dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Praktické služby: Můžete si i v centru Prahy nechat opravit boty, kalhoty, šaty a navštívit mandl? Ano, víme kde
Opravna obuvi Botax v Rytířské ulici. Foto: opravnaobuvi.cz

Praktické služby: Můžete si i v centru Prahy nechat opravit boty, kalhoty, šaty a navštívit mandl? Ano, víme kde

Ne nadarmo se říká „zlaté české ručičky“. Nebo, že „řemeslo má zlaté dno“! Potřebujete opravit boty, nebo si dát vymandlovat ložní prádlo? Čeští živnostníci vám pomohou! Kde na tyto drobné služby, které jsou praktické a navíc vytvářejí atmosféru velkoměsta, v centru Prahy můžete narazit?

Máte tip na nějakou další praktickou drobnou službu v centru Prahy? Nebo jinde v metropoli? Pište na redakce@prazskypatriot.cz, váš tip doplníme do tohoto článku. 

Botky si můžete nechat spravit například v Jungmannově 10, kde lákají na nízké ceny již svým názvem – provozovna nese název Levná opravna obuvi. Běžné opravy tam provádějí podle potřeb zákazníka, složitější opravy do 48 hodin. Nabízejí i drobné brašnářské práce.

Oprava patníků dámských bot (podle velikosti) stojí od 90 do 150 korun, pánských od 160 do 170 korun. Oprava dámských podrážek vás vyjde na 180, pánských na 230 korun, například dámských špiček na 70 korun (pánských na 80). Šití vyjde od 25 do 60 korun, stejně tak lepení. Boty vám mohu za 40 korun i rozšířit, služeb nabízejí mnohem víc.

Oprava bot, galanterie, aktovek…

Boty vám opraví také v Krakovské 593 (Shlein), kde navíc můžete požádat o opravu galanterie, aktovek či ortopedických pomůcek. Oprava patníků tam vyjde na 120 až 180 korun, dámských špiček na 140, pánských na 160 korun, například čištění obuvi na 30 až 120 korun…

Obuv – spolu s oděvy a koženou galanterií – vám opraví také například Jan Ondráček v Navrátilově 665. Nebo Jaroslav Karnet v Jindřišské 831 (ve vestibulu metra A Můstek – naproti Albertu), který vám na počkání opraví obuv, brašnářské zboží a oblečení, výměna zipů je do jednoho týdne. Například oprava mechových patníků vás vyjde na 80 až 90 korun.

Srdíčka do bot… Spravení šatů…

Na lékařský předpis nebo za plnou úhradu vám mohou v centru také vyrobit individuální ortopedické vložky. Nebo opravit ortopedickou obuv, do bot vám tam mohou například (na počkání) vlepit takzvaná srdíčka. Provozovnu najdete poblíž Tylova náměstí – v Bělehradské 79, ve dvorním traktu.

V centru vám mohou spravit i šaty – stačí zavítat na Staré Město, do Bílkovy 862, kde narazíte na Servis pro váš šatník. Šaty vám tam zkrátí či třeba vymění zip, knoflíčky nebo podšívky. Kupříkladu výměna podšívky vás vyjde na 890 korun, výměna zipu na 290 korun, uzavření kapes na 195 korun.

Opravy obuvi, deštníků, oděvů a také čištění peří a výrobu klíčů provádí provozovny Botax. Ty fungují na třech adresách v Praze – Rytířské v Praze 1, Chlumecké v Praze 9 a Střelničné v Praze 8.

Mandl nevymřel, je i v centru

Vzpomínáte? Půjčili jste si klíče od správcové a po vyprání a vysušení ložního prádla jste s maminkou zavítali do sklepních prostor – na mandl. Ještě dnes je součástí některých činžáků z 60. let. Málokde je ale využíván. V centru metropole však můžete tuto službu využít.

V současné době můžete mandl s čistírnou navštívit například v Dittrichově 18, (Gottfrídová-Junková) v Praze 2, na Novém Městě. Nabízejí tam praní, mandlování, napínání deček, chemické čištění, opravy oděvů, šití záclon a lůžkovin. Pobočku má tento mandl také v Záhořanského 4, v Praze 2, na Novém Městě.

Nová polistopadová služba – kurýr

Před listopadem 1989 bylo mandlů, čistíren i drobných oprav obuvi mnohem více. Po něm se ale objevily zase nové služby, třeba kurýrní, kterou v Praze poskytuje například Kurýrní služba Praha.

Když chcete někomu ten samý den dopravit balíček, služba tak učiní do 120, 60 či 35 minut. Dopravení balíčku do 120 minut stojí 30 korun (plus 14 korun za kilometr), do 60 minut je 50% a do 35 minut 100% přirážka.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru