dnes
Sobota - skorojasno
25°C
zítra
Neděle - zatazeno
25°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
27°C
Prahu čekají změny, radní schválili první realizační program Strategického plánu
Ilustrační foto: archiv IPR

Prahu čekají změny, radní schválili první realizační program Strategického plánu

Pražští radní v druhé polovině prosince schválili první realizační program Strategického plánu. Kromě konkrétních cílů představuje program i důležitý krok k novému řízení a systému práce na projektech města.

„Důležité je, že program neříká jen co dělat, ale také jak to dělat. Pokud by se podařilo zlepšit způsob, jakým jsou některé městské projekty řízeny, byl by to možná důležitější posun než splnění všech konkrétních cílů, které program má,“ vysvětluje ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Jak řešit problémy, které se prolínají napříč různými odbory a odděleními? Pražskému magistrátu zatím chybí někdo, kdo by se mezioborovým problémům věnoval. Praha přitom nutně potřebuje řešit konkrétní problémy, které se zároveň dotýkají více institucí. Jde například o strategii revitalizace brownfieldů.

Ta se týká jak majetkové politiky města, tak magistrátního odboru územního rozvoje, tak i Institutu plánování a rozvoje. Je tedy potřeba, aby vzniklo pracoviště, které umí podobný projekt řídit a koordinovat spolupráci jednotlivých institucí. Podobné pracoviště je na zahraničních radnicích zcela běžné, ať už jde o Amsterdam či Vídeň.

Projektové řízení se snaží na magistrátu etablovat první z realizačních programů Strategického plánu. Cílem programu není jen upravit vyhlídky nebo postavit P+R parkoviště, což je náplň konkrétních projektů. Jeho smyslem je i naučit se novým způsobem řídit jednotlivé projekty. Úředníci budou nově pracovat v týmech napříč odbory magistrátu i městskými institucemi.

Měli by se také učit pracovat se širokou datovou základnou, kterou město disponuje. Každý tým bude mít svého koordinátora, který na rozdíl od jednotlivých odborných zpracovatelů neručí za obsahovou správnost, ale za to, aby se vše dokončilo v termínu a ve vymezeném rozpočtu.

Projektové řízení by se primárně mělo aplikovat na složitější projekty, tedy ty, které zahrnují spolupráce více odborů či městských firem. V průběhu roku 2018 bude nový systém pilotně zahájen na vybraných projektech, po roce ho město vyhodnotí a případně upraví pro další období.

Strategický plán vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Plán zahrnuje celkem čtyři realizační programy, které budou postupně realizovány až do roku 2031. Schválení prvního z nich je tedy počátečním krokem k dlouhé sérii změn, které budou hlavní město provázet a vést ho v dalším rozvoji a růstu.

Realizační program [R1] je k dispozici na strategie.iprpraha.cz 


Pražský magistrát přijal opatření pro implementaci GDPR

Včera v 11:52

S účinností od 25. května vstupuje v platnost Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation – GDPR), které v dubnu 2016 schválil Evropský parlament. 

Výročí Pražské defenestrace v roce 1618 si připomněli účastníci panelové diskuze na Staroměstské radnici

24. května 2018 v 15:46

V Brožíkově sále Staroměstské radnice se včera uskutečnila panelová diskuze a následná tematická prohlídka historických prostor radnice u příležitosti 400. výročí Pražské defenestrace 23. května 1618. Panelové diskuze se zúčastnili přední odborníci na dané historické období. Pozvání přijali prof....

Environmentální certifikace budov: Klíč ke kvalitní výstavbě

24. května 2018 v 10:41

Hlavní město Praha ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy dnes uspořádalo seminář pro pracovníky stavebních úřadů a odborů životního prostředí, který jim poskytl souhrnné informace o významu certifikačních systémů pro kvalitu budov a jejich okolí a zejména o přínosech a výhodách...

Město dá na modernizace škol a další aktivity nově 25 milionů korun

24. května 2018 v 08:35

V návaznosti na jednání pražské tripartity, tedy Rady hospodářské a sociální dohody hlavního města Prahy, předložila radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková městské radě návrh na skokové navýšení podpory odbornému vzdělávání. Radní s návrhem vyslovili na včerejším zasedání souhlas. Roční...

Dobrovolní hasiči Prahy 11 převzali od města novou cisternu

23. května 2018 v 19:15

Cisternovou automobilovou stříkačku CAS 30 SCANIA včera večer slavnostně převzala jednotka Sboru dobrovolných hasičů Prahy 11. Na půdě hasičské zbrojnice na Chodově nový přírůstek do technického parku předal Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci...

Další články
Nahoru