
Praha zvýší základní kapitál Pražských služeb o 159,2 milionu korun
8. června 2022 13:28
PSAS jsou vlastněné městem a mají na starosti svoz odpadu a provozují spalovnu v Malešicích. Zvýšení kapitálu musí ještě schválit městští zastupitelé.
PSAS vybíraly z několika variant. Nejvhodnější se ukázala koupě stanice v Chrástu. Ačkoliv jde o zemědělskou bioplynovou stanici, je možné ji v krátké době přestavět a využívat v ní gastroodpad z Prahy.
Stanice je dobře dopravně dostupná a cesta k ní nevede zastavěným územím. V současné době je napojována na nedalekou plynovou soustavu, přičemž byl také již změněn územní plán, což umožní zmíněnou přestavbu.
Z celkové částky půjde na koupi samotné bioplynové stanice 89,4 milionu korun. Zbylou částku, tedy přes 69,8 milionu korun, pak budou stát přilehlé pozemky, na které budou moci být v budoucnu využity.
V metropoli nyní chybí zařízení na zpracování a další využití gastroodpadu. Město má sice kompostárny, ale v nich se dají využít pouze rostlinné, tedy zelené složky bioodpadu s vysokou mírou čistoty.
„Oproti tomu gastroodpad obsahující živočišné zbytky a další příměsi by měl být primárně využíván v bioplynových stanicích, které z gastroodpadů vyrábí bioplyn," píše se v materiálu.
Takto vyrobený bioplyn lze po úpravě vtláčet do plynové sítě, anebo plnit do automobilů ve formě BioCNG. „Význam bioplynových stanic přitom v budoucnu poroste, a to s ohledem na očekávatelné ukončení či omezení dodávek zemního plynu z Ruské federace. Bioplynové stanice se tak stanou jedním z nástrojů, které v budoucnu můžou pokrýt výpadek těchto dodávek," píše se v dokumentu.
Vedení města spolu s PSAS zvažovalo možnost vystavět zcela novou bioplynovou stanici v areálu malešické spalovny. V porovnání s koupí a přestavbou stanice v Chrástu by však stavba trvala déle. Podle dokumentu navíc hrozí, že se proti stavbě v Malešicích postaví obyvatelé a navíc ji neumožňuje územní plán, který by bylo třeba změnit, což může v krajním případě zabrat i několik let.
Vedení magistrátu v pondělí schválilo záměr snížit závislost města na dodávkách ruského plynu. Důvodem je nynější geopolitická situace i nárůst cen energií.
Nejen v městských stavbách tak mají ubývat plynové kotle a přibudou naopak obnovitelné zdroje energie. Město už rovněž nebude dotovat instalace plynových kotlů.