Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lifestyle / Zdraví

Pravda o polyesteru: Skutečně se v něm více potíme a lze jej vyrábět udržitelně?

Polyester je součástí módního průmyslu už nějaký ten pátek. Často se vyskytuje v bavlněných tričkách, sportovním oblečení, kabátech nebo v zimních bundách. Bylo toho o něm řečeno hodně a mnoho lidí se jej rozhodlo ze svého šatníku vyloučit. Jaká je pravda o polyesteru a potíme se v něm více než v oblečení z jiného materiálu?

polyester

Co je to polyester a kde se vzal?

Umělé polyesterové vlákno (známé pod mezinárodní zkratkou PES) bylo vynalezeno v roce 1941 v Anglii a od roku 1947 se vyrábí průmyslově. Hlavní surovinou pro výrobu polyesterů je ropa. Konečným produktem jsou 3 formy polyesterového vlákna – hedvábí, kabílek a stříž. V současnosti patří mezi největší producenty polyesteru Čína a Indie, v západních zemích je však jeho produkce na ústupu. 

Polyester a udržitelnost

Polyester je jednou z nejčastěji se objevujících složek na cedulkách oblečení. Veronika Hubková ve své knize Příběh skříně uvádí, že „polyester je v módním průmyslu aktuálně nejpoužívanějším materiálem i přesto, že jsou fosilní paliva největším strůjcem klimatických změn“. Toto je jedním z hlavních důvodů, proč výrobní společnosti od polyesteru postupně upouštějí. 

Dalším faktem, který není příliš znám, je, že ani chemické barvení polyesterového oblečení není příliš zdravou záležitostí. Barviva jsou totiž nerozpustná ve vodě a podobně jako samotný polyester jsou prakticky nerozložitelná. Navíc vodu využívanou při procesu barvení oblečení není snadné čistit, a tak se i se stopovými prvky vrací zpátky do přírody. V neposlední řadě je barvení polyesterového oblečení velmi nebezpečné i pro samotné dělníky, kteří podle některých průzkumů častěji trpí rakovinou a onemocněním plic. 

Recyklovaný polyester

Možná že jste už slyšeli o recyklovaném polyesteru. Je tento typ umělého vlákna lepší než klasický polyester? Recyklovaný polyester se vyrábí z recyklovaných plastových láhví nebo rybářských sítí. Ve výsledku se při jeho výrobě spotřebuje o 59 % méně energie a do ovzduší je vyprodukováno o 32 % méně skleníkových plynů. Na první pohled se tak může zdát, že se jedná o ekologičtější variantu. Zčásti ano, ale v porovnání s přírodními materiály jsou čísla vyprodukovaných emisí stále vysoká. 

Výhody polyesteru a jak je to s tím pocením

Velkou výhodou polyesteru je, že oblečení, které jej obsahuje, se nemačká, lze jej rychle usušit a zároveň se na něm hůře usazují nečistoty a pot. Na druhou stranu má kupříkladu tričko obsahující polyester horší prodyšnost. Pot tak zůstává mezi tělem a látkou, což není pro žádného člověka příliš příjemnou záležitostí. Takže ano, umělá vlákna, jako je polyester, mohou způsobit nadměrné pocení. To mějte na paměti obzvlášť v chladnějších měsících, například při výběru pánské zimní bundy. Vsaďte raději na tu, která obsahuje méně polyesteru a více přírodního materiálu (například vlnu alpaku).


Autor: TZ

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru