Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přátelská zahrada je nově parkem Adolfa Borna. Možná v něm bude utržené sluchátko
Současnou podobu má místo od roku 2020. Zdroj foto: MČ Praha 4

Přátelská zahrada je nově parkem Adolfa Borna. Možná v něm bude utržené sluchátko

Přátelská zahrada v Braníku změnila název, nyní nese jméno výtvarníka a čestného občana Prahy 4 Adolfa Borna (1930 až 2016). Přejmenování navrhl místostarosta pro majetek Filip Vácha (TOP 09) a první červnové pondělí nový název park Adolfa Borna schválilo vedení hlavního města. Informoval o tom mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas. Park se nachází mezi ulicemi Gončarenkova, V křovinách a budovou Základní školy Jeremenkova.

„Park, který se v minulém volebním období podařilo Praze 4 zřídit, měl dodnes pouze pracovní název. Nově se bude jmenovat po významném malíři Adolfu Bornovi, jehož rodina dodnes nedaleko parku bydlí, takže to dává smysl, aby byl pojmenován po něm," řekl pražský radní a zastupitel Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09).

Podle místostarosty Váchy změna názvu prošla Komisí pro kulturu, volný čas a náboženské společnosti Rady městské části Praha 4 a magistrátní místopisnou komisí. „Poděkování patří předsedovi komise Albertu Kubištovi a členovi komise a radnímu Tomáši Hrdinkovi,“ uvedl.

„Po revitalizaci areálu, kterou jsem měl v kompetenci jako radní pro investice, je přejmenování parku posledním krokem v přeměně tohoto místa na oázu klidu a odpočinku,“ dodal místostarosta Vácha.

„Chtěl bych poděkovat panu místostarostovi Filipu Váchovi, že s tímto skvělým nápadem přišel a bylo mi ctí jej na program jednání místopisné magistrátní komise osobně zařadit a podpořit,“ sdělil radní Prahy 4 pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáš Hrdinka (ANO).

Městská část by podle něj v parku v dalším kroku ráda pojmenovala různé druhy dřevin, ale i dalších objektů ve formě tabulek s typickou grafikou a písmem Adolfa Borna. „Dokonce uvažujeme i nad bronzovou plastikou utrženého sluchátka,“ podotkl.

Park za Základní školou Jeremenkova vybudovala Praha 4 v roce 2020 na místě původního zpustlého areálu zahradnictví. Od té doby slouží jako výukový a odpočinkový přírodní prostor školákům, ale i k odpočinku místních obyvatel.

„Městská část především revitalizovala zeleň a jezírko, areál vybavila novými lavičkami, vybudovala nové chodníčky a na místě ruin původních budov postavila nový altán a amfiteátr,“ sdělil mluvčí Bigas.

Park byl původně pojmenován podle názvu sousední základní školy po sovětském maršálu Andreji Jeremenkovi, který v druhé světové válce velel různým vojenským uskupením a operacím sovětských vojsk, mimo jiné se zúčastnil i Pražské operace Rudé armády. „Podílel se však také na rozpoutání druhé světové války napadením Polska a Litvy,“ podotkl mluvčí.

Adolf Born byl významným českým malířem, kreslířem, ilustrátorem, animátorem, karikaturistou a kostýmním výtvarníkem, a měl dlouhodobý úzký vztah k Praze 4, kde žil. Jeho nejznámější práce zahrnují ilustrace knih od Miloše Macourka – kdo by neznal Macha a Šebestovou, Julese Verna či Alexandra Dumase. Je autorem kostýmů a dekorací, například k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča.

Jeho animace vtipně glosují děj ve filmové sérii o básnících, filmem Jak svět přichází o básníky počínaje až po snímek Jak básníci čekají na zázrak, který byl uveden do kin měsíc před jeho smrtí. Jeho díla byla vystavena po celém světě a získal za ně mnohá ocenění.


Autor: Jan Puci

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Další články
Nahoru