Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Prahu 12 povedou ODS, TOP 09 a ANO. Podle budoucího starosty se shodnou na prioritách
Volební lídři Společně pro Prahu 12 Vojtěch Kos (vpravo) a hnutí ANO Milan Maruštík při podpisu memoranda o budoucí koaliční spolupráci. Zdroj foto: Společně pro Prahu 12

Prahu 12 povedou ODS, TOP 09 a ANO. Podle budoucího starosty se shodnou na prioritách

Vítězná koalice Společně pro Prahu 12, kterou tvoří ODS a TOP 09, se dohodla s hnutím ANO, že povedou následující čtyři roky dvanáctou městskou část. Včera bylo podepsáno memorandum o budoucí koaliční spolupráci ve vedení radnice. Informoval o tom volební lídr ODS a pravděpodobně budoucí starosta Vojtěch Kos. 

Čtvrtina odevzdaných hlasů připadla ve volbách v Praze 12 koalici Společně pro Prahu 12. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu to znamená zisk devíti mandátů. Druhé ANO má také devět mandátů. Třetí Piráti mají o mandát méně. Do zastupitelstva se dostala ještě PRAHA 12 SOBĚ se čtyřmi mandáty, Změna pro Prahu 12 se třemi a Občané Dvanáctky (sdružení nezávislých kandidátů s podporou KSČM) se dvěma mandáty. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.

V uplynulých čtyřech letech vládla Praze 12 koalice ODS, TOP 09 a Pirátů, kteří měli v osobě Jana Adamce starostu. Koalice měla v zastupitelstvu většinu 21 hlasů.

„Nerad odcházím od rozdělané práce, důvěra voličů nám dává silný mandát usilovat znovu o zformování koalice,” uvedl krátce po letošních volbách Adamec. Nakonec však s Piráti míří do opozice. Po volbách sice Piráti jednali o vytvoření kolice se Společně pro Prahu 12 a PRAHOU 12 SOBĚ, ale jednání včera definitivně zkrachovala a došlo k podpisu zmíněného memoranda.

ODS a ANO se podle dosavadního místostarosty Kose shodnou prakticky na všech hlavních programových prioritách. „Ty budou představeny v rámci koaliční smlouvy a obhájeny na ustavujícím zastupitelstvu. Jednali jsme téměř se všemi. Nikam to nevedlo, nedařilo se najít jinou funkční koalici. Dejte nám prosím šanci, že to má smysl a dá se dělat dobrá politika pro lidi,“ napsal na sociálních sítích Kos.

V devítičlenné radě městské části bude mít každý subjekt tři členy, nárok na post starosty má ODS. Ta vytvoří v zastupitelstvu s TOP 09 jeden klub.

„Od PRAHA 12 SOBĚ a od Pirátů zazněla směrem k ODS a TOP 09 jednoznačně vůle sestavit koalici, která by personálně, principiálně a programově navázala na směřování koalice současné. U jednacího stolu byla za naše kluby představena solidní nabídka vyjadřující vůli velké části občanů Prahy 12 a též jsme detailně projednali programy všech tří klubů. Ještě, než jsme ke stolu zasedli potřetí, abychom diskutovali možné personální obsazení na místa a funkce v radě, ODS a TOP 09 jednání s námi ukončily a dohodly se s klubem ANO,” uvedl Adamec.

Anketa

Vadí vám spolupráce ODS, TOP 09 a hnutí ANO na komunální úrovni?

47.8%
(47.8%)
52.2%
(52.2%)
„ODS a TOP 09 jsme učinili nabídku, která vyplývala z mandátů pro jednotlivé kluby a zároveň pečlivě vyvažovala, aby nikdo nepřišel zkrátka. V průběhu jednání vícekrát zaznělo, že se o ní budeme dále bavit a ladit ji, k tomu už ale nedošlo,” sdělil Petr Hůla, lídr kandidátky PRAHA 12 SOBĚ.

Podle něj a Adamce bude tyto dva subjekty nadále spolupracovat a tvořit jádro konstruktivní, kritické a protikorupční opozice. Jak dnes sdělili novinářům, jejich cílem bude dohlédnout na projekty jako je revitalizace OD Prior na Sofijském náměstí, developerskou výstavbu uvnitř sídlišť a především výstavbu nové základní školy v Komořanech.

„Na péči o naší městkou část se tak budou společně podílet dvě voličsky nejsilnější uskupení. Děkujeme ještě jednou všem za projevenou důvěru a věříme, že Dvanáctku dokážeme posunout o úroveň výš. Tak, jak to děláme již několik let,“ obhajoval novou koalici po podpisu memoranda Vojtěch Kos.


Autor: Jan Puci

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru