Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha zvyšuje tam, kde je potřeba, kapacitu středoškolských tříd na 34 žáků
Střední odborná škola uměleckořemeslná. Foto: Pavel Hrdlička / Wikipedie - CC BY-SA 4.0

Praha zvyšuje tam, kde je potřeba, kapacitu středoškolských tříd na 34 žáků

Školský odbor pražského magistrátu konzultuje se středními školami zvyšování kapacity tříd na maximálních 34 žáků a tam, kde je to možné, o něj školy žádají. Na čtvrtečním jednání zastupitelů Prahy to řekl radní města pro školství Antonín Klecanda (STAN). Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek spolu s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) po jednání s hejtmany uvedli, že letošní problémy s kapacitami středních škol by mělo řešit právě navyšování počtu žáků ve třídách. Zastupitelé města ve čtvrtek také schválili soubor úkolů radním, které mají napomoci řešení problému.

Podle Klecandy již magistrát se školami navýšení řeší několik týdnů. „Odbor školství diskutuje s jednotlivými školami, jestli je to možné," řekl. Dodal, že například Gymnázium u Libeňského zámku navýšilo kapacitu pro příští školní rok o celou třídu. „Pokud to bude potřeba, může to proběhnout i v dalších školách," sdělil.

V Praze je podle radního 17 100 míst na středních školách, z toho 12 533 na maturitních oborech. Žáků končících deváté třídy v metropoli je letos 11 651. S ohledem na fakt, že přihlášky se podávají na papíře a přijímací proces stále není ukončen, však zatím nejsou přesné informace o přijatých dětech.

„V tuto chvíli doopravdy ta konkrétní data nemáme, jelikož to není digitalizováno," řekl Klecanda. Situaci v metropoli komplikuje také fakt, že asi 40 procent dětí ze Středočeského kraje podle radního podalo alespoň jednu přihlášku do Prahy.

Město chce prosadit digitalizaci zápisů na střední školy s vyznačením pořadí škol podle priority, aby děti, které se dostanou na víc škol, neblokovaly místa na těch, kam nemají v plánu nastoupit.

V současném systému zápisů škola, kterou si dítě vybere jako takzvanou druhou a dostane se na ni, nedá informaci té další. V určitou chvíli tak žáci mají dvě místa v různých školách.

Zastupitelé dnes schválili soubor více než desítky úkolů pro radní města, které mají řešit v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu problém s místy na středních školách.

Zahrnují provedení analýzy aktuálního počtu dětí v mateřských a základních školách, na základě které město zajistí potřebné kapacity, podle Klecandy by se na tom měl významným způsobem finančně podílet stát. Vzniknout má také pracovní skupina a vedení města má podle usnesení iniciovat jednání s ministerstvem školství o elektronizaci přijímacích řízení.

Radní mají zajistit provedení dotazníkového šetření mezi žáky osmých tříd ohledně jejich preferovaných středoškolských oborů a oslovit městské části s žádostí o poskytnutí prostor, kde by bylo možné budovat detašovaná pracoviště středních škol.

Mezi další úkoly patří pokračovat v úsilí vyjednat zjednodušení hygienických požadavků pro zprovoznění nových prostor pro výuku nebo apelovat na vládu a parlament, aby v rámci digitalizace bylo možné již příští rok podávat přihlášky nejméně na pět středních škol.

Zastupitelé naopak neschválili návrh šéfa klubu zastupitelů opozičního ANO Patrika Nachera prověřit možnost změny školského zákona a zavedení dočasné spádovosti středních škol podle místa trvalého bydliště.

Neprošel ani návrh předsedy dalšího opozičního uskupení Praha Sobě Jana Čižinského vyčlenit z městského rozpočtu tří miliardy korun na řešení nedostatečných kapacit.

Klecanda se dnes zúčastnil schůzky s premiérem Fialou a ministrem Bekem. Detailní data o naplněnosti jednotlivých škol po letošních přijímacích řízeních budou podle Fialy k dispozici za několik týdnů. Potvrdilo se podle něj ale, že situace se velmi liší podle velikosti sídel.

Někde je situace závažná, některých regionů se naopak téměř netýká. Nedigitalizovaná forma řízení přitom prodlužuje podle premiéra nejistotu žáků a rodičů. Vláda připravuje návrh úprav přijímacího řízení.

Letos se v Praze ke studiu čtyřletých středoškolských oborů hlásilo 17.343 uchazečů, což je o 2210 více než loni. Zhruba 800 tvoří uchazeči původem z Ukrajiny. V roce 2017 se na školy hlásilo 10 278 zájemců, letos tak jde o nárůst zhruba o 69 procent. Vyplývá to ze statistik státní organizace Cermat, která zajišťuje jednotné přijímací zkoušky.


Autor: ČTK

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Další články
Nahoru