dnes
Středa - jasno
26°C
zítra
Čtvrtek - jasno
30°C
pozítří
Pátek - jasno
30°C
Prahu čekají změny, radní schválili první realizační program Strategického plánu
Ilustrační foto: archiv IPR

Prahu čekají změny, radní schválili první realizační program Strategického plánu

Pražští radní v druhé polovině prosince schválili první realizační program Strategického plánu. Kromě konkrétních cílů představuje program i důležitý krok k novému řízení a systému práce na projektech města.

„Důležité je, že program neříká jen co dělat, ale také jak to dělat. Pokud by se podařilo zlepšit způsob, jakým jsou některé městské projekty řízeny, byl by to možná důležitější posun než splnění všech konkrétních cílů, které program má,“ vysvětluje ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Jak řešit problémy, které se prolínají napříč různými odbory a odděleními? Pražskému magistrátu zatím chybí někdo, kdo by se mezioborovým problémům věnoval. Praha přitom nutně potřebuje řešit konkrétní problémy, které se zároveň dotýkají více institucí. Jde například o strategii revitalizace brownfieldů.

Ta se týká jak majetkové politiky města, tak magistrátního odboru územního rozvoje, tak i Institutu plánování a rozvoje. Je tedy potřeba, aby vzniklo pracoviště, které umí podobný projekt řídit a koordinovat spolupráci jednotlivých institucí. Podobné pracoviště je na zahraničních radnicích zcela běžné, ať už jde o Amsterdam či Vídeň.

Projektové řízení se snaží na magistrátu etablovat první z realizačních programů Strategického plánu. Cílem programu není jen upravit vyhlídky nebo postavit P+R parkoviště, což je náplň konkrétních projektů. Jeho smyslem je i naučit se novým způsobem řídit jednotlivé projekty. Úředníci budou nově pracovat v týmech napříč odbory magistrátu i městskými institucemi.

Měli by se také učit pracovat se širokou datovou základnou, kterou město disponuje. Každý tým bude mít svého koordinátora, který na rozdíl od jednotlivých odborných zpracovatelů neručí za obsahovou správnost, ale za to, aby se vše dokončilo v termínu a ve vymezeném rozpočtu.

Projektové řízení by se primárně mělo aplikovat na složitější projekty, tedy ty, které zahrnují spolupráce více odborů či městských firem. V průběhu roku 2018 bude nový systém pilotně zahájen na vybraných projektech, po roce ho město vyhodnotí a případně upraví pro další období.

Strategický plán vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Plán zahrnuje celkem čtyři realizační programy, které budou postupně realizovány až do roku 2031. Schválení prvního z nich je tedy počátečním krokem k dlouhé sérii změn, které budou hlavní město provázet a vést ho v dalším rozvoji a růstu.

Realizační program [R1] je k dispozici na strategie.iprpraha.cz 


Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Dnes v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Dnes v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Dnes v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru