Dnes Úterý - zatazeno 3°C
Zítra Středa - zatazeno 2°C
Úterý 10. 12. 2024
Svátek má Julie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Prahu živí ostatní regiony, podzemka je drahá sranda? Metropole si objednala studii pro vyvrácení mýtů o ní
Zahájení stavby metra D. Na tuto linku možná Praha nedostane žádné peníze od státu. Foto: MHMP

Prahu živí ostatní regiony, podzemka je drahá sranda? Metropole si objednala studii pro vyvrácení mýtů o ní

Vedení Prahy chce prosazovat větší autonomii samospráv, posílit daňovou nezávislost města a přimět stát, aby přispíval na stavbu klíčové infrastrukturu s celorepublikovým přesahem jako je silniční okruh nebo nové metro. Právě nízká autonomie města na státu je jedním z největších problémů, řekli dnes novinářům náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a ředitel Institut plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč.

IPR vypracoval pro město studii, která upozorňuje na několik mýtů o fungování metropole; mezi nimi třeba to, že Prahu živí ostatní regiony nebo že dostává při rozdělování daní násobně víc než ostatní regiony.

„O studii jsme požádali, abychom prověřili řadu tvrzení, která zaznívají. Díky studii můžeme říci, že se jedná o mýty. Ty šíří nejen členové vlády, poslanci a senátoři, ale slyšíme je i od mnoha starostů. Máme k dispozici řadu dat a nad se nám podaří šiřitele mýtů přesvědčit, že realita je jiná," řekl Vyhnánek.

Cest, jak posílit autonomii samospráv, je podle náměstka několik. Mezi jednoduchá patří například poplatky z ubytování. Nutné je také motivovat města, aby lákala podnikatele. Nyní to znamená pouze náklady, když musí zajistit mj. infrastrukturu. Vybrané daně se pak ale rozdělují do celé republiky. Další možností by podle Vyhnánka byly lokální daně. Takovou má třeba Vídeň, kdy si sama vybírá daň z metra, kterou odvádí zaměstnavatelé, a město je následně používá pro rozvoj metra.

Za jeden z problémů Prahy označil malou autonomii města na státu. „Jsme absolutní skanzen, všechny státy okolo nás jsou moudřejší a dávají větší autonomii městům, která to státu pak na daních násobně vrací. Týká se to ale nejen daní, ale i plánování a dalších oblastí. Jsme si vědomi, že je třeba podporovat slabší regiony, ale stát se chová tak, že největší problém je motor, který je třeba vyndat," řekl Boháč.

V hlavním městě vzniká 25 procent hrubého domácího produktu ČR, denně obsluhuje dva miliony lidí a plní roli města i kraje. Zároveň na jejím území pracuje 20 procent zaměstnanců ČR.

Prvním z mýtů podle představitelů města je, že peníze putují z regionů do Prahy. Ta má ale z ekonomického produktu naopak ve srovnání se všemi regiony nejmenší podíl. Pokud se zohlední všechny transfery, nejen rozpočtové určení daní (RUD), ale třeba i dotace, tak je rozdíl podle náměstka ještě větší.

„Mýtus o tom, že Praha vysává regiony, neplatí. Dá se říct, že čím víc se daří Praze, tím více peněz proudí i mimo hlavní město," řekl Vyhnánek.

Nejzažitějším mýtem je podle Vyhnánka tvrzení, že Praha získává třikrát víc z RUD než ostatní regiony. Dostává 2,8 krát více, problém je ale v tom, že je třeba započítat také krajský RUD a další transfery, uvedl náměstek.

V Praze má trvalé bydliště 1,3 milionu lidí, reálně v ní ale žije 1,6 milionu, a dalších 200.000 lidí do Prahy denně jezdí. Při zohlednění všech faktorů je pak příspěvek na jednoho obyvatele stejný jako v ostatních městech a obcích, dodal.

