Dnes Úterý - oblacno 3°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha zvažuje odkup chrtího závodiště na Plzeňské, mohl by tam být velodrom
Panoramatické foto ze svahu od Plzeňské ulice. Foto: greyhoundpark.cz

Praha zvažuje odkup chrtího závodiště na Plzeňské, mohl by tam být velodrom

Pražský magistrát zvažuje, že odkoupí chrtí závodiště v Plzeňské ulici v Praze 5, které je na pronajatých městských pozemcích. Jak ČTK řekli pražští radní Jan Chabr (TOP 09) a Vít Šimral (Piráti), namísto závodiště by mohlo ve spolupráci s Národní sportovní agenturou (NSA) a Českým svazem cyklistiky (ČSC) vzniknout cyklistické centrum s velodromem. Nejprve je nicméně podle Chabra nutné zhodnotit, jestli je nemovitost pro přestavbu vhodná.

Pozemky u Plzeňské ulice v Košířích si podle Chabra pronajala od města firma Czech International v roce 2005 na 30 let s možností opce na dalších 10 let. V roce 2013 na nich otevřela areál s chrtím závodištěm, jehož vybudování vyšlo podle tehdejších informací na 350 milionů bez interiérů a gastrozázemí. Součástí areálu jsou restaurace a pod budovou je velké parkoviště.

Majitelé závodiště podle Chabra dříve žádali město o odkup pozemků, to však magistrát odmítl, takže nyní zřejmě přijdou na řadu jednání o odkupu nemovitostí.

Vedení města tím reaguje na návrh cyklistického svazu, který si závodiště zvolil jako vhodné místo pro vybudování projektu s názvem Národní cyklistické centrum.

Svaz v blízkosti závodiště provozuje krytou cyklistickou dráhu, kterou by však rád nahradil plnohodnotným velodromem splňujícím parametry pro mezinárodní soutěže, doplněným o další sportoviště nebo muzeum cyklistiky.

Podle mluvčího ČSC Michala Kramera je projekt na začátku. „V současné době se jedná o podpoře projektu a jeho proveditelnosti," uvedl.

Město bude podle Chabra v lednu jednat s NSA, protože je nutné zhodnotit, zda bude možné při případné přestavbě využít část tribun a podzemní garáže nynějšího areálu.

Je podle něj také nutné se bavit o financování, které by podle něj měl zajistit stát. „Na části pozemků by se mohly stavět i městské byty," dodal.

„Za mě to dává smysl, protože velodrom olympijských parametrů tady není a myslím, že by si ho město zasloužilo," řekl k tomu radní Šimral. