Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha zvýší základní kapitál Pražských služeb o 159,2 milionu korun
Malešický spalovna. Foto: archiv PSAS

Praha zvýší základní kapitál Pražských služeb o 159,2 milionu korun

Hlavní město navýší základní kapitál městské firmy Pražské služby (PSAS) o zhruba 159,2 milionu korun na více než 2,79 miliardy korun. Peníze budou sloužit na pořízení bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan i s přilehlými pozemky. Cílem je zvýšit třídění a využití bioodpadu a zvýšit nezávislost Prahy na dodávaném plynu z Ruska. Vyplývá to z dokumentu, který schválili tento týden pražští radní.

PSAS jsou vlastněné městem a mají na starosti svoz odpadu a provozují spalovnu v Malešicích. Zvýšení kapitálu musí ještě schválit městští zastupitelé.

PSAS vybíraly z několika variant. Nejvhodnější se ukázala koupě stanice v Chrástu. Ačkoliv jde o zemědělskou bioplynovou stanici, je možné ji v krátké době přestavět a využívat v ní gastroodpad z Prahy.

Stanice je dobře dopravně dostupná a cesta k ní nevede zastavěným územím. V současné době je napojována na nedalekou plynovou soustavu, přičemž byl také již změněn územní plán, což umožní zmíněnou přestavbu.

Z celkové částky půjde na koupi samotné bioplynové stanice 89,4 milionu korun. Zbylou částku, tedy přes 69,8 milionu korun, pak budou stát přilehlé pozemky, na které budou moci být v budoucnu využity.

V metropoli nyní chybí zařízení na zpracování a další využití gastroodpadu. Město má sice kompostárny, ale v nich se dají využít pouze rostlinné, tedy zelené složky bioodpadu s vysokou mírou čistoty.

„Oproti tomu gastroodpad obsahující živočišné zbytky a další příměsi by měl být primárně využíván v bioplynových stanicích, které z gastroodpadů vyrábí bioplyn," píše se v materiálu.

Takto vyrobený bioplyn lze po úpravě vtláčet do plynové sítě, anebo plnit do automobilů ve formě BioCNG. „Význam bioplynových stanic přitom v budoucnu poroste, a to s ohledem na očekávatelné ukončení či omezení dodávek zemního plynu z Ruské federace. Bioplynové stanice se tak stanou jedním z nástrojů, které v budoucnu můžou pokrýt výpadek těchto dodávek," píše se v dokumentu.

Vedení města spolu s PSAS zvažovalo možnost vystavět zcela novou bioplynovou stanici v areálu malešické spalovny. V porovnání s koupí a přestavbou stanice v Chrástu by však stavba trvala déle. Podle dokumentu navíc hrozí, že se proti stavbě v Malešicích postaví obyvatelé a navíc ji neumožňuje územní plán, který by bylo třeba změnit, což může v krajním případě zabrat i několik let.

Vedení magistrátu v pondělí schválilo záměr snížit závislost města na dodávkách ruského plynu. Důvodem je nynější geopolitická situace i nárůst cen energií.

Nejen v městských stavbách tak mají ubývat plynové kotle a přibudou naopak obnovitelné zdroje energie. Město už rovněž nebude dotovat instalace plynových kotlů.


Autor: ČTK

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru