
PRAHO! Projekt šířící básně ve veřejném prostoru oživí podchod u Vychovatelny
15. března 2023 10:24
„Hlavní téma podchodu představují výpovědi, které se nám v rámci projektu PRAHO! do dnešního dne podařilo nasbírat. Ty se budou točit okolo změny klimatu a pocitů, které v nás tento jev vzbuzuje. Do grafického návrhu projektu budou zapracovány desítky QR kódů odkazujících na menší online výstavy českých, slovenských a ukrajinských umělců tvořících na podobný námět,“ uvedla autorka projektu PRAHO!, která si přeje zůstat v anonymitě. Spolu s ní na projektu v současné době spolupracuje třináctičlenný tým.
Součástí vizuálu bude také odborné terapeutické povídání o klimatické úzkosti a navrhované techniky, jak takový stav dlouhodobě zvládat. Celý podchod bude navíc obohacen o rozšířenou realitu.
Návštěvníci si budou moci přímo na místě na vlastní kůži vyzkoušet s touto platformou pracovat a také se mohou vyjádřit k několika otázkám týkajících se klimatické tematiky. A to jak online, tak i offline formou na zdi přímo k těmto odpovědím určené.
Za obsahovým zpracováním podchodu stojí projekt PRAHO!, jeho vizuální návrh je dílem studentky AVU Niny Sibinské. Tisk zajistí firma Walk-in, která pro tento počin přišla se speciální formou UV vertikálního ekologického tisku na dlaždice.
Vzhledem k velikosti plochy jde podle Andělové o největší realizaci této speciální technologie na světě. Podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna zůstane v této unikátní podobě po dobu jednoho roku. Na výsledném díle participuje Akademie výtvarných umění v Praze, Technická správa komunikací Praha a Galerie hlavního města Prahy. Tyto subjekty celou realizaci spolufinancují.
O projektu PRAHO!
Projekt PRAHO! vznikl v říjnu 2021, kdy se v ulicích metropole začaly objevovat básně ve formě samolepek, plakátů, billboardů či uměleckých instalací. Každý text nese kromě své myšlenky a očíslování také unikátní QR kód, který odkazuje na webové stránky s několika otázkami osobního či městského rázu jako například „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“, „Kdy jsi naposledy dělal/a něco poprvé a co to bylo?“ či „Považuješ tohle město za anonymní?“. Na stránky je také možné nahrávat fotografie či videa.