Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
PRAHO! Projekt šířící básně ve veřejném prostoru oživí podchod u Vychovatelny
V Praze se od října 2021 začaly objevovat desítky básní ve formě samolepek. Foto: 2media

PRAHO! Projekt šířící básně ve veřejném prostoru oživí podchod u Vychovatelny

Projekt PRAHO!, který v říjnu 2021 začal oživovat veřejný prostor v metropoli několika desítkami básní, oživí podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna v Praze 8. Slavnostní vernisáž se uskuteční 13. dubna. Informovala o tom mediální zástupkyně projektu Simona Andělová.

„Hlavní téma podchodu představují výpovědi, které se nám v rámci projektu PRAHO! do dnešního dne podařilo nasbírat. Ty se budou točit okolo změny klimatu a pocitů, které v nás tento jev vzbuzuje. Do grafického návrhu projektu budou zapracovány desítky QR kódů odkazujících na menší online výstavy českých, slovenských a ukrajinských umělců tvořících na podobný námět,“ uvedla autorka projektu PRAHO!, která si přeje zůstat v anonymitě. Spolu s ní na projektu v současné době spolupracuje třináctičlenný tým. 

Součástí vizuálu bude také odborné terapeutické povídání o klimatické úzkosti a navrhované techniky, jak takový stav dlouhodobě zvládat. Celý podchod bude navíc obohacen o rozšířenou realitu.

Návštěvníci si budou moci přímo na místě na vlastní kůži vyzkoušet s touto platformou pracovat a také se mohou vyjádřit k několika otázkám týkajících se klimatické tematiky. A to jak online, tak i offline formou na zdi přímo k těmto odpovědím určené.

Za obsahovým zpracováním podchodu stojí  projekt PRAHO!, jeho vizuální návrh je dílem studentky AVU Niny Sibinské. Tisk zajistí firma Walk-in, která pro tento počin přišla se speciální formou UV vertikálního ekologického tisku na dlaždice.

Vzhledem k velikosti plochy jde podle Andělové o největší realizaci této speciální technologie na světě. Podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna zůstane v této unikátní podobě po dobu jednoho roku. Na výsledném díle participuje Akademie výtvarných umění v Praze, Technická správa komunikací Praha a Galerie hlavního města Prahy. Tyto subjekty celou realizaci spolufinancují.   

O projektu PRAHO!

Projekt PRAHO! vznikl v říjnu 2021, kdy se v ulicích metropole začaly objevovat básně ve formě samolepek, plakátů, billboardů či uměleckých instalací. Každý text nese kromě své myšlenky a očíslování také unikátní QR kód, který odkazuje na webové stránky s několika otázkami osobního či městského rázu jako například „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“, „Kdy jsi naposledy dělal/a něco poprvé a co to bylo?“ či „Považuješ tohle město za anonymní?“. Na stránky je také možné nahrávat fotografie či videa.


Autor: puc

Na Veletrhu vědy se letos představí šest fakult ČVUT

Dnes v 11:19

Veletrh vědy, pořádaný Akademií věd ČR, se od svého prvního ročníku v roce 2015 rozrostl v největší a nejvyhledávanější akci popularizující vědu. ČVUT v Praze se proto letos rozhodlo nabídnout návštěvníkům ukázky činnosti hned šesti ze svých osmi fakult: Fakult stavební, strojní, elektrotechnické,...

Kvásek a jak na něj

Včera v 11:02

Akce v knihovně ve Vikově ulici se koná 27. května v 15 hodin.

V Praze 6 otevře festival Open House patnáct budov

Včera v 07:35

Desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha zpřístupní o víkendu 18. a 19. května 115 budov na území hlavního města, z toho 15 v Praze 6. Vstup do budov je zdarma a bez nutnosti předchozí registrace.

Oslavte 100 let Umělecké zahrady v Nuslích

Včera ve 03:56

Stálá výstava v Umělecké zahradě bude zahájena 17. května v 17 hodin. Výstava bude k vidění do 31. října.

Praha 15 vyhlásila výběrové řízení na pracovní pozici

16. května 2024 ve 22:02

Městská část Praha 15 vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa „sociální pracovník OSPOD – OSP".

Otevírání střech 2024

16. května 2024 v 15:50

Slavnostní jízda vozidel – cabrioletů v sobotu 18. května od 10:00 hodin.

Posezení s architekty: Oživení parku Lotyšská

16. května 2024 ve 14:34

Setkání s architekty a zástupci radnice Prahy 6 k parku Lotyšská se koná v sobotu 18. května.

V Praze 9 se bude tančit

16. května 2024 ve 13:29

Začátkem roku proběhlo setkání občanů z rozvojových Vysočan v Colben centru s místostarostkou Kamilou Matějkovou. Tématem byl plácek kolem budovy Afi City a jeho využití.

Přehled plánovaných výluk vody na 21. týden

16. května 2024 ve 12:45

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Vyšehradský hřbitov: Komentovaná prohlídka

16. května 2024 ve 12:14

Poznejte v úterý 28. května v 17 hodin poslední místa odpočinku Karla Čapka, Antonína Dvořáka, Boženy Němcové a dalších. Prohlédněte si jedinečnou galerii náhrobků a významná díla českých sochařů.

Praha 4 zve na knižní malotrh

16. května 2024 v 09:26

Druhý ročník knižního Malotrhu v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Den otevřených lesů

15. května 2024 v 19:59

V sobotu 18. května se koná další ročník Dne otevřených lesů. Otevřené budou i pražské lesy – jako každý den 365 dní v roce. Tentokrát ale na vás podél oblíbených vycházkových tras budou čekat kvízové stezky.

Výstava: Má vlast cestami proměn na Komenského náměstí

15. května 2024 ve 13:35

Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 16. května ve 14 hodin na Komenského náměstí v Praze 3 za hudebního doprovodu studentů místní hudební školy.

Další články
Nahoru