Dnes Úterý - polojasno 7°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

Pravda o polyesteru: Skutečně se v něm více potíme a lze jej vyrábět udržitelně?

Polyester je součástí módního průmyslu už nějaký ten pátek. Často se vyskytuje v bavlněných tričkách, sportovním oblečení, kabátech nebo v zimních bundách. Bylo toho o něm řečeno hodně a mnoho lidí se jej rozhodlo ze svého šatníku vyloučit. Jaká je pravda o polyesteru a potíme se v něm více než v oblečení z jiného materiálu?

polyester

Co je to polyester a kde se vzal?

Umělé polyesterové vlákno (známé pod mezinárodní zkratkou PES) bylo vynalezeno v roce 1941 v Anglii a od roku 1947 se vyrábí průmyslově. Hlavní surovinou pro výrobu polyesterů je ropa. Konečným produktem jsou 3 formy polyesterového vlákna – hedvábí, kabílek a stříž. V současnosti patří mezi největší producenty polyesteru Čína a Indie, v západních zemích je však jeho produkce na ústupu. 

Polyester a udržitelnost

Polyester je jednou z nejčastěji se objevujících složek na cedulkách oblečení. Veronika Hubková ve své knize Příběh skříně uvádí, že „polyester je v módním průmyslu aktuálně nejpoužívanějším materiálem i přesto, že jsou fosilní paliva největším strůjcem klimatických změn“. Toto je jedním z hlavních důvodů, proč výrobní společnosti od polyesteru postupně upouštějí. 

Dalším faktem, který není příliš znám, je, že ani chemické barvení polyesterového oblečení není příliš zdravou záležitostí. Barviva jsou totiž nerozpustná ve vodě a podobně jako samotný polyester jsou prakticky nerozložitelná. Navíc vodu využívanou při procesu barvení oblečení není snadné čistit, a tak se i se stopovými prvky vrací zpátky do přírody. V neposlední řadě je barvení polyesterového oblečení velmi nebezpečné i pro samotné dělníky, kteří podle některých průzkumů častěji trpí rakovinou a onemocněním plic. 

Recyklovaný polyester

Možná že jste už slyšeli o recyklovaném polyesteru. Je tento typ umělého vlákna lepší než klasický polyester? Recyklovaný polyester se vyrábí z recyklovaných plastových láhví nebo rybářských sítí. Ve výsledku se při jeho výrobě spotřebuje o 59 % méně energie a do ovzduší je vyprodukováno o 32 % méně skleníkových plynů. Na první pohled se tak může zdát, že se jedná o ekologičtější variantu. Zčásti ano, ale v porovnání s přírodními materiály jsou čísla vyprodukovaných emisí stále vysoká. 

Výhody polyesteru a jak je to s tím pocením

Velkou výhodou polyesteru je, že oblečení, které jej obsahuje, se nemačká, lze jej rychle usušit a zároveň se na něm hůře usazují nečistoty a pot. Na druhou stranu má kupříkladu tričko obsahující polyester horší prodyšnost. Pot tak zůstává mezi tělem a látkou, což není pro žádného člověka příliš příjemnou záležitostí. Takže ano, umělá vlákna, jako je polyester, mohou způsobit nadměrné pocení. To mějte na paměti obzvlášť v chladnějších měsících, například při výběru pánské zimní bundy. Vsaďte raději na tu, která obsahuje méně polyesteru a více přírodního materiálu (například vlnu alpaku).


Autor: TZ

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru