dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Prahu rozdělil letošní 17. listopad, tvrdí politolog Martin Joachymstál
V úterý 17. listopadu 2015 se na Albertově sešli příznivci prezidenta Miloše Zemana a odpůrci muslimů. Foto: Jan Puci

Prahu rozdělil letošní 17. listopad, tvrdí politolog Martin Joachymstál

V ulicích Prahy se zápasilo o identitu jednoho z nejvýznamnějších českých státních svátků. Připomínku událostí roku 1939 a 1989 zastínil střet vzájemně si odporujících iniciativ. Demonstrovalo se proti imigrantům, establishmentu i proti Miloši Zemanovi.

Prezident Zeman přitom svým odpůrcům z Albertova vzkázal, že nehodlá slevovat z nastoleného silového pojetí politiky. Bez ohledu na poselství 17. listopadu jako svátku, ze kterého je čerpána část české identity a společně s 28. říjnem tvoří dvojici nejdůležitějších státních svátků. Nově však hrozí, že Den boje studentů za svobodu a demokracii bude využíván jako laciné alibi pro extremisty a populisty.

Ti v současné kolektivní společenské radikalizaci vidí svou příležitost otevírající dveře k moci. Ostatně lídr Bloku proti islámu Martin Konvička se dlouhodobě netají tím, že chce uspět v nadcházejících krajských i parlamentních volbách. Aby Blok proti islámu zvýšil své šance, dohodli se na spolupráci s hnutím Úsvit – Národní koalice.

martin-joachymstal-nahled

Martin Joachymstál

Pro populisty typu Martina Konvička nebo Tomáše Vandase je naprosto klíčové marginalizovat jakékoliv snahy o smysluplnou debatu týkající se jak uprchlíků, tak eventuálních rizik pro Českou republiku. On i jemu podobní potřebují nadále budovat obraz nového nepřítele. A Češi jsou navíc ochotní, víc než kdy jindy, naslouchat.

Na vině stoupající podpory extremistických názorů jsou i stávající politické elity, které zcela programově ignorují pocit ohrožení a strach společnosti z terorismu. Přitom právě státní svátky odkazující k okamžikům národního sjednocení jsou jedinečnými příležitostmi, kdy lze občanům předat pozitivní poselství a naději pro budoucnost.  

Autorem textu je politolog Martin Joachymstál.


Další články
Nahoru