Dnes Středa - skorojasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Prahu příští rok čekají summity při předsednictví EU i komunální a senátní volby
I příští rok půjdou Pražané k volebním urnám. Ilustrační foto: archiv

Prahu příští rok čekají summity při předsednictví EU i komunální a senátní volby

Do Prahy se příští rok sjedou lídři členských zemí Evropské unie, v plánu je minimálně jeden summit Evropské rady a mnoho dalších jednání. Česko bude v druhé polovině roku předsedat Radě EU. Na podzim pak budou voliči rozhodovat ve volbách o složení zastupitelstva a obmění se třetina senátorů, přičemž v hlavním městě si lidé zvolí zástupce do horní komory v Praze 6, 10 a 11.

Na českém území je při předsednictví v plánu 282 akcí. Konat by se měl jeden neformální summit hlav států, 14 neformálních Rad EU, dvě setkání české vlády s Evropskou komisí a Evropským parlamentem, 66 neformálních pracovních skupin nebo 51 konferencí a dalších předsednických jednání.

Neformální Rady by se v Praze měly konat od července do října, termín summitu zatím nebyl stanoven.

Vzhledem ke koronavirové pandemii se též připravuje varianta akcí v hybridním formátu, kdy se část účastníků připojí prostřednictvím videokonference a část bude fyzicky na jednání, i zcela on-line.

Bývalý ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dříve uvedl, že by se Česko také mělo snažit uspořádat summit lídrů zemí EU a západního Balkánu. Hovořil také o tom, že jednou z ambicí by mohl být také summit EU a USA.

Komunální volby se budou konat na podzim. V těch posledních v roce 2018 zvítězila ODS, druzí skončili Piráti, které opět do voleb povede primátor Zdeněk Hřib. Koalici v Praze tvoří Piráti s Prahou Sobě a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL).

Funkční období v Senátu v pražských obvodech skončí prvnímu místopředsedovi horní komory Jiřímu Růžičkovi z klubu STAN, Renatě Chmelové (za KDU-ČSL) a Ladislavu Kosovi (SEN21 a Piráti).


Autor: ČTK

Den dětí v knihovně na Lužinách

Dnes v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Pohádkový dětský den v Centrálním parku

Včera v 15:01

Královna Madlénka, král králíků, čarodějův učeň nebo velká ninja dráha. Praha 13 připravila dětem Dětský den.

Sousedské setkání se starostou na Čapadle

Včera v 11:26

Podpořit školní hudební talenty a užít si jedinečnou odpočinkovou zónu s krásnými výhledy můžete zítra mezi 17. a 19. hodinou.

Letenský muzejní den

Včera v 11:15

Národní zemědělské muzeum každoročně slaví Mezinárodní den muzeí. Vstup do všech expozic a výstav je v tento den, 18. května, zdarma.

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Včera v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Včera v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Včera v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Včera v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

16. května 2022 v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

16. května 2022 v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Další články
Nahoru