„Další mýtus je, že město staví zbytečnou drahou infrastrukturu," řekl Vyhnánek. Kdyby ale například nebylo metro C, muselo by stejnou kapacitu zastoupit 260 autobusů za hodinu.

„Ta infrastruktura je skutečně drahá, ale je nezbytná," řekl náměstek. Na stavbu metra ale Praha nedostává ani korunu. V takzvaných starých členských zemích EU platila města podobné stavby z 30 procent. V Praze stálo prodloužení metra A Prahu 57 procent částky a zbytek šlo z EU fondů. „U metra D hrozí, že celou stavbu zaplatíme sami," řekl Vyhnánek.

Dalším mýtem je tvrzení, že Praha může vybrat více na daních od turistů a místních podnikatelů. Daně ale přerozděluje stát a Praha na to nemá žádný vliv. „Rozdělování se neřídí ani tím, kde byly daně vybrány. Kdyby se turisté a podnikatelé sebrali a z Prahy odešli, ta dostane stejné peníze," řekl Vyhnánek. Praha vlastní daně nemá, autonomní příjmy tvoří tři procenta. Míra daňové autonomie v Kodani dosahuje 94 procent, v Barceloně 51 procent a v Bratislavě 24 procent.

Posledním mýtem je, že Praha si může na velké investice půjčit. „Ani zde bohužel to není pravda, protože Praha má velice přísně daný dluhový strop," řekl Vyhnánek. Dluhový strop je pro všechna města stejný bez ohledu na jejich velikost.

V případě Prahy to je 51 miliard korun. Nyní město dluží 13 miliard, a tedy ani nízká míra zadlužení mu neumožňuje financovat všechny plány a neobejde se bez pomoci státu, dodal náměstek.


Autor: ČTK

Praha 6: Starosta open v Eliášově

Včera v 15:33 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Rádi byste se na něco zeptali starosty a nechce se vám chodit na úřad? Dáváte přednost osobnímu setkání před mailovou komunikací? Máte nějaké nápady, co na šestce vylepšit?

Karty na webu seznamují s projekty Prahy 10

Včera v 08:55

Lidem, kteří se chtějí dozvědět, co se plánuje v Praze 10 a jaký je stav jednotlivých projektů, poslouží takzvané projektové karty.

Praha 4 zveřejní dotační programy pro rok 2025

Včera v 08:42

Rada MČ Praha 4 svým usnesením z konce listopadu rozhodla o vyhlášení dotací pro rok 2025. Zveřejnění jednotlivých dotačních programů začíná v pondělí 9. prosince.

Praha 15 na podzim opravila chodníky a cesty, od jara se chystají další

8. prosince 2024 ve 13:53

Opravy komunikací, chodníků, cest i další terénní úpravy proběhly v patnácté městské části i na podzim a navázaly na letní celistvou opravu chodníku u ulici Milánské.

Praha 1 vyhlásila dotační program na podporu životního prostředí pro rok 2025

8. prosince 2024 v 10:27

Rada městské části Praha 1 schválila vyhlášení nového dotačního programu zaměřeného na zlepšení životního prostředí. Na rok 2025 je pro tento účel vyčleněno 550 tisíc korun, které budou rozděleny mezi čtyři klíčová témata: ekologickou výchovu a osvětu, péči o zvířata, výsadbu zeleně a květinovou...

Praha 14: Omezení provozu hřbitova v Kyjích

7. prosince 2024 v 08:56

Ve dnech 10. až 12. prosince bude omezen provoz hřbitova v Kyjích (ul. Broumarská) z důvodu kácení rizikových stromů. 

Hasiči cvičili požár a evakuaci na právnické fakultě

7. prosince 2024 v 08:00

Jednotky z centrální hasičské stanice cvičili požár a evakuaci v budově Právnické fakulty v Praze. Cvičení se uskutečnilo v dopoledních hodinách v pátek 6. prosince 2024 v koordinaci se zaměstnanci fakulty, zdravotníky a Policií ČR. Hasiči procvičovali zásah u simulovaného požáru ve druhém...

Další články
Nahoru