Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Přátelé Malvazinek i osobnosti se bouří proti výstavbě. Vedení Prahy 5 obviňují z nečinnosti
Výstavba by měla proběhnout v malebné části Prahy 5. Foto: archiv o. s. Přátelé Malvazinek

Přátelé Malvazinek i osobnosti se bouří proti výstavbě. Vedení Prahy 5 obviňují z nečinnosti

Občané Malvazinek v Praze 5 nesouhlasí s výstavbou bytových domů v ulici Na Pláni. Léta protestují, píší petice, vadí jim jak výstavba, tak i prodej pozemku „pod cenou“. Nejnovější protest chystají na dnešní podvečer. Radnice by se měla celou záležitostí zabývat na červnovém zastupitelstvu.

Nesouhlas s plánovanou druhou etapou výstavby bytových domů v ulici Na Pláni v páté městské části dají najevo tamní občané, kteří se sejdou dnes od 18 hodin právě ulici Na pláni. Sraz si dají před hlavní branou smíchovského hřbitova na Malvazinkách.

Obyvatelé smíchovských Malvazinek bojují proti projektu „Bytové domy Na Pláni“ developera GEOSAN Sigma s r.o., který plánuje vystavět čtrnáct bytových domů v místě parku se školkou a hřištěm, již několik let. Občané iniciují například petice. Kauzu provází i soudní spory mezi občany a pražským magistrátem, který je vlastníkem pozemků.

Rozhodnutí o umístění stavby pro první etapu výstavby byla soudně zrušena, developer ale přesto požádal o územní řízení pro druhou etapu. Zároveň vykácel dvě stovky stromů v místním parku. Podle občanského sdružení Přátele Malvazinek je nyní zodpovědnost na vedení radnice Prahy 5.

Bude kauza na červnovém zastupitelstvu?

Opoziční zastupitel Ondřej Velek (SZ) navrhl záležitost projednat na květnovém zastupitelstvu, vedení radnice to ale odmítlo s tím, že kauza se bude projednávat až na červnovém jednání. To se uskuteční ve čtvrtek 20. června.

„Bojíme se, že starosta městské části svou nečinností umožní, aby se tato problematika neprojednávala ani na červnovém zasedání zastupitelstva Prahy 5, a tím pádem otevře cestu ke klidnému letnímu započetí stavby,“ řekl Martin Lepšík z Přípravného výboru občanského sdružení Přátelé Malvazinek. „Tomu chceme rozhodně zabránit,“ dodal.

Podle Přátel Malvazinek by projekt nenávratně zničil rekreační lokalitu pro občany z širokého okolí, pro kterou je v územním plánu vymezeno 6400 metrů čtvereční zeleně. Kvůli výstavbě by byla zničena i místní budova mateřské školy a hřiště. V Praze 5 přitom podle Přátel Malvazinek chybí ve školkách asi 150 míst.

anna-geislerova-nahled

Herečka Aňa Geislerová

Proti výstavbě jsou i známí herci, kteří poblíž místa bydlí. „Lokalita Malvazinek je jedním z nejkrásnějších míst z celé Prahy. Zastavět to developerskými aktivitami je podle mého názoru úplný zločin,“ uvedl Luděk Sobota. 

„Toto je pro mě první místo, kde se cítím doma… děti, bezpečí… nejsou mi ty věci lhostejné,“ řekla Aňa Geislerová.

Prodej pozemků výrazně pod cenou?

Smlouvy mezi developerem a městskou částí pocházejí již z roku 2006, kdy byl starostou Prahy 5 Milan Jančík. Jedna ze smluv je smlouvou nájemní na pozemky parku, v druhé se městská část zavázala prodat pozemky developerovi.

Přátelé Malvazinek uvádějí, že v porovnání s komerčními cenami pozemků by městská část prodejem za stanovených podmínek přišla o více než 250 milionů korun. Zatímco cena ve smlouvě je 4110 korun za metr čtvereční, podle cenové mapy magistrátu by to bylo 7820 korun za metr čtvereční, běžné ceny okolních pozemků na Smíchově jsou dokonce 25 tisíc korun za metr čtvereční.

Skupina občanů si proto nechala vypracovat právní rozbor – z něj vyplývá, že Praha 5 může od nájemní smlouvy bez sankcí ustoupit, protože developer neplní některé smluvní podmínky.

Právní rozbor si nechalo udělat i vedení radnice, zatím jej nechce zveřejnit, seznámit s ním chce zastupitele a veřejnost právě na červnovém zasedání. Stejně tak by se radnice měla vyjádřit k územnímu řízení pro druhou etapu výstavby Na Pláni, jejímž je účastníkem.


Autor: Eva Himlová

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

Dnes v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

Dnes v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Praha 4 vyhlásila dotační programy pro rok 2022

Dnes v 08:53

Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity...

Město uvolní na nákupy vybavení do škol další peníze

Dnes v 08:48

Radou hl. m. Prahy byl odsouhlasen tisk na malé investiční akce a nákupy na pražských středních školách za celkem 15 milionů korun. Součástí materiálu je i pořízení koncertního křídla značky Steinway & Sons pro Pražskou konzervatoř Na Rejdišti v hodnotě 4 milionů...

Ředitelé škol zřizovaných Prahou 2 dostanou mimořádné odměny

Včera v 18:53

Ředitelé základních a mateřských škol zřizovaných Prahou 2 dostanou z rozpočtu těchto příspěvkových organizací mimořádné odměny v celkové výši 540 tisíc korun. Schválili to radní na svém dnešním jednání, jak v tiskové zprávě informovala mluvčí městské části Andrea...

Další články
Nahoru