Dnes Úterý - obcasny-dest 2°C
Zítra Středa - polojasno 6°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Přátelé Malvazinek i osobnosti se bouří proti výstavbě. Vedení Prahy 5 obviňují z nečinnosti
Výstavba by měla proběhnout v malebné části Prahy 5. Foto: archiv o. s. Přátelé Malvazinek

Přátelé Malvazinek i osobnosti se bouří proti výstavbě. Vedení Prahy 5 obviňují z nečinnosti

Občané Malvazinek v Praze 5 nesouhlasí s výstavbou bytových domů v ulici Na Pláni. Léta protestují, píší petice, vadí jim jak výstavba, tak i prodej pozemku „pod cenou“. Nejnovější protest chystají na dnešní podvečer. Radnice by se měla celou záležitostí zabývat na červnovém zastupitelstvu.

Nesouhlas s plánovanou druhou etapou výstavby bytových domů v ulici Na Pláni v páté městské části dají najevo tamní občané, kteří se sejdou dnes od 18 hodin právě ulici Na pláni. Sraz si dají před hlavní branou smíchovského hřbitova na Malvazinkách.

Obyvatelé smíchovských Malvazinek bojují proti projektu „Bytové domy Na Pláni“ developera GEOSAN Sigma s r.o., který plánuje vystavět čtrnáct bytových domů v místě parku se školkou a hřištěm, již několik let. Občané iniciují například petice. Kauzu provází i soudní spory mezi občany a pražským magistrátem, který je vlastníkem pozemků.

Rozhodnutí o umístění stavby pro první etapu výstavby byla soudně zrušena, developer ale přesto požádal o územní řízení pro druhou etapu. Zároveň vykácel dvě stovky stromů v místním parku. Podle občanského sdružení Přátele Malvazinek je nyní zodpovědnost na vedení radnice Prahy 5.

Bude kauza na červnovém zastupitelstvu?

Opoziční zastupitel Ondřej Velek (SZ) navrhl záležitost projednat na květnovém zastupitelstvu, vedení radnice to ale odmítlo s tím, že kauza se bude projednávat až na červnovém jednání. To se uskuteční ve čtvrtek 20. června.

„Bojíme se, že starosta městské části svou nečinností umožní, aby se tato problematika neprojednávala ani na červnovém zasedání zastupitelstva Prahy 5, a tím pádem otevře cestu ke klidnému letnímu započetí stavby,“ řekl Martin Lepšík z Přípravného výboru občanského sdružení Přátelé Malvazinek. „Tomu chceme rozhodně zabránit,“ dodal.

Podle Přátel Malvazinek by projekt nenávratně zničil rekreační lokalitu pro občany z širokého okolí, pro kterou je v územním plánu vymezeno 6400 metrů čtvereční zeleně. Kvůli výstavbě by byla zničena i místní budova mateřské školy a hřiště. V Praze 5 přitom podle Přátel Malvazinek chybí ve školkách asi 150 míst.

anna-geislerova-nahled

Herečka Aňa Geislerová

Proti výstavbě jsou i známí herci, kteří poblíž místa bydlí. „Lokalita Malvazinek je jedním z nejkrásnějších míst z celé Prahy. Zastavět to developerskými aktivitami je podle mého názoru úplný zločin,“ uvedl Luděk Sobota. 

„Toto je pro mě první místo, kde se cítím doma… děti, bezpečí… nejsou mi ty věci lhostejné,“ řekla Aňa Geislerová.

Prodej pozemků výrazně pod cenou?

Smlouvy mezi developerem a městskou částí pocházejí již z roku 2006, kdy byl starostou Prahy 5 Milan Jančík. Jedna ze smluv je smlouvou nájemní na pozemky parku, v druhé se městská část zavázala prodat pozemky developerovi.

Přátelé Malvazinek uvádějí, že v porovnání s komerčními cenami pozemků by městská část prodejem za stanovených podmínek přišla o více než 250 milionů korun. Zatímco cena ve smlouvě je 4110 korun za metr čtvereční, podle cenové mapy magistrátu by to bylo 7820 korun za metr čtvereční, běžné ceny okolních pozemků na Smíchově jsou dokonce 25 tisíc korun za metr čtvereční.

Skupina občanů si proto nechala vypracovat právní rozbor – z něj vyplývá, že Praha 5 může od nájemní smlouvy bez sankcí ustoupit, protože developer neplní některé smluvní podmínky.

Právní rozbor si nechalo udělat i vedení radnice, zatím jej nechce zveřejnit, seznámit s ním chce zastupitele a veřejnost právě na červnovém zasedání. Stejně tak by se radnice měla vyjádřit k územnímu řízení pro druhou etapu výstavby Na Pláni, jejímž je účastníkem.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

17. ledna 2021 ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru