dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Pražský život

Prahu rozezvučely stovky sirén

Dnes v poledne se rozezvučely v celé Praze čtyři stovky sirén. Těsně před dvanáctou hodinou byli lidé na jejich spuštění upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Pravidelná zkouška systému probíhá jednou měsíčně už jedenáctým rokem.

Každou první středu v měsíci totiž na celém území České republiky, Prahu nevyjímaje, probíhá pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Ve 12.00 hodin se rozezněly sirény, které vysílaly zkušební nepřerušovaný tón po dobu 2 minut. Na území hlavního města Prahy byli lidé těsně před polednem na zkoušku upozorněni prostřednictvím elektronických „mluvících“ sirén. Informace zazněla v českém a anglickém jazyce.

Pražané a turisté tak v 11.58 hodin uslyšeli nejdříve větu: „Vážení občané, z důvodu prověření provozuschopnosti se dnes ve 12.00 hodin rozezní poplachové sirény na území hlavního města Prahy trvalým tónem po dobu 2 minut.“

Následovalo její znění v angličtině: „Dear visitors, In order to check the serviceability of the emergency sirens in the area of the City of Prague, an uniterrupted 2-minute tone will resound today at 12.00 a.m.“. Po ukončení dvouminutového tónu se ozvalo: „Zkouška sirén, právě proběhla zkouška sirén.“

Polovina sirén patří státu

Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování se na základě vyhlášky Ministerstva vnitra ČR opakuje každou první středu v měsíci, a to už jedenáct let.Zkouška systému v hl. m. Praze je aktivována z Operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

Na území Prahy je varovný signál šířen prostřednictvím 424 sirén. Z toho je 217 elektrických sirén celoplošného systému varování v majetku státu, které jsou schopné generovat pouze akustické signály.

Autonomní systém varování a informování hl. m. Prahy disponuje 207 elektronickými sirénami, které jsou majetkem města a umožňují poskytnout hlasovou informaci o povaze a druhu hrozícího nebezpečí a způsobu ochrany před takovým nebezpečím.


Další články
Nahoru