziva, údržby magnetických snímačů na trati či traťových kladek. Také čistí navíjecí komory, kontrolují osvětlení tratě a všech stanic a před opětovným zprovozněním udělají generální úklid dráhy, stanic i vozů.

„Omlouváme se za případné nepříjemnosti a děkujeme za pochopení. Další informace o mimořádné události a dopravním omezení poskytne naše infolinka 296 19 18 17,“ uvedl DPP.

Do budoucna chystá hlavní město obnovu vozů lanové dráhy, které budou mít nový design. Současné vozy mají ještě původní podvozky ze třicátých let minulého století. V osmdesátých letech k nim byla vyrobena nová karoserie a vozy jsou na hraně životnosti.

Dva vozy, které budou jezdit na lanovce na Petřín po její plánované celkové rekonstrukci, vyrobí ve Švýcarsku pro DPP za 137,7 milionu korun rakousko-švýcarská skupina Doppelmayr/Garaventa. To je o 12,3 milionů korun méně, než byla předpokládaná hodnota zakázky.

Podoba vozů vzešla z designové soutěže, ve které uspělo studio Anna Marešová designers. První cestující by se podle plánů města měli zmodernizovanou lanovkou s novými vozy svézt v roce 2025.

Nové vozy lanovky budou 12,3 metru dlouhé a 2,45 metru široké, jejich rozchod bude 1435 milimetru. Budou mít 19 míst k sezení a kapacitu pro až 100 stojících cestujících.

DPP v tendru obdržel nabídky od dvou subjektů. Druhým uchazečem byla italská společnost LEITNER S.p.A./AG. Samotná výroba vozidel zabere 11 měsíců, předcházet ji ale bude dokončení finální designérské studie a vypracování výrobní dokumentace.

Výroba obou vozů petřínské lanovky bude probíhat ve Švýcarsku a bude se na ní podílet několik společností skupiny Doppelmayr/Garaventa.

Výrobní dokumentace celého projektu vznikne v centrále společnosti Garaventa AG v Uetendorfu. Samotné vozy vyrobí sesterská společnost CWA Constructions SA v Oltenu, která se specializuje na design a produkci kabin lanovek.

Lanová dráha na Petřín se poprvé rozjela v létě 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Za svoji existenci měla dvě dlouhé odstávky. V roce 1916 se zastavila kvůli světové válce, provoz byl obnoven v roce 1932.

V roce 1965 rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily a lanovka se znovu rozjela v roce 1985. Na přelomu let 2015 a 2016 se dočkala výrazné opravy trati.


Autor: Jan Puci

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

Včera v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Praha 6: Přestupky nově vyřešíte v Poliklinice Pod Marjánkou

8. dubna 2024 v 07:17

Ve dnech 18. a 19. dubna bude pro veřejnost uzavřený odbor přestupkového řízení, protože se bude stěhovat z adresy Dr. Zikmunda Wintra 768/20 do Polikliniky Pod Marjánkou.

Další články
Nahoru