Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
PRAHO! Projekt šířící básně ve veřejném prostoru oživí podchod u Vychovatelny
V Praze se od října 2021 začaly objevovat desítky básní ve formě samolepek. Foto: 2media

PRAHO! Projekt šířící básně ve veřejném prostoru oživí podchod u Vychovatelny

Projekt PRAHO!, který v říjnu 2021 začal oživovat veřejný prostor v metropoli několika desítkami básní, oživí podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna v Praze 8. Slavnostní vernisáž se uskuteční 13. dubna. Informovala o tom mediální zástupkyně projektu Simona Andělová.

„Hlavní téma podchodu představují výpovědi, které se nám v rámci projektu PRAHO! do dnešního dne podařilo nasbírat. Ty se budou točit okolo změny klimatu a pocitů, které v nás tento jev vzbuzuje. Do grafického návrhu projektu budou zapracovány desítky QR kódů odkazujících na menší online výstavy českých, slovenských a ukrajinských umělců tvořících na podobný námět,“ uvedla autorka projektu PRAHO!, která si přeje zůstat v anonymitě. Spolu s ní na projektu v současné době spolupracuje třináctičlenný tým. 

Součástí vizuálu bude také odborné terapeutické povídání o klimatické úzkosti a navrhované techniky, jak takový stav dlouhodobě zvládat. Celý podchod bude navíc obohacen o rozšířenou realitu.

Návštěvníci si budou moci přímo na místě na vlastní kůži vyzkoušet s touto platformou pracovat a také se mohou vyjádřit k několika otázkám týkajících se klimatické tematiky. A to jak online, tak i offline formou na zdi přímo k těmto odpovědím určené.

Za obsahovým zpracováním podchodu stojí  projekt PRAHO!, jeho vizuální návrh je dílem studentky AVU Niny Sibinské. Tisk zajistí firma Walk-in, která pro tento počin přišla se speciální formou UV vertikálního ekologického tisku na dlaždice.

Vzhledem k velikosti plochy jde podle Andělové o největší realizaci této speciální technologie na světě. Podchod pod tramvajovou zastávkou Vychovatelna zůstane v této unikátní podobě po dobu jednoho roku. Na výsledném díle participuje Akademie výtvarných umění v Praze, Technická správa komunikací Praha a Galerie hlavního města Prahy. Tyto subjekty celou realizaci spolufinancují.   

O projektu PRAHO!

Projekt PRAHO! vznikl v říjnu 2021, kdy se v ulicích metropole začaly objevovat básně ve formě samolepek, plakátů, billboardů či uměleckých instalací. Každý text nese kromě své myšlenky a očíslování také unikátní QR kód, který odkazuje na webové stránky s několika otázkami osobního či městského rázu jako například „Kvůli čemu vlastně ráno vstáváš?“, „Kdy jsi naposledy dělal/a něco poprvé a co to bylo?“ či „Považuješ tohle město za anonymní?“. Na stránky je také možné nahrávat fotografie či videa.


Autor: puc

Veletrh: Starožitnosti jako investice

Dnes v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

Dnes v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

Včera ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

Včera v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

Včera v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

Včera v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

22. března 2023 v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Další články
Nahoru