Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha zvýší základní kapitál Pražských služeb o 159,2 milionu korun
Malešický spalovna. Foto: archiv PSAS

Praha zvýší základní kapitál Pražských služeb o 159,2 milionu korun

Hlavní město navýší základní kapitál městské firmy Pražské služby (PSAS) o zhruba 159,2 milionu korun na více než 2,79 miliardy korun. Peníze budou sloužit na pořízení bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan i s přilehlými pozemky. Cílem je zvýšit třídění a využití bioodpadu a zvýšit nezávislost Prahy na dodávaném plynu z Ruska. Vyplývá to z dokumentu, který schválili tento týden pražští radní.

PSAS jsou vlastněné městem a mají na starosti svoz odpadu a provozují spalovnu v Malešicích. Zvýšení kapitálu musí ještě schválit městští zastupitelé.

PSAS vybíraly z několika variant. Nejvhodnější se ukázala koupě stanice v Chrástu. Ačkoliv jde o zemědělskou bioplynovou stanici, je možné ji v krátké době přestavět a využívat v ní gastroodpad z Prahy.

Stanice je dobře dopravně dostupná a cesta k ní nevede zastavěným územím. V současné době je napojována na nedalekou plynovou soustavu, přičemž byl také již změněn územní plán, což umožní zmíněnou přestavbu.

Z celkové částky půjde na koupi samotné bioplynové stanice 89,4 milionu korun. Zbylou částku, tedy přes 69,8 milionu korun, pak budou stát přilehlé pozemky, na které budou moci být v budoucnu využity.

V metropoli nyní chybí zařízení na zpracování a další využití gastroodpadu. Město má sice kompostárny, ale v nich se dají využít pouze rostlinné, tedy zelené složky bioodpadu s vysokou mírou čistoty.

„Oproti tomu gastroodpad obsahující živočišné zbytky a další příměsi by měl být primárně využíván v bioplynových stanicích, které z gastroodpadů vyrábí bioplyn," píše se v materiálu.

Takto vyrobený bioplyn lze po úpravě vtláčet do plynové sítě, anebo plnit do automobilů ve formě BioCNG. „Význam bioplynových stanic přitom v budoucnu poroste, a to s ohledem na očekávatelné ukončení či omezení dodávek zemního plynu z Ruské federace. Bioplynové stanice se tak stanou jedním z nástrojů, které v budoucnu můžou pokrýt výpadek těchto dodávek," píše se v dokumentu.

Vedení města spolu s PSAS zvažovalo možnost vystavět zcela novou bioplynovou stanici v areálu malešické spalovny. V porovnání s koupí a přestavbou stanice v Chrástu by však stavba trvala déle. Podle dokumentu navíc hrozí, že se proti stavbě v Malešicích postaví obyvatelé a navíc ji neumožňuje územní plán, který by bylo třeba změnit, což může v krajním případě zabrat i několik let.

Vedení magistrátu v pondělí schválilo záměr snížit závislost města na dodávkách ruského plynu. Důvodem je nynější geopolitická situace i nárůst cen energií.

Nejen v městských stavbách tak mají ubývat plynové kotle a přibudou naopak obnovitelné zdroje energie. Město už rovněž nebude dotovat instalace plynových kotlů.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru