dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
4°C
Pražská politika

Prahu 1 křižují živnostenské kontroly

Celkem 329 kontrol provedl živnostenský odbor radnice Prahy 1 v uplynulých třech měsících. V probíhající turistické sezoně jsou kontroly ještě intenzivnější, přičemž jsou zaměřeny především na podnikání, které je typické pro toto období.

„Již tak komercí zatížené centrum se v letních měsících ještě více zalidňuje. Chápu podnikatele, že chtějí v tomto období co nejvíce vydělat, ale nesmí se tak dít bez ohledu na stanovená pravidla. Ta mají chránit především obyvatele naší městské části. Radnice proto vysílá kontroly do terénu ještě častěji,“ uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

V letních měsících je dozorová činnost zaměřena především na dodržování tržního řádu, tedy na pouliční nabídku a prodej zboží či služeb mimo prostory kolaudovaných provozoven; za zvláštní zmínku stojí především kontroly zaměřené na dodržování stanovené provozní doby restauračních zahrádek, kontroly nabízení zapůjčení vozítek segway, nabízení průvodcovských služeb či projížděk v trojkolce. Kontroloři se však zaměřují také na kontroly restauračních a ubytovacích zařízení, kontroly provozoven prodávajících „smíšené zboží“, kontroly cestovních kanceláří a agentur (včetně kontrol průvodců přímo v terénu), kontroly vozidel taxislužby a další kontroly prováděné na základě podnětů samotných občanů.

Mezi nejčastější prohřešky, s nimiž se kontroloři setkávají, patří především neoznačení provozovny zákonem stanovenými údaji, nevydání dokladu o prodeji zboží a o poskytnutí služby na žádost zákazníka (případně vydání tohoto dokladu bez zákonem stanovených náležitostí), včasné neoznámení zahájení (či ukončení) provozování živnosti v provozovně, ale také porušení podmínky přítomnosti osoby znalé českého nebo slovenského jazyka v provozovně po čas prodejní nebo provozní doby. K jednomu z nejzávažnějších porušení, s nimiž se kontroloři ve své každodenní praxi setkávají, pak samozřejmě patří také provozování živnosti bez příslušného živnostenského oprávnění – za poslední rok se to týká především koncese na prodej lihovin.

Živnostenský odbor radnice Prahy 1 letos zatím uložil ve správním řízení 153 pokut ve výši 1 064 000 korun a 153 blokových pokut v celkové výši 136 500 korun.

V Praze 1 je aktuálně povoleno 337 restauračních předzahrádek. Ve většině lokalit na území první městské části platí sazba 40 Kč/m2/den. Výjimku tvoří několik ulic, kde sazba činí 15, 50 a 60 Kč/m2/den.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru