dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Volby 2014

Praha1rodina: Registr smluv kontroluje městské části

Praha1rodina, sdružení Liberálně ekologické strany, České pirátské strany a nezávislých kandidátů, požádala městskou část Praha 1 o zveřejnění seznamu všech platných smluv. Je to první krok k tomu, aby v Praze 1 vzniknul funkční registr všech smluv, bez ohledu na to, zda bude schválený příslušný, a dlouho odkládaný, zákon.

„Veřejnost po registru smluv dlouho volá a politici se k tomu nemají. To je škoda. Tak jsem dnes s podporou přátel, spolukandidátů a některých pirátů požádal podle zákona 106/1999 úřad městské části Praha 1 o seznam všech platných smluv. Věříme, že úřad městské části přijme tuto výzvu,“ říká Jan Václav Čep, kandidát do zastupitelstva městské části Praha 1.

Funkční registr smluv

Praha1rodina bude prosazovat zveřejňování všech smluv i po současných komunálních volbách, nicméně je připravena zajistit funkční registr smluv i tehdy, když nové zastupitelstvo nebude tento záměr podporovat.

„Pokud by městská část nebyla ochotná s námi spolupracovat a tento krok podporovat, připravíme registr smluv sami. Klidně požádáme o každou existující smlouvu, a tu pak zveřejníme na internetu,“ dodává Jan Václav Čep.

Kontrola ze strany občanů

Sdružení Praha1rodina má ve svém volebním programu zveřejňování všech smluv uzavřených městskou části na internetu.

„Schvalování zákona o registru smluv se ve Sněmovně zaseklo a i tak by samotná implementace trvala několik let. Na komunální úrovni to ale lze realizovat rychleji a není k tomu potřeba žádný zákon – stačí jen dobrá vůle,“ říká Artuš Rawa, zástupce České pirátské strany na kandidátce Praha1rodina.

Registr smluv je základním materiálem pro kontrolu městské části ze strany občanů. Umožňuje jim kontrolovat hospodaření městské části a vynakládání veřejných prostředků. Kromě plného registru smluv bude Praha1rodina prosazovat i zveřejnění online rozklikávacího rozpočtu městské části, který bude propojený s registrem smluv.


Další rezignace na zastupitelský mandát v Praze 1, na řadě je důchodce Král

23. října 2014 v 16:43

Na mandát v zastupitelstvu Prahy 1 rezignoval Karel Grabein Procházka, který byl zvolen na kandidátce za ANO 2011. Standardně je jeho mandát postoupen dalšímu v pořadí na kandidátce této strany.

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Letňanech koaliční smlouvu

21. října 2014 v 15:27

ODS, ČSSD a TOP 09 podepsaly v Praze 18-Letňanech koaliční smlouvu. Společně vládly radnici i v minulém volebním období, starostou bude dál Ivan Kabický (ODS). Strany dosud vládly s jasnou většinou 18 z 21 hlasů, teď mají těsných 11.

TOP 09 v Praze 6 uzavře koalici se zelenými, starosty a lidovci

21. října 2014 v 15:23

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice pohodlnou většinu 24 hlasů. Druhé ANO tak stejně jako dosud vládnoucí ODS a ČSSD skončí v opozici.

Složitá povolební jednání v Praze 3, koalice se nerýsuje

16. října 2014 v 16:19

V Praze 3 vedou povolební vyjednávání o možné koalici dosavadní partneři – vítězný Žižkov (nejen) sobě, druhá TOP 09 a ČSSD. Koalice se ale zatím nerýsuje. Zda se nakonec strany dohodnou na pokračování spolupráce, není vůbec jisté. Koalici by totiž mohly sestavit strany i bez...

V Praze 6 může vítěznou TOP 09 předběhnout ANO

16. října 2014 v 16:16

Vyjednávači TOP 09, která se ziskem 11 mandátů v 45členném zastupitelstvu zvítězila ve volbách v Praze 6, se v posledních dnech setkali se všemi zvolenými stranami s výjimkou KSČM. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek z vyjednávacího týmu TOP 09.

Partnerství po volbách v Praze 2? Klíčem je privatizace

16. října 2014 v 16:12

Vítězná ODS v Praze 2 začala vyjednávat s ostatními stranami budoucí koalici pro místní radnici. Za sebou má první jednání, řekla ČTK zastupitelka a členka vyjednávacího týmu ODS Aleksandra Udženija.

Další články
Nahoru