dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Prahou zněly stovky sirén. Na zkoušku
V Praze je přes 400 sirén. Polovinu vlastní stát, polovinu město. Foto: autor

Prahou zněly stovky sirén. Na zkoušku

V poledne se v Praze rozezněly více než čtyři stovky sirén. Nevarovaly naštěstí před blížícím se nebezpečím, ale šlo o pravidelnou zkoušku jejich provozuschopnosti.

„Vážení občané, z důvodu prověření provozuschopnosti se dnes ve 12.00 hodin rozezní poplachové sirény na území hlavního města Prahy trvalým tónem po dobu 2 minut,“ ozývá se každou první středu v měsíci pár minut před polednem z elektronických „mluvících“ sirén, které jsou rozesety po celé Praze. Tato informace zaznívá v českém a anglickém jazyce. Výjimkou nebyl ani dnešek.

Na území Prahy je varovný signál šířen prostřednictvím 430 sirén. Z toho je 212 elektrických sirén celoplošného systému varování v majetku státu, které jsou schopné generovat pouze akustické signály.

Autonomní systém varování a informování hl. m. Prahy disponuje 218 elektronickými sirénami, které jsou majetkem města a umožňují poskytnout hlasovou informaci o povaze a druhu hrozícího nebezpečí a způsobu ochrany před takovým nebezpečím.

Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování se na základě vyhlášky ministerstva vnitra opakuje každou první středu v měsíci už od října 2002.


Autor: Karel Netolický
Další články
Nahoru