Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Čtvrtek 1. 12. 2022
Svátek má Iva
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Prahu příští rok čekají summity při předsednictví EU i komunální a senátní volby
I příští rok půjdou Pražané k volebním urnám. Ilustrační foto: archiv

Prahu příští rok čekají summity při předsednictví EU i komunální a senátní volby

Do Prahy se příští rok sjedou lídři členských zemí Evropské unie, v plánu je minimálně jeden summit Evropské rady a mnoho dalších jednání. Česko bude v druhé polovině roku předsedat Radě EU. Na podzim pak budou voliči rozhodovat ve volbách o složení zastupitelstva a obmění se třetina senátorů, přičemž v hlavním městě si lidé zvolí zástupce do horní komory v Praze 6, 10 a 11.

Na českém území je při předsednictví v plánu 282 akcí. Konat by se měl jeden neformální summit hlav států, 14 neformálních Rad EU, dvě setkání české vlády s Evropskou komisí a Evropským parlamentem, 66 neformálních pracovních skupin nebo 51 konferencí a dalších předsednických jednání.

Neformální Rady by se v Praze měly konat od července do října, termín summitu zatím nebyl stanoven.

Vzhledem ke koronavirové pandemii se též připravuje varianta akcí v hybridním formátu, kdy se část účastníků připojí prostřednictvím videokonference a část bude fyzicky na jednání, i zcela on-line.

Bývalý ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dříve uvedl, že by se Česko také mělo snažit uspořádat summit lídrů zemí EU a západního Balkánu. Hovořil také o tom, že jednou z ambicí by mohl být také summit EU a USA.

Komunální volby se budou konat na podzim. V těch posledních v roce 2018 zvítězila ODS, druzí skončili Piráti, které opět do voleb povede primátor Zdeněk Hřib. Koalici v Praze tvoří Piráti s Prahou Sobě a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL).

Funkční období v Senátu v pražských obvodech skončí prvnímu místopředsedovi horní komory Jiřímu Růžičkovi z klubu STAN, Renatě Chmelové (za KDU-ČSL) a Ladislavu Kosovi (SEN21 a Piráti).


Autor: ČTK

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

Včera v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Výstava: Betlémy – živá tradice

25. listopadu 2022 v 08:34

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici betlémářství. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů a seznamuje návštěvníky s tradicí stavění betlémů, která je na našem území dosud živá. Představuje pestrou škálu materiálů, jejich užití...

Fakulta dopravní ČVUT zve na Den otevřených dveří

24. listopadu 2022 ve 14:42

Doprava tu s námi vždy byla a hýbala světem. Ovlivňuje každého z nás a je tak společenským tématem, proto Fakulta dopravní ČVUT v Praze odstartovala na podzim letošního roku, pro studenty středních škol, novou kampaň „Rozhýbej budoucnost“. 

Další články
Nahoru