Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Lifestyle / Zdraví

Pravda o polyesteru: Skutečně se v něm více potíme a lze jej vyrábět udržitelně?

Polyester je součástí módního průmyslu už nějaký ten pátek. Často se vyskytuje v bavlněných tričkách, sportovním oblečení, kabátech nebo v zimních bundách. Bylo toho o něm řečeno hodně a mnoho lidí se jej rozhodlo ze svého šatníku vyloučit. Jaká je pravda o polyesteru a potíme se v něm více než v oblečení z jiného materiálu?

polyester

Co je to polyester a kde se vzal?

Umělé polyesterové vlákno (známé pod mezinárodní zkratkou PES) bylo vynalezeno v roce 1941 v Anglii a od roku 1947 se vyrábí průmyslově. Hlavní surovinou pro výrobu polyesterů je ropa. Konečným produktem jsou 3 formy polyesterového vlákna – hedvábí, kabílek a stříž. V současnosti patří mezi největší producenty polyesteru Čína a Indie, v západních zemích je však jeho produkce na ústupu. 

Polyester a udržitelnost

Polyester je jednou z nejčastěji se objevujících složek na cedulkách oblečení. Veronika Hubková ve své knize Příběh skříně uvádí, že „polyester je v módním průmyslu aktuálně nejpoužívanějším materiálem i přesto, že jsou fosilní paliva největším strůjcem klimatických změn“. Toto je jedním z hlavních důvodů, proč výrobní společnosti od polyesteru postupně upouštějí. 

Dalším faktem, který není příliš znám, je, že ani chemické barvení polyesterového oblečení není příliš zdravou záležitostí. Barviva jsou totiž nerozpustná ve vodě a podobně jako samotný polyester jsou prakticky nerozložitelná. Navíc vodu využívanou při procesu barvení oblečení není snadné čistit, a tak se i se stopovými prvky vrací zpátky do přírody. V neposlední řadě je barvení polyesterového oblečení velmi nebezpečné i pro samotné dělníky, kteří podle některých průzkumů častěji trpí rakovinou a onemocněním plic. 

Recyklovaný polyester

Možná že jste už slyšeli o recyklovaném polyesteru. Je tento typ umělého vlákna lepší než klasický polyester? Recyklovaný polyester se vyrábí z recyklovaných plastových láhví nebo rybářských sítí. Ve výsledku se při jeho výrobě spotřebuje o 59 % méně energie a do ovzduší je vyprodukováno o 32 % méně skleníkových plynů. Na první pohled se tak může zdát, že se jedná o ekologičtější variantu. Zčásti ano, ale v porovnání s přírodními materiály jsou čísla vyprodukovaných emisí stále vysoká. 

Výhody polyesteru a jak je to s tím pocením

Velkou výhodou polyesteru je, že oblečení, které jej obsahuje, se nemačká, lze jej rychle usušit a zároveň se na něm hůře usazují nečistoty a pot. Na druhou stranu má kupříkladu tričko obsahující polyester horší prodyšnost. Pot tak zůstává mezi tělem a látkou, což není pro žádného člověka příliš příjemnou záležitostí. Takže ano, umělá vlákna, jako je polyester, mohou způsobit nadměrné pocení. To mějte na paměti obzvlášť v chladnějších měsících, například při výběru pánské zimní bundy. Vsaďte raději na tu, která obsahuje méně polyesteru a více přírodního materiálu (například vlnu alpaku).


Autor: TZ

Kolagen jako lék proti bolestivým kloubům

Dnes v 06:14

Bolest kloubů je pro mnohé ochromující, proto je její snížení závažnosti důležité pro každodenní činnosti. Artritida je všeobecný název, pod kterým se skrývá mnoho dalších typů bolestí kloubů. Ať už je bolest způsobená jakýmkoliv typem nemoci, je velmi nepříjemná. Většina nepříjemných stavů kloubů...

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o náš zrak?

17. ledna 2023 v 18:56

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Další články
Nahoru