Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

Pravda o polyesteru: Skutečně se v něm více potíme a lze jej vyrábět udržitelně?

Polyester je součástí módního průmyslu už nějaký ten pátek. Často se vyskytuje v bavlněných tričkách, sportovním oblečení, kabátech nebo v zimních bundách. Bylo toho o něm řečeno hodně a mnoho lidí se jej rozhodlo ze svého šatníku vyloučit. Jaká je pravda o polyesteru a potíme se v něm více než v oblečení z jiného materiálu?

polyester

Co je to polyester a kde se vzal?

Umělé polyesterové vlákno (známé pod mezinárodní zkratkou PES) bylo vynalezeno v roce 1941 v Anglii a od roku 1947 se vyrábí průmyslově. Hlavní surovinou pro výrobu polyesterů je ropa. Konečným produktem jsou 3 formy polyesterového vlákna – hedvábí, kabílek a stříž. V současnosti patří mezi největší producenty polyesteru Čína a Indie, v západních zemích je však jeho produkce na ústupu. 

Polyester a udržitelnost

Polyester je jednou z nejčastěji se objevujících složek na cedulkách oblečení. Veronika Hubková ve své knize Příběh skříně uvádí, že „polyester je v módním průmyslu aktuálně nejpoužívanějším materiálem i přesto, že jsou fosilní paliva největším strůjcem klimatických změn“. Toto je jedním z hlavních důvodů, proč výrobní společnosti od polyesteru postupně upouštějí. 

Dalším faktem, který není příliš znám, je, že ani chemické barvení polyesterového oblečení není příliš zdravou záležitostí. Barviva jsou totiž nerozpustná ve vodě a podobně jako samotný polyester jsou prakticky nerozložitelná. Navíc vodu využívanou při procesu barvení oblečení není snadné čistit, a tak se i se stopovými prvky vrací zpátky do přírody. V neposlední řadě je barvení polyesterového oblečení velmi nebezpečné i pro samotné dělníky, kteří podle některých průzkumů častěji trpí rakovinou a onemocněním plic. 

Recyklovaný polyester

Možná že jste už slyšeli o recyklovaném polyesteru. Je tento typ umělého vlákna lepší než klasický polyester? Recyklovaný polyester se vyrábí z recyklovaných plastových láhví nebo rybářských sítí. Ve výsledku se při jeho výrobě spotřebuje o 59 % méně energie a do ovzduší je vyprodukováno o 32 % méně skleníkových plynů. Na první pohled se tak může zdát, že se jedná o ekologičtější variantu. Zčásti ano, ale v porovnání s přírodními materiály jsou čísla vyprodukovaných emisí stále vysoká. 

Výhody polyesteru a jak je to s tím pocením

Velkou výhodou polyesteru je, že oblečení, které jej obsahuje, se nemačká, lze jej rychle usušit a zároveň se na něm hůře usazují nečistoty a pot. Na druhou stranu má kupříkladu tričko obsahující polyester horší prodyšnost. Pot tak zůstává mezi tělem a látkou, což není pro žádného člověka příliš příjemnou záležitostí. Takže ano, umělá vlákna, jako je polyester, mohou způsobit nadměrné pocení. To mějte na paměti obzvlášť v chladnějších měsících, například při výběru pánské zimní bundy. Vsaďte raději na tu, která obsahuje méně polyesteru a více přírodního materiálu (například vlnu alpaku).


Autor: TZ

Zdarma: Testování veřejnosti na HIV

19. července 2024 v 07:03

V úterý 23. července od 16 do 20 hodin můžete navštívit červenou mobilní ambulanci na náplavce Rašínova nábřeží v Praze 2. Rozkoš bez rizika zde provádí anonymně a do 15 minut test na HIV zdarma.

40. ročník světového finále Schwarzkopf Elite Model Look hostila Praha

23. června 2024 v 11:43

Pražská O2 arena se v sobotu 15. června 2024 stala centrem modelingového světa. Hostila totiž světové finále 40. ročníku nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look, které proběhlo v české metropoli již potřetí. Odborná porota vyhlásila vítěze Micklate Décio Macobola...

Možnosti sociálních služeb i rady odborníků nabídl Den zdraví a Veletrh sociálních služeb

20. června 2024 v 07:52

Ve středu 19. června proběhl v Praze 13 na Slunečním náměstí již 9. ročník Dne zdraví a zároveň také Veletrh sociálních služeb. Na travnaté ploše před radnicí byly k dispozici desítky stánků, které návštěvníkům nabídly pestré informace ze světa zdraví, prevence a sociálních...

Další články
Nahoru