Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praktická výuka na VŠ v Praze se někde bude dohánět do léta, jinde se plně neobnoví
Jedna z fakult České zemědělské univerzity v Praze. foto: czu.cz

Praktická výuka na VŠ v Praze se někde bude dohánět do léta, jinde se plně neobnoví

K praktické výuce na vysokých školách v Praze se ode včerejška mohly vrátit tisíce studentů. Někde se klasická výuka neobnoví, protože již skončil semestr. Jinde ale upravili organizaci akademického roku a budou výuku dohánět do léta. Testování na covid-19 školy organizují sami, například Univerzita Karlova (UK) ovšem kvůli velkému počtu lidí doporučuje využívat i veřejná testovací centra. Vyplývá to z informací od zástupců škol, kteří odpověděli na dotaz ČTK.

Praktická výuka posledních ročníků vysokých škol se obnovila 26. dubna. Ode včerejška se k ní mohou vrátit i zbylé ročníky vysokoškolských studentů.

Například na České zemědělské univerzitě se tento týden začala konat dobrovolná výuka předmětů ke státním závěrečným zkouškám. Zájem posluchačů se podle mluvčí školy Karly Mráčkové dá předem jen těžko odhadnout.

„Předpokládáme účast několika set studentů,“ řekla. Do konce prázdnin budou dál fungovat také terénní cvičení a exkurze, které se konají často mimo areál univerzity. Letní semestr jinak ve škole již skončil, nyní je tam zkouškové období.

Individuálních konzultací ke zkouškám se podle Mráčkové nyní účastní desítky studentů. Na covid-19 se mohou testovat ve smluvním testovacím centru v areálu školy. „Akceptujeme samozřejmě i výsledky testů provedené mimo toto centrum,“ řekla mluvčí.

Na UK se už od 26. dubna vrátilo k praktické výuce asi 4000 studentů posledních ročníků z jiných než lékařských a pedagogických oborů, pro které platila výjimka ze zákazu výuky ve škole již dříve. Ode dneška se jejich množství může zvednout asi na trojnásobek, odhadl Petr Podzimek z tiskového oddělení UK.

K testování na covid-19 podle něj doporučuje vedení školy využívat co nejvíce sítě veřejných odběrových center, jelikož požadavky na testování jsou na UK značné. Škola má podle jejího koordinátora testování Michala Zimy kolem 8000 zaměstnanců a 50.000 studentů.

Podle Podzimka zvládne otestovat týdně asi 8000 lidí na celkem 18 místech, přičemž pozitivní jsou z tohoto počtu nižší jednotky osob. Škola využívá testování antigenními testy. Přesnější PCR testování není schopna pro všechny zajistit, a to ani z logistického, ani z finančního hlediska, vysvětlil Podzimek.

Obnovení praktické výuky je podstatné také pro Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT). Podle jejího rektora Pavla Matějky tam laboratorní výuka tvoří asi 38 procent studia bakalářských a magisterských programů, přičemž většinou začíná ve druhém semestru.

Už v zimním semestru proto podle něj škola změnila harmonogram akademického roku tak, aby bylo možné po uvolnění protikoronavirových opatření praktickou výuku do léta dohánět. VŠCHT má podle statistik ministerstva školství zhruba 3800 posluchačů.

České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) počítá s výukou na bázi dobrovolnosti, řekla prorektorka Gabriela Achtenová. „Například Fakulta architektura od dnešního dne otevřela všechny ateliéry," uvedla. Počet studentů podle ní teď není možné upřesnit. Testování na covid-19 nabízí škola zdarma ve Studentském domě v Dejvicích. „Kapacita testovacího místa je taková, že prozatím není nutný rezervační systém," dodala.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru