Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Prahu 9 povede staronová koalice rozšířená o nováčka v zastupitelstvu
Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Foto: archiv

Prahu 9 povede staronová koalice rozšířená o nováčka v zastupitelstvu

Na dnešním ustavujícím jednání zastupitelstva Prahy 9 byla zvoleno nové vedení městské části. V čele rady bude nadále dosavadní starosta Tomáš Portlík, dále v ní zasedne 7 členů vítězné koalice ODS a TOP 09 a po jednom křesle budou mít hnutí Praha 9 Sobě a STAN. Informovala o tom mluvčí radnice Marie Kurková. Celkově bude mít nová koalice v třiatřicetičlenném zastupitelstvu 21 zastupitelů a zastupitelek.

Nová koalice je založena na stejném základu jako v minulém volebním období, nově je však rozšířena o nováčka v zastupitelstvu hnutí Praha 9 Sobě. „Jsem vděčný voličům, že nám dali důvěru a umožnili nám sestavit silnou koalici – ODS, TOP 09, Praha 9 sobě a STAN,“ uvedl staronový starosta Tomáš Portlík (ODS). 

Stejně jako v minulém období bude starosta zodpovídat za finance a rozpočet městské části. První místostarostkou byla zvolena Jana Nowaková Těmínová (TOP 09), která bude zodpovídat za oblast majetku, bytovou politiku a obchodní korporace. 

Druhým místostarostou se stal Adam Vážanský (ODS) a odpovědný je za oblast kultury, sportu, volnočasové aktivity dětí a mládeže, bezpečnost, prevenci kriminality a národnostní menšiny. 

Třetí místostarostkou bude Kamila Matějková (Praha 9 Sobě), která bude mít na starosti sociální politiku, oblast zdravotní péče a sousedské vztahy. „Vstup do koalice vnímáme jako velkou výzvu a hlásíme se tím k odpovědnosti za rozvoj městské části Praha 9. Je to pro nás příležitost, jak prosadit maximum z našeho programu,“ uvedla.

Dále v radě usednou jako uvolnění radní Jiří Janák (ODS), jenž má v gesci územní rozvoj a výstavbu, Tomáš Holeček (ODS), který bude zodpovědný za oblast dopravy, a Zdeněk Davídek (STAN) odpovídající za oblast investic, provoz, správu a údržbu budov příspěvkových organizací a za čerpání z fondů EU. „Vnímáme stabilitu a kontinuitu Prahy 9 spolu s novými nápady jako záruku prosperity devítky,“ řekl Davídek. 

Neuvolněnými radními v Praze 9 jsou Tereza Štaubrová (nezávislá za ODS), která bude mít na starosti vzdělávání v mateřských a základních školách, a Jan Poupě (ODS) bude i nadále zodpovídat za oblast životního prostředí. 

Nová koalice se shodla i na personálním obsazení všech zastupitelských výboru a komisí rady. Nově klíčovému Finančnímu a majetkovému výboru bude předsedat Tomáš Vyhnánek z hnutí Praha 9 Sobě a předsedou Kontrolního výboru se stal Martin Hrubčík z hnutí ANO coby zástupce nejsilnějšímu opozičnímu klubu. 

Jako priority si vedení městské části stanovilo hospodárnost a rozpočtovou zodpovědnost, rozvoj školství se zaměřením na budování nových kapacit, zvyšování kvality vzdělávání, rozvoj sociální politiky se zaměřením na seniory, rodiny s dětmi a další ohrožené skupiny nebo další rozvoj městské části s důrazem na péči o veřejný prostor a zajištění dostupných služeb.

„Pevně věřím, že i v novém zastupitelstvu bude panovat stejně dobrá atmosféra jako v minulém volebním období a nadále budeme spolupracovat napříč všemi zastupitelskými kluby. Rád podpořím každý nápad, který devítku posune,“ uzavřel starosta Portlík. 

Jasným vítězem komunálních voleb v Praze 9 se stala koalice Společně pro Devítku (ODS a TOP 09) kterou volilo 43,3 procenta lidí, kteří přišli v městské části k urnám. Stačilo to na zisk patnácti mandátů v třiatřicetičlenném zastupitelstvu.

Druhé skončilo hnutí ANO s podporou ČSSD, má šest mandátů. Třetí je Praha 9 Sobě, čtvrtá Česká pirátská strana. Obě uskupení mají po čtyřech mandátech.

Do zastupitelstva se ještě dostala SPD s podporou Svobodných a Trikolory (dva mandáty) a hnutí STAN s podporou KDU-ČSL. Toto uskupení má také dva mandáty. Volební účast byla jen 39,9 procenta. 


Autor: puc

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

Dnes ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru