Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha zvýší základní kapitál Pražských služeb o 159,2 milionu korun
Malešický spalovna. Foto: archiv PSAS

Praha zvýší základní kapitál Pražských služeb o 159,2 milionu korun

Hlavní město navýší základní kapitál městské firmy Pražské služby (PSAS) o zhruba 159,2 milionu korun na více než 2,79 miliardy korun. Peníze budou sloužit na pořízení bioplynové stanice v Chrástu u Poříčan i s přilehlými pozemky. Cílem je zvýšit třídění a využití bioodpadu a zvýšit nezávislost Prahy na dodávaném plynu z Ruska. Vyplývá to z dokumentu, který schválili tento týden pražští radní.

PSAS jsou vlastněné městem a mají na starosti svoz odpadu a provozují spalovnu v Malešicích. Zvýšení kapitálu musí ještě schválit městští zastupitelé.

PSAS vybíraly z několika variant. Nejvhodnější se ukázala koupě stanice v Chrástu. Ačkoliv jde o zemědělskou bioplynovou stanici, je možné ji v krátké době přestavět a využívat v ní gastroodpad z Prahy.

Stanice je dobře dopravně dostupná a cesta k ní nevede zastavěným územím. V současné době je napojována na nedalekou plynovou soustavu, přičemž byl také již změněn územní plán, což umožní zmíněnou přestavbu.

Z celkové částky půjde na koupi samotné bioplynové stanice 89,4 milionu korun. Zbylou částku, tedy přes 69,8 milionu korun, pak budou stát přilehlé pozemky, na které budou moci být v budoucnu využity.

V metropoli nyní chybí zařízení na zpracování a další využití gastroodpadu. Město má sice kompostárny, ale v nich se dají využít pouze rostlinné, tedy zelené složky bioodpadu s vysokou mírou čistoty.

„Oproti tomu gastroodpad obsahující živočišné zbytky a další příměsi by měl být primárně využíván v bioplynových stanicích, které z gastroodpadů vyrábí bioplyn," píše se v materiálu.

Takto vyrobený bioplyn lze po úpravě vtláčet do plynové sítě, anebo plnit do automobilů ve formě BioCNG. „Význam bioplynových stanic přitom v budoucnu poroste, a to s ohledem na očekávatelné ukončení či omezení dodávek zemního plynu z Ruské federace. Bioplynové stanice se tak stanou jedním z nástrojů, které v budoucnu můžou pokrýt výpadek těchto dodávek," píše se v dokumentu.

Vedení města spolu s PSAS zvažovalo možnost vystavět zcela novou bioplynovou stanici v areálu malešické spalovny. V porovnání s koupí a přestavbou stanice v Chrástu by však stavba trvala déle. Podle dokumentu navíc hrozí, že se proti stavbě v Malešicích postaví obyvatelé a navíc ji neumožňuje územní plán, který by bylo třeba změnit, což může v krajním případě zabrat i několik let.

Vedení magistrátu v pondělí schválilo záměr snížit závislost města na dodávkách ruského plynu. Důvodem je nynější geopolitická situace i nárůst cen energií.

Nejen v městských stavbách tak mají ubývat plynové kotle a přibudou naopak obnovitelné zdroje energie. Město už rovněž nebude dotovat instalace plynových kotlů.


Autor: ČTK

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

Dnes v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

Včera v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

4. února 2023 v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

4. února 2023 v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

4. února 2023 v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Další články
Nahoru