Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Prahu, Vratislav a polské Trojměstí spojí nová železniční linka
Ilustrační foto: archiv ČD

Prahu, Vratislav a polské Trojměstí spojí nová železniční linka

Ministerstvo dopravy a České dráhy s ročním předstihem uzavřely desetiletou smlouvu na zajištění veřejných služeb v přepravě cestujících veřejnou drážní dopravou na lince Ex 32 Praha – Pardubice – Lichkov státní hranice (– Polsko) pro období jízdního řádu 2025 až 2034. Tato dohoda umožní spojit Prahu a východní Čechy s polskými městy Vratislav, Poznaň, Bydhošť, Gdaňsk a Gdynia.

„V železniční dopravě věnujeme pozornost zvýšení kapacity tratí a zavádění nových kvalitních spojů. Do této strategie zapadá i vytvoření nové česko-polské linky, která spojí Prahu a východní Čechy se západní částí Polska včetně turisticky atraktivních destinací, jako jsou Vratislav a baltské pobřeží. Takové spojení zde dlouho chybělo. Dosud mířily dálkové spoje do Polska pouze přes Bohumín,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). 

Cesta mezi Prahou a Vratislaví na této lince by měla trvat kolem čtyř hodin a mezi Prahou a Gdyní okolo devíti hodin. V Česku se plánují vedle Prahy také zastávky v Kolíně, Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Letohradě, Jablonném nad Orlicí a v Lichkově. 

„Na této lince budeme spolupracovat s naším polským partnerem PKP Intercity a společně na ní zajistíme obvyklý komfort vlaků EuroCity, jako jsou klimatizované vozy, přístup na internet přes palubní Wi-Fi síť nebo možnost napájení cestovní elektroniky,“ uvedl generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. 

Cestující budou mít k dispozici nabídku občerstvení. Ta bude zpočátku roznáškovou formou a od jízdního řádu 2026 se plánuje nasazení restauračního vozu nebo bistrovozu.

Vlaky na lince Ex 32 Praha – Pardubice – Vratislav – Gdynia budou provozovány klimatizovanými vozy standardu EuroCity Českých drah a PKP Intercity. Soupravy nabídnou zhruba 250 míst k sezení a budou vybaveny pro přepravu osob na vozíku, kočárků a jízdních kol. 

Vlaky budou odjíždět čtyřikrát denně z obou konců trasy v čtyřhodinovém intervalu. Přesné trasy vlaků budou součástí přípravy jízdního řádu 2025.


Autor: puc

Parkování v Nových Butovicích

6. prosince 2023 ve 21:45

V parkovacím domě nedaleko stanice metra Nové Butovice v Praze 13 byl v létě otevřen nový parkovací dům a nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoliv a kdykoliv.

Vánoční kampaň Letiště Praha láká na vůně dálek

6. prosince 2023 v 11:19

Vůně. Pojí se vzpomínkami, emocemi a lidmi kolem nás. Vůně v sobě nesou různorodé esence spojené s přírodou, obyvateli, historií, architekturou, kulturou, gastronomií nebo místem. Každé místo na světě má vlastní identitu a jedinečnou vůni. Stejně tak i Letiště Václava Havla Praha, kde často začíná...

Za okny metra spustila společnost EUDI komerční provoz LMS technologie

2. prosince 2023 v 19:51

Cestující na trase A mezi stanicemi Bořislavka a Dejvická mohou od 1. prosince spatřit za okny jedoucí soupravy metra vánoční reklamní spoty společností Pilsner Urquell a ČSOB. Začal ostrý provoz multimediálního led systému společnosti European Digital Industries a.s. (EUDI).

Minisérie přibližuje symbiózu všech skupin, které se potkávají ve skalách

30. listopadu 2023 v 17:02

Vyrušit hnízdící ptáky může svým nevhodným chováním každý návštěvník krajiny, lezci se k nim ale mohou dostat mnohem blíž a stávají se tak vysokým potenciálním nebezpečím.

Další články
Nahoru