Dnes Neděle - jasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lifestyle / Zdraví

Pravda o polyesteru: Skutečně se v něm více potíme a lze jej vyrábět udržitelně?

Polyester je součástí módního průmyslu už nějaký ten pátek. Často se vyskytuje v bavlněných tričkách, sportovním oblečení, kabátech nebo v zimních bundách. Bylo toho o něm řečeno hodně a mnoho lidí se jej rozhodlo ze svého šatníku vyloučit. Jaká je pravda o polyesteru a potíme se v něm více než v oblečení z jiného materiálu?

polyester

Co je to polyester a kde se vzal?

Umělé polyesterové vlákno (známé pod mezinárodní zkratkou PES) bylo vynalezeno v roce 1941 v Anglii a od roku 1947 se vyrábí průmyslově. Hlavní surovinou pro výrobu polyesterů je ropa. Konečným produktem jsou 3 formy polyesterového vlákna – hedvábí, kabílek a stříž. V současnosti patří mezi největší producenty polyesteru Čína a Indie, v západních zemích je však jeho produkce na ústupu. 

Polyester a udržitelnost

Polyester je jednou z nejčastěji se objevujících složek na cedulkách oblečení. Veronika Hubková ve své knize Příběh skříně uvádí, že „polyester je v módním průmyslu aktuálně nejpoužívanějším materiálem i přesto, že jsou fosilní paliva největším strůjcem klimatických změn“. Toto je jedním z hlavních důvodů, proč výrobní společnosti od polyesteru postupně upouštějí. 

Dalším faktem, který není příliš znám, je, že ani chemické barvení polyesterového oblečení není příliš zdravou záležitostí. Barviva jsou totiž nerozpustná ve vodě a podobně jako samotný polyester jsou prakticky nerozložitelná. Navíc vodu využívanou při procesu barvení oblečení není snadné čistit, a tak se i se stopovými prvky vrací zpátky do přírody. V neposlední řadě je barvení polyesterového oblečení velmi nebezpečné i pro samotné dělníky, kteří podle některých průzkumů častěji trpí rakovinou a onemocněním plic. 

Recyklovaný polyester

Možná že jste už slyšeli o recyklovaném polyesteru. Je tento typ umělého vlákna lepší než klasický polyester? Recyklovaný polyester se vyrábí z recyklovaných plastových láhví nebo rybářských sítí. Ve výsledku se při jeho výrobě spotřebuje o 59 % méně energie a do ovzduší je vyprodukováno o 32 % méně skleníkových plynů. Na první pohled se tak může zdát, že se jedná o ekologičtější variantu. Zčásti ano, ale v porovnání s přírodními materiály jsou čísla vyprodukovaných emisí stále vysoká. 

Výhody polyesteru a jak je to s tím pocením

Velkou výhodou polyesteru je, že oblečení, které jej obsahuje, se nemačká, lze jej rychle usušit a zároveň se na něm hůře usazují nečistoty a pot. Na druhou stranu má kupříkladu tričko obsahující polyester horší prodyšnost. Pot tak zůstává mezi tělem a látkou, což není pro žádného člověka příliš příjemnou záležitostí. Takže ano, umělá vlákna, jako je polyester, mohou způsobit nadměrné pocení. To mějte na paměti obzvlášť v chladnějších měsících, například při výběru pánské zimní bundy. Vsaďte raději na tu, která obsahuje méně polyesteru a více přírodního materiálu (například vlnu alpaku).


Autor: TZ

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

Dnes ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

České muzeum stříbra láká na Kutnohorské léto

18. května 2023 ve 13:46

Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko.  Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To...

Algoritmy umělé inteligence pomáhají urychlovat vývoj protinádorových léčiv

12. května 2023 v 07:23

Při hledání účinné léčby nádorových onemocnění budou hrát stále větší roli algoritmy umělé inteligence. Metody strojového učení totiž dokáží výrazně snížit čas, úsilí a náklady spojené s vývojem nových léčiv. Na jejich objevování spolupracují informatici z katedry kybernetiky Fakulty...

Pouť Českého Anděla na Říp

11. května 2023 v 16:24

Spolek Cesta Česka pořádá za podpory obce Ctiněves sedmý ročník Poutě Českého Anděla. Celodenní akce s mottem „Poznej českou zemi a sám sebe“ se uskuteční v sobotu 20. května. Pouť bude zahájena jako obvykle v 10 hod ve Ctiněvsi pod kostelem, odkud se poté účastníci vydají na horu Říp...

Další články
Nahoru