Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Prahou prošel průvod Prague Pride, účastnilo se ho až 60 000 lidí
Průvod mířící na Letnou. Foto: JP

Prahou prošel průvod Prague Pride, účastnilo se ho až 60 000 lidí

Duhový průvod hrdosti sexuálních menšin dorazil dnes odpoledne na pražskou Letnou. První účastníci přišli kolem 14:15, další tisíce lidí, kteří se dnešní akce zúčastnili, pak vystoupaly na Letnou zhruba do hodiny. Průvod doprovázela hudba, tanec a jásot i potlesk, přihlíželi mu kolemjdoucí. Na Letné čekal na účastníky akce hudební program do večera. Podle odhadů policie se pochodu účastnilo až 60 000 lidí.

Původní odhad 30 000 účastníků policie zvýšila, když se cestou přidávaly další skupiny lidí. Akce se do obešla bez komplikací a incidentů, řekl ČTK mluvčí pražské policie Jan Rybanský. „Nezaznamenali jsme žádné narušení veřejného pořádku či jiné problémy," uvedl v průběhu průvodu.

Cestou z Václavského náměstí prošel průvod přes náměstí Staroměstské, kde si jeho účastníky fotili turisté. Podle zpravodajky ČTK na místě vládla celou dobu v průvodu poklidná atmosféra a jeho účastníci se nesetkali s výraznějšími protesty proti akci.

Průvod zdobily především duhové vlajky ve všech velikostech, od těch namalovaných na tvář až po velké vlajky, do nichž se lidé zahalí celí. Mnozí měli na krku květinové girlandy v barvách duhy, papírové květiny či balonky, někteří přišli v kostýmech.

Pochodu se účastnili lidé různých generací včetně rodičů s dětmi. U Právnické fakulty UK, která poskytla pořadatelům balkon, z něhož mohli lidé průvod zdravit a pozorovat, se další účastníci do pochodu přidali.

Na Letné čekalo na účastníky průvodu občerstvení, v Letenských sadech a na pláni bude do večera hudební a doprovodný program na šesti pódiích.

Duhový průvod lidí, kteří tak vyjadřují toleranci a podporu sexuálním menšinám a jejich právu na sebeurčení, byl vrcholem týdenního festivalu hrdosti leseb, gayů, bisexuálů, trans- a queer lidí (LGBT+) Prague Pride.

Průvod se dnes konal poprvé od roku 2019, v předchozích dvou letech se neuskutečnil kvůli pandemii covidu-19.


Autor: ČTK

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru