Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Prahou prošel průvod Prague Pride, účastnilo se ho až 60 000 lidí
Průvod mířící na Letnou. Foto: JP

Prahou prošel průvod Prague Pride, účastnilo se ho až 60 000 lidí

Duhový průvod hrdosti sexuálních menšin dorazil dnes odpoledne na pražskou Letnou. První účastníci přišli kolem 14:15, další tisíce lidí, kteří se dnešní akce zúčastnili, pak vystoupaly na Letnou zhruba do hodiny. Průvod doprovázela hudba, tanec a jásot i potlesk, přihlíželi mu kolemjdoucí. Na Letné čekal na účastníky akce hudební program do večera. Podle odhadů policie se pochodu účastnilo až 60 000 lidí.

Původní odhad 30 000 účastníků policie zvýšila, když se cestou přidávaly další skupiny lidí. Akce se do obešla bez komplikací a incidentů, řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Rybanský. „Nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku či jiné problémy," uvedl v průběhu průvodu.

Cestou z Václavského náměstí prošel průvod přes náměstí Staroměstské, kde si jeho účastníky fotili turisté. Podle zpravodajky ČTK na místě vládla celou dobu v průvodu poklidná atmosféra a jeho účastníci se nesetkali s výraznějšími protesty proti akci.

Průvod zdobily především duhové vlajky ve všech velikostech, od těch namalovaných na tvář až po velké vlajky, do nichž se lidé zahalí celí. Mnozí měli na krku květinové girlandy v barvách duhy, papírové květiny či balonky, někteří přišli v kostýmech.

Pochodu se účastnili lidé různých generací včetně rodičů s dětmi. U Právnické fakulty UK, která poskytla pořadatelům balkon, z něhož mohli lidé průvod zdravit a pozorovat, se další účastníci do pochodu přidali.

Na Letné čekalo na účastníky průvodu občerstvení, v Letenských sadech a na pláni bude do večera hudební a doprovodný program na šesti pódiích.

Duhový průvod lidí, kteří tak vyjadřují toleranci a podporu sexuálním menšinám a jejich právu na sebeurčení, byl vrcholem týdenního festivalu hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans- a queer lidí (LGBT+) Prague Pride.

Průvod se dnes konal poprvé od roku 2019, v předchozích dvou letech se neuskutečnil kvůli pandemii covidu-19.


Autor: ČTK

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Další články
Nahoru