dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Prahu 10 vede mix zkušených a nováčků. Je to výhoda nové koalice, říká radní Zoufalík
Radní Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Foto: archiv

Prahu 10 vede mix zkušených a nováčků. Je to výhoda nové koalice, říká radní Zoufalík

Po půl roku trvající vládě radních v neúplné sestavě, kterou způsobilo odstoupení hnutí ANO, zvolili zastupitelé městské části Praha 10 minulý týden nové politické vedení. Součástí koalice je i uskupení Nezávislí pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší Desítku. Hnutí vede exstarosta desáté městské části Bohumil Zoufalík, kterému server Pražský patriot položil několik otázek.

V Radě městské části je pět nováčků, kteří nemají s působením v tomto orgánu zkušenosti. Nebojíte se, že kvůli tomu by mohlo být vedení radnice obviňováno z amatérismu?
Určitě se toho neobávám, i když kritici si můžou najít k osočování jakýkoli důvod. V kombinaci nových tváří a zkušených komunálních politiků vidím výhodu. Věřím, že takový mix vlije do žil desítky novou krev a stane se potřebným impulsem. Noví lidé mají svůj osobitý pohled na věc, a když se to propojí s těmi, kteří vedou městskou část už delší dobu, tak by to mohlo efektivně fungovat ku prospěchu Prahy 10.

Má tento tým, používám záměrně sportovní terminologii, tu správnou chemii mezi „hráči“?
Ano, což se už projevilo v minulých týdnech a měsících. Sice byla koalice stvrzena teprve minulý týden, ale spolupracujeme spolu už delší dobu od odchodu hnutí ANO z předchozí koalice. A při důležitém vyjednávání o rozpočtu se ukázalo, že spolu dokážeme efektivně pracovat a nacházet potřebné kompromisy. Máme k sobě vzájemný respekt a důvěru.

Když se ohlédnete za odchodem ANO z koalice, jaký z toho máte zpětně pocit?
Celá záležitost vznikla nezodpovědnými kroky hnutí ANO, které bez jakékoli dohody a náznaku překvapivě položilo všechny své funkce, včetně funkce starostky. Tímto politicky nevyzrálým krokem destabilizovali celou radnici. Jen s maximálním vypětím sil se tento krok hnutí ANO podařilo ustát.

Velkým kritikem nového vedení městské části je koalice Vlasta. Nazývá ho slepencem, aprílovým žertíkem. Co vy na to?
Jestli je někdo slepenec, tak právě Vlasta, která to nezvládá a uchyluje se k osočování ve snaze mediálně zaujmout. Pod křídly Vlasty se sloučili Piráti, KDU – ČSL, LES a aktivisti. Tato politická anomálie je velmi nepředvídatelná, každý subjekt ve Vlastě má odlišný politický program, hlavní ideje si nezřídka odporují. Proto také mají nízký koaliční potenciál.

Jaké máte cíle v této koalici?
Chci  pokračovat v rozpracovaných projektech, blíží se například podpis memoranda o spolupráci s Ministerstvem kultury, které nám pomůže s rekonstrukcí Vily Karla Čapka a s celkovým směřováním tohoto objektu, který chceme co nejdříve zpřístupnit veřejnosti. Čapkova vila je má láska, Praha 10 na tuto stavbu může být hrdá, a měla by to dát najevo svým postojem k ní. Jde to správným směrem, s kolegy panuje nad naším aktivním přístupem shoda.

A další témata?
V oblasti územního rozvoje máme rozpracovaný Generel veřejných prostor, který je ve fázi projednávání s občany. Je to unikátní materiál, podle kterého by se v budoucnu mohl rozumně plánovat rozvoj Prahy 10. Mým cílem je celou věc dotáhnout, rozpracovat ji až na úroveň jednotlivých čtvrtí desítky. Dále bychom chtěli urbanistické rozpracování rozvojového prostoru Bohdalec – Slatiny převést do diskuse s občany a následně zastupiteli. Toto historické území si zaslouží naši pozornost.

V Radě máte na starosti i sport. Čeho zde chcete dosáhnout?
Vytvořit dokument, který zmapuje budoucí podporu sportu. Aby kluby a další organizace, které se sportu věnují, věděly, za jakých podmínek si říci o peníze. Je patrné, že se pomalu uzavírají finanční kohoutky z magistrátu, proto je potřeba na situaci reagovat a nenechat ty, kteří se starají o rozvoj sportu v Praze 10, na holičkách.

A co kultura?
Inicioval jsem vznik dokumenty, který by měl zmapovat kulturu v Praze 10 a vytvořit koncepci dalšího rozvoje a podpory. Cílem je zmapovat potřeby obyvatel a promítnout je do budoucna. Dokument by měl naznačit, jak naložit s kulturou Prahy 10, aby byla součástí pražské kultury, ale zároveň si udržela svou unikátnost. Jde nám o podporu místního patriotismu.

Aktuálním tématem je vršovický stadion Ďolíček. Dohodne se Praha 10 s magistrátem, který od ní chce pozemek s parkovištěm vedle stadionu?
Věřím, že ano. Oceňujeme snahu magistrátu stadion zachránit, ale zároveň je pro nás důležité, aby v budoucím projektu, který bude u stadionu realizován, byly zachovány více než tři stovky parkovacích míst pro občany. A jelikož do budoucna plánujeme oddechovou zónu podél Botiče, zachování zeleného koridoru o něj považujeme za logickou a oprávněnou podmínku. Nechceme být brzdou, myslím, že nás vzhledem k našim předchozím krokům nemůže nikdo obviňovat ze snahy dělat obstrukce. Věřím, že magistrát naše podmínky bude respekovat.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru