Dnes Čtvrtek - jasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Prahu 12 povedou ODS, TOP 09 a ANO. Podle budoucího starosty se shodnou na prioritách
Volební lídři Společně pro Prahu 12 Vojtěch Kos (vpravo) a hnutí ANO Milan Maruštík při podpisu memoranda o budoucí koaliční spolupráci. Zdroj foto: Společně pro Prahu 12

Prahu 12 povedou ODS, TOP 09 a ANO. Podle budoucího starosty se shodnou na prioritách

Vítězná koalice Společně pro Prahu 12, kterou tvoří ODS a TOP 09, se dohodla s hnutím ANO, že povedou následující čtyři roky dvanáctou městskou část. Včera bylo podepsáno memorandum o budoucí koaliční spolupráci ve vedení radnice. Informoval o tom volební lídr ODS a pravděpodobně budoucí starosta Vojtěch Kos. 

Čtvrtina odevzdaných hlasů připadla ve volbách v Praze 12 koalici Společně pro Prahu 12. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu to znamená zisk devíti mandátů. Druhé ANO má také devět mandátů. Třetí Piráti mají o mandát méně. Do zastupitelstva se dostala ještě PRAHA 12 SOBĚ se čtyřmi mandáty, Změna pro Prahu 12 se třemi a Občané Dvanáctky (sdružení nezávislých kandidátů s podporou KSČM) se dvěma mandáty. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.

V uplynulých čtyřech letech vládla Praze 12 koalice ODS, TOP 09 a Pirátů, kteří měli v osobě Jana Adamce starostu. Koalice měla v zastupitelstvu většinu 21 hlasů.

„Nerad odcházím od rozdělané práce, důvěra voličů nám dává silný mandát usilovat znovu o zformování koalice,” uvedl krátce po letošních volbách Adamec. Nakonec však s Piráti míří do opozice. Po volbách sice Piráti jednali o vytvoření kolice se Společně pro Prahu 12 a PRAHOU 12 SOBĚ, ale jednání včera definitivně zkrachovala a došlo k podpisu zmíněného memoranda.

ODS a ANO se podle dosavadního místostarosty Kose shodnou prakticky na všech hlavních programových prioritách. „Ty budou představeny v rámci koaliční smlouvy a obhájeny na ustavujícím zastupitelstvu. Jednali jsme téměř se všemi. Nikam to nevedlo, nedařilo se najít jinou funkční koalici. Dejte nám prosím šanci, že to má smysl a dá se dělat dobrá politika pro lidi,“ napsal na sociálních sítích Kos.

V devítičlenné radě městské části bude mít každý subjekt tři členy, nárok na post starosty má ODS. Ta vytvoří v zastupitelstvu s TOP 09 jeden klub.

„Od PRAHA 12 SOBĚ a od Pirátů zazněla směrem k ODS a TOP 09 jednoznačně vůle sestavit koalici, která by personálně, principiálně a programově navázala na směřování koalice současné. U jednacího stolu byla za naše kluby představena solidní nabídka vyjadřující vůli velké části občanů Prahy 12 a též jsme detailně projednali programy všech tří klubů. Ještě, než jsme ke stolu zasedli potřetí, abychom diskutovali možné personální obsazení na místa a funkce v radě, ODS a TOP 09 jednání s námi ukončily a dohodly se s klubem ANO,” uvedl Adamec.

Anketa

Vadí vám spolupráce ODS, TOP 09 a hnutí ANO na komunální úrovni?

47.6%
(47.6%)
52.4%
(52.4%)
„ODS a TOP 09 jsme učinili nabídku, která vyplývala z mandátů pro jednotlivé kluby a zároveň pečlivě vyvažovala, aby nikdo nepřišel zkrátka. V průběhu jednání vícekrát zaznělo, že se o ní budeme dále bavit a ladit ji, k tomu už ale nedošlo,” sdělil Petr Hůla, lídr kandidátky PRAHA 12 SOBĚ.

Podle něj a Adamce bude tyto dva subjekty nadále spolupracovat a tvořit jádro konstruktivní, kritické a protikorupční opozice. Jak dnes sdělili novinářům, jejich cílem bude dohlédnout na projekty jako je revitalizace OD Prior na Sofijském náměstí, developerskou výstavbu uvnitř sídlišť a především výstavbu nové základní školy v Komořanech.

„Na péči o naší městkou část se tak budou společně podílet dvě voličsky nejsilnější uskupení. Děkujeme ještě jednou všem za projevenou důvěru a věříme, že Dvanáctku dokážeme posunout o úroveň výš. Tak, jak to děláme již několik let,“ obhajoval novou koalici po podpisu memoranda Vojtěch Kos.


Autor: Jan Puci

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Dnes v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Zastupitelé Prahy 4 budou zasedat 20. září

15. září 2023 v 18:56

Sedmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 20. září od 15 hodin v zasedacím sále číslo301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500).

Praha 6: Bavíme se o Vokovicích a Veleslavínu

15. září 2023 v 07:53

Praha 6 zve veřejnost na setkání s radními do areálu veleslavínského zámečku ve středu 20. září od 16:30 hodin.

Vedení Prahy 4 rozhodlo o dotaci pro projekt Puntíkový den

14. září 2023 v 10:23

Rada městské části Praha 4 ve středu 13. září rozhodla o poskytnutí dotace ve výši 50 000 korun pro spolek Revenium na podporu projektu „Puntíkový den“. Cílem tohoto projektu je zlepšit povědomí veřejnosti o problémech, se kterými se mnohdy neopodstatněně potýkají ve společnosti lidé...

Starosta Prahy 6 Stárek zve na diskusi s občany nad zákuskem a kávou

14. září 2023 v 08:49

V restauraci Libocký dvůr v Rybničné ulici se ve čtvrtek 21. září uskuteční od 17 do 19 hodin setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS), který zve občany na otevřenou diskusi nad zákuskem a kávou.  

Zastupitelstvo Prahy 1 přijalo usnesení k elektrokoloběžkám

13. září 2023 ve 22:04

Elektrokoloběžky se staly závažným dopravním, bezpečnostním a estetickým problémem historického centra Prahy. Zastupitelstvo první městské části proto ve středu přijalo usnesení, kterým chce situaci řešit s Magistrátem hl. m. Prahy. Praha 1 o tom informovala v tiskové...

Praha vyhlásila dotační program na podporu doplňkové sítě sociálních služeb

12. září 2023 v 09:19

Radní hl. m. Prahy včera schválili vyhlášení grantů hlavního města Prahy – Program podpory registrovaných sociálních služeb poskytovaných občanům hlavního města Prahy pro rok 2024 – Doplňková síť. Hlavní město tak v souladu se svými prioritami v oblasti sociální politiky podpoří kapacity...

Bude se konat 5. zasedání zastupitelstva Prahy 15

12. září 2023 v 08:49

V pořadí páté zasedání zastupitelstva Prahy 15 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 13. září v KC Varta v Boloňské ulici v Horních Měcholupech. Jednání je veřejné a opět bude vysíláno on-line.  

7. jednání zastupitelů Prahy 6 se uskuteční 18. září

10. září 2023 ve 12:27

V pondělí 18. září se koná 7. zasedání zastupitelstva šesté městské části v tomto volebním období. Jednání bude probíhat od 10 hodin v 6. patře budovy Úřadu městské části, Čs. armády 23, Praha 6.

Další články
Nahoru