Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 24°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha zvyšuje tam, kde je potřeba, kapacitu středoškolských tříd na 34 žáků
Střední odborná škola uměleckořemeslná. Foto: Pavel Hrdlička / Wikipedie - CC BY-SA 4.0

Praha zvyšuje tam, kde je potřeba, kapacitu středoškolských tříd na 34 žáků

Školský odbor pražského magistrátu konzultuje se středními školami zvyšování kapacity tříd na maximálních 34 žáků a tam, kde je to možné, o něj školy žádají. Na čtvrtečním jednání zastupitelů Prahy to řekl radní města pro školství Antonín Klecanda (STAN). Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek spolu s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) po jednání s hejtmany uvedli, že letošní problémy s kapacitami středních škol by mělo řešit právě navyšování počtu žáků ve třídách. Zastupitelé města ve čtvrtek také schválili soubor úkolů radním, které mají napomoci řešení problému.

Podle Klecandy již magistrát se školami navýšení řeší několik týdnů. „Odbor školství diskutuje s jednotlivými školami, jestli je to možné," řekl. Dodal, že například Gymnázium u Libeňského zámku navýšilo kapacitu pro příští školní rok o celou třídu. „Pokud to bude potřeba, může to proběhnout i v dalších školách," sdělil.

V Praze je podle radního 17 100 míst na středních školách, z toho 12 533 na maturitních oborech. Žáků končících deváté třídy v metropoli je letos 11 651. S ohledem na fakt, že přihlášky se podávají na papíře a přijímací proces stále není ukončen, však zatím nejsou přesné informace o přijatých dětech.

„V tuto chvíli doopravdy ta konkrétní data nemáme, jelikož to není digitalizováno," řekl Klecanda. Situaci v metropoli komplikuje také fakt, že asi 40 procent dětí ze Středočeského kraje podle radního podalo alespoň jednu přihlášku do Prahy.

Město chce prosadit digitalizaci zápisů na střední školy s vyznačením pořadí škol podle priority, aby děti, které se dostanou na víc škol, neblokovaly místa na těch, kam nemají v plánu nastoupit.

V současném systému zápisů škola, kterou si dítě vybere jako takzvanou druhou a dostane se na ni, nedá informaci té další. V určitou chvíli tak žáci mají dvě místa v různých školách.

Zastupitelé dnes schválili soubor více než desítky úkolů pro radní města, které mají řešit v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém horizontu problém s místy na středních školách.

Zahrnují provedení analýzy aktuálního počtu dětí v mateřských a základních školách, na základě které město zajistí potřebné kapacity, podle Klecandy by se na tom měl významným způsobem finančně podílet stát. Vzniknout má také pracovní skupina a vedení města má podle usnesení iniciovat jednání s ministerstvem školství o elektronizaci přijímacích řízení.

Radní mají zajistit provedení dotazníkového šetření mezi žáky osmých tříd ohledně jejich preferovaných středoškolských oborů a oslovit městské části s žádostí o poskytnutí prostor, kde by bylo možné budovat detašovaná pracoviště středních škol.

Mezi další úkoly patří pokračovat v úsilí vyjednat zjednodušení hygienických požadavků pro zprovoznění nových prostor pro výuku nebo apelovat na vládu a parlament, aby v rámci digitalizace bylo možné již příští rok podávat přihlášky nejméně na pět středních škol.

Zastupitelé naopak neschválili návrh šéfa klubu zastupitelů opozičního ANO Patrika Nachera prověřit možnost změny školského zákona a zavedení dočasné spádovosti středních škol podle místa trvalého bydliště.

Neprošel ani návrh předsedy dalšího opozičního uskupení Praha Sobě Jana Čižinského vyčlenit z městského rozpočtu tří miliardy korun na řešení nedostatečných kapacit.

Klecanda se dnes zúčastnil schůzky s premiérem Fialou a ministrem Bekem. Detailní data o naplněnosti jednotlivých škol po letošních přijímacích řízeních budou podle Fialy k dispozici za několik týdnů. Potvrdilo se podle něj ale, že situace se velmi liší podle velikosti sídel.

Někde je situace závažná, některých regionů se naopak téměř netýká. Nedigitalizovaná forma řízení přitom prodlužuje podle premiéra nejistotu žáků a rodičů. Vláda připravuje návrh úprav přijímacího řízení.

Letos se v Praze ke studiu čtyřletých středoškolských oborů hlásilo 17.343 uchazečů, což je o 2210 více než loni. Zhruba 800 tvoří uchazeči původem z Ukrajiny. V roce 2017 se na školy hlásilo 10 278 zájemců, letos tak jde o nárůst zhruba o 69 procent. Vyplývá to ze statistik státní organizace Cermat, která zajišťuje jednotné přijímací zkoušky.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Na zastávce u motolské nemocnice ležel mrtvý muž

9. července 2024 ve 20:28

Pražští strážníci našli v úterý odpoledne mrtvého muže na autobusové zastávce v Kukulově ulici u motolské nemocnice. „Ohledáním na místě bylo zjištěno, že se jedná o náhlé úmrtí,“ řekl Novinkám policejní mluvčí Jan Daněk.

Další články
Nahoru