dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Pravicové opoziční strany chtějí při domlouvání pražské koalice postupovat společně
Ze současného vyjednávání možná vyjde Jiří Nouza z TOP 09 (vlevo) jako nový pražský primátor. Na pozici radního si brousí zuby Lukáš Manhart. Foto: archiv

Pravicové opoziční strany chtějí při domlouvání pražské koalice postupovat společně

Pražští opoziční zastupitelé za TOP 09 a ODS chtějí při vyjednávání o nové magistrátní koalici postupovat společně. Shodli se na tom dnes, řekla ČTK zastupitelka Aleksandra Udženija (ODS). TOP 09, která v loňských volbách skončila těsně druhá, má se zastupiteli ODS dohromady 20 hlasů. Pro ovládnutí většiny v pětašedesátičlenném zastupitelstvu je nutných nejméně 33 hlasů. V úvahu přichází spojení s Trojkoalicí. Přidat by se pak mohla buď ČSSD, nebo Piráti s nezávislými.

Dosud vládnoucí ANO, které ve volbách zvítězilo, by tak mohlo skončit v opozici. A TOP 09 si po roce v opozici může znovu pomýšlet na post primátora. V té souvislosti se nejčastěji objevují jména bývalého primátorova náměstka Jiřího Nouzy nebo šéfa klubu Václava Novotného.

TOP 09 a ODS už dříve společně magistrátu vládly. Koalice vedená tehdejším primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) se ale po vzájemných půtkách rozpadla. Prahu pak do loňských voleb vedla TOP 09 podporovaná sociálními demokraty.

Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se několik týdnů zmítala v problémech, se po roce definitivně rozpadla v úterý. Vyjednávači z hnutí ANO byli do středy svázáni zákazem jednat s TOP 09, což významně omezovalo možnosti dojednat novou koalici.

Zákaz nakonec vedení pražského ANO se svolením předsedy hnutí Andreje Babiše zrušilo. Stanovilo však novou podmínku – chtějí udržet post primátora pro Adrianu Krnáčovou. Kritizovaná primátorka ale patrně bude pro řadu potenciálních partnerů nepřijatelná.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru