Dnes Úterý - skorojasno 13°C
Zítra Středa - skorojasno 14°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praktici: Stát s očkovací kampaní selhal. Vidíme to denně v ordinacích, lidé věří fake news
Očkovací látka AstraZeneca. Foto: Jan Puci

Praktici: Stát s očkovací kampaní selhal. Vidíme to denně v ordinacích, lidé věří fake news

Výbor Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP se ohradil proti tvrzením na adresu praktických lékařů o selhání při očkování proti onemocnění covid-19. Tato kritika podle výboru zazněla například ze strany představitelů Ministerstva zdravotnictví.

„Na praktické lékaře a jejich sestry, zdravotníky první linie, kteří sehráli a sehrávají v řešení složité pandemické situace zásadní roli, je svalována vina za neschopnost koordinátorů očkování zajistit ochranu nejzranitelnější části populace,“ uvádí výbor v tiskovém prohlášení.  

Praktičtí lékaři podle výboru nedostali příležitost očkování zajistit. Koordinátoři prý nesplnili sliby, které praktickým lékařům dali. Pro distribuci vakcín do ordinací stanovili podmínku registrace pacientů do systému, která ordinace zaměstnala náročnou administrativou, ale ordinace následně nedostaly dostatek vakcín ani pro tuto skupinu.

Lékařům a sestrám nezbylo než kontaktovat seniory a chronické pacienty s doporučením, aby se raději zaregistrovali do očkovacích center. „Chaos, který následně vznikl a který je příčinou současného stavu, kdy není jasno, kdo přesně očkován je a kdo není, jde naplno na vrub pochybné koordinaci očkování,“ stěžují si praktici.

Koordinátoři ve většině krajů nebyli podle nich schopni zajistit distribuci vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna do ordinací praktických lékařů s argumentem, že je to logisticky nemožné, ačkoliv pár kilometrů za hranicemi je to běžné.

„Raději podporovali vytváření očkovacích center za nemalé veřejné prostředky. Dostatečná není ani distribuce vakcín, jejichž efektivita a bezpečnost jsou mediálně zpochybňovány a kterými očkování vyžaduje ze stran zdravotníků velkou angažovanost a přesvědčování laiků. I další fáze očkování, která Českou republiku čeká, tedy přesvědčování nerozhodnutých, případně odmítajících, tak aby došlo k vytvoření kolektivní imunity, je z velké části v rukách všeobecných praktických lékařů. I zde stát se svojí kampaní zcela selhal, což vidíme denně ve svých ordinacích. Nezanedbatelná část populace se ztotožňuje s fake news,“ tvrdí v prohlášení praktičtí lékaři.

Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, zastupující více jak 5 000 praktických lékařů v Česku, tvrdí, že nebyla konzultována v odborných aspektech očkování a její názory nebyly vyslyšeny.

„Chápeme zklamání a frustraci kolegů, ale nemáme pozitivní argumenty, jak jejich nadšení pro očkování obnovit. Naopak vnímáme systematické znevažování role primární péče,“ dodává.


Autor: Karel Netolický

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Další články
Nahoru