Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praktická výuka na VŠ v Praze se někde bude dohánět do léta, jinde se plně neobnoví
Jedna z fakult České zemědělské univerzity v Praze. foto: czu.cz

Praktická výuka na VŠ v Praze se někde bude dohánět do léta, jinde se plně neobnoví

K praktické výuce na vysokých školách v Praze se ode včerejška mohly vrátit tisíce studentů. Někde se klasická výuka neobnoví, protože již skončil semestr. Jinde ale upravili organizaci akademického roku a budou výuku dohánět do léta. Testování na covid-19 školy organizují sami, například Univerzita Karlova (UK) ovšem kvůli velkému počtu lidí doporučuje využívat i veřejná testovací centra. Vyplývá to z informací od zástupců škol, kteří odpověděli na dotaz ČTK.

Praktická výuka posledních ročníků vysokých škol se obnovila 26. dubna. Ode včerejška se k ní mohou vrátit i zbylé ročníky vysokoškolských studentů.

Například na České zemědělské univerzitě se tento týden začala konat dobrovolná výuka předmětů ke státním závěrečným zkouškám. Zájem posluchačů se podle mluvčí školy Karly Mráčkové dá předem jen těžko odhadnout.

„Předpokládáme účast několika set studentů,“ řekla. Do konce prázdnin budou dál fungovat také terénní cvičení a exkurze, které se konají často mimo areál univerzity. Letní semestr jinak ve škole již skončil, nyní je tam zkouškové období.

Individuálních konzultací ke zkouškám se podle Mráčkové nyní účastní desítky studentů. Na covid-19 se mohou testovat ve smluvním testovacím centru v areálu školy. „Akceptujeme samozřejmě i výsledky testů provedené mimo toto centrum,“ řekla mluvčí.

Na UK se už od 26. dubna vrátilo k praktické výuce asi 4000 studentů posledních ročníků z jiných než lékařských a pedagogických oborů, pro které platila výjimka ze zákazu výuky ve škole již dříve. Ode dneška se jejich množství může zvednout asi na trojnásobek, odhadl Petr Podzimek z tiskového oddělení UK.

K testování na covid-19 podle něj doporučuje vedení školy využívat co nejvíce sítě veřejných odběrových center, jelikož požadavky na testování jsou na UK značné. Škola má podle jejího koordinátora testování Michala Zimy kolem 8000 zaměstnanců a 50.000 studentů.

Podle Podzimka zvládne otestovat týdně asi 8000 lidí na celkem 18 místech, přičemž pozitivní jsou z tohoto počtu nižší jednotky osob. Škola využívá testování antigenními testy. Přesnější PCR testování není schopna pro všechny zajistit, a to ani z logistického, ani z finančního hlediska, vysvětlil Podzimek.

Obnovení praktické výuky je podstatné také pro Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT). Podle jejího rektora Pavla Matějky tam laboratorní výuka tvoří asi 38 procent studia bakalářských a magisterských programů, přičemž většinou začíná ve druhém semestru.

Už v zimním semestru proto podle něj škola změnila harmonogram akademického roku tak, aby bylo možné po uvolnění protikoronavirových opatření praktickou výuku do léta dohánět. VŠCHT má podle statistik ministerstva školství zhruba 3800 posluchačů.

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) počítá s výukou na bázi dobrovolnosti, řekla prorektorka Gabriela Achtenová. „Například Fakulta architektura od dnešního dne otevřela všechny ateliéry," uvedla. Počet studentů podle ní teď není možné upřesnit. Testování na covid-19 nabízí škola zdarma ve Studentském domě v Dejvicích. „Kapacita testovacího místa je taková, že prozatím není nutný rezervační systém," dodala.


Zasedne Komise pro strategické a územní plánování RMČ Prahy 11

Včera v 16:54

Jednání komise ve čtvrtek 17. června od 18 hodin je veřejné a bude se konat v zasedací místnosti Vidimova v budově úřadu.

Provozovateli hostince U Rotundy bude ukončena nájemní smlouva

Včera v 09:07

Radní Prahy 1 schválili návrh na ukončení smlouvy se současným provozovatelem hospody U Rotundy. Ten městské části dlouhodobě dluží na nájemném a jeho dluh už v roce 2018 činil 832 tisíc korun. Na tuto částku byl také v prosinci 2019 zastupiteli schválen splátkový kalendář. Nájemce ho ale...

Praha obnoví činnost Podnikatelského a inovačního centra

Včera v 07:09

Novým provozovatelem Podnikatelského a inovačního centra hl. m. Prahy (PIC) se stane Pražský inovační institut (Pii). Město uzavřelo s Pii smlouvu o zajištění provozu.

Hlavní město a Praha 12 budou spolupracovat na projektu nájemního bydlení a kulturního centra

Včera v 07:05

Rada Prahy schválila spolupráci s městskou částí Praha 12 na společném projektu výstavby městského nájemního bydlení a multifunkčního sálu pro společenské akce. Projekt, který na pozemcích hlavního města podél ulice Písková naváže na Novou Radnici Praha 12, zahrnuje rekonstrukci a rozšíření...

Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

14. června 2021 ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

14. června 2021 ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

Další články
Nahoru