Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha zvýší poplatek pro ubytované turisty na 50 korun za den, což je povolené maximum
Ilustrační foto: archiv

Praha zvýší poplatek pro ubytované turisty na 50 korun za den, což je povolené maximum

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou Prague City Tourims (PCT) a Asociací hotelů a restaurací ČR, podle kterého vznikne návrh zavedení nové ceny. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili pražští radní.

Strany memoranda plánují pořádat například pravidelné cílené kampaně na podporu udržitelného příjezdového cestovního ruchu. Významně bude podporována také image Prahy jako vhodné destinace pro kongresy a konference.

Město bude rovněž podporovat výstavy, veletrhy nebo jiné významné akce, ať už kulturní či byznysové, které budou lákat kultivované návštěvníky.

„Poplatek je jediným nástrojem, kterým české obce dokáží přímo kompenzovat náklady spojené s cestovním ruchem a pomocí kterého se mohou podílet na jeho ekonomických přínosech. Praha s výší ubytovacího poplatku z pobytu 21 korun za noc zaostává jak v rámci Evropy, tak dokonce i za řadou českých měst. Zvýšení poplatku pomůže městu i Pražanům a jsem rád, že se na tomto nutném kroku shodneme i se samotnými hoteliéry,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Ne všichni hoteliéři však sdílí Vyhnánkův optimismus. Například ředitel hotelové sítě Orea Hotels & Resorts Gorjan Lazarov nepovažuje zvyšování poplatků v době, kdy hotelnictví prochází největší krizí za poslední roky, za šťastný krok.

„V oboru panuje velká nejistota, a proto si myslím, že by bylo mnohem lepší, kdyby se relevantní osoby obecně zamýšlely spíše nad tím, jak hotelnictví pomoci, než obor zatěžovat zvýšením poplatků. Kromě toho, navýšení poplatku zvýší celkové ubytovací náklady pro koncového zákazníka,“ sdělil serveru Pražský patriot.

„Společně s hoteliéry se shodujeme, že se navýšení pobytového poplatku nepodepíše na atraktivitě našeho hlavního města, naopak nám ji pomůže navýšit,“ uvedla radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Poplatek z pobytu, který je jako jediný v oblasti cestovního ruchu přímým příjmem financí pro obce, platí samotní turisté za každou noc strávenou v pražském ubytovacím zařízení při krátkodobém pobytu nepřevyšujícím 60 dnů.

Zákon o místních poplatcích umožňuje od 1. ledna 2021 zvýšení sazby poplatku z pobytu z dosavadní hranice 21 až na 50 korun. Této možnosti již využily například Český Krumlov, Františkovy Lázně nebo Valtice. Nyní se k nim připojí Praha.

Pokud dají pražští zastupitelé návrhu zelenou, nová sazba poplatku začne platit od počátku roku 2022. 

Na poplatcích z ubytování šlo v roce 2019 do pokladny hlavního města zhruba 344 milionů korun. Loni jej město kvůli koronavirové pandemii odpouštělo.


Autor: puc

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru