Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
PRAHO! Projekt šířící básně ve veřejném prostoru oživí podchod u Vychovatelny
V Praze se od října 2021 začaly objevovat desítky básní ve formě samolepek. Foto: 2media

PRAHO! Projekt šířící básně ve veřejném prostoru oživí podchod u Vychovatelny

Projekt PRAHO!, který v říjnu 2021 začal oživovat veřejný prostor v metropoli několika desítkami básní, oživí podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna v Praze 8. Slavnostní vernisáž se uskuteční 13. dubna. Informovala o tom mediální zástupkyně projektu Simona Andělová.

„Hlavní téma podchodu představují výpovědi, které se nám v rámci projektu PRAHO! do dnešního dne podařilo nasbírat. Ty se budou točit okolo změny klimatu a pocitů, které v nás tento jev vzbuzuje. Do grafického návrhu projektu budou zapracovány desítky QR kódů odkazujících na menší online výstavy českých, slovenských a ukrajinských umělců tvořících na podobný námět,“ uvedla autorka projektu PRAHO!, která si přeje zůstat v anonymitě. Spolu s ní na projektu v současné době spolupracuje třináctičlenný tým. 

Součástí vizuálu bude také odborné terapeutické povídání o klimatické úzkosti a navrhované techniky, jak takový stav dlouhodobě zvládat. Celý podchod bude navíc obohacen o rozšířenou realitu.

Návštěvníci si budou moci přímo na místě na vlastní kůži vyzkoušet s touto platformou pracovat a také se mohou vyjádřit k několika otázkám týkajících se klimatické tematiky. A to jak online, tak i offline formou na zdi přímo k těmto odpovědím určené.

Za obsahovým zpracováním podchodu stojí  projekt PRAHO!, jeho vizuální návrh je dílem studentky AVU Niny Sibinské. Tisk zajistí firma Walk-in, která pro tento počin přišla se speciální formou UV vertikálního ekologického tisku na dlaždice.

Vzhledem k velikosti plochy jde podle Andělové o největší realizaci této speciální technologie na světě. Podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna zůstane v této unikátní podobě po dobu jednoho roku. Na výsledném díle participuje Akademie výtvarných umění v Praze, Technická správa komunikací Praha a Galerie hlavního města Prahy. Tyto subjekty celou realizaci spolufinancují.   

O projektu PRAHO!

Projekt PRAHO! vznikl v říjnu 2021, kdy se v ulicích metropole začaly objevovat básně ve formě samolepek, plakátů, billboardů či uměleckých instalací. Každý text nese kromě své myšlenky a očíslování také unikátní QR kód, který odkazuje na webové stránky s několika otázkami osobního či městského rázu jako například „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“, „Kdy jsi naposledy dělal/a něco poprvé a co to bylo?“ či „Považuješ tohle město za anonymní?“. Na stránky je také možné nahrávat fotografie či videa.


Autor: puc

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Do konce listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2023 v 08:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Beseda s Kristýnou Freiovou

25. listopadu 2023 v 07:57

Spolek Malostranský hřbitov zve na besedu se spisovatelkou Kristýnou Freiovou s autorským čtením a autogramiádou. Čím ji oslovil Malostranský hřbitov a kde hledá inspiraci pro své knihy se dozvíte v pondělí 4. prosince od 17 hodin.

Zabezpečte řádně vodoměry, radí PVK

24. listopadu 2023 v 08:04

Mrazivé dny se blíží a Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Další články
Nahoru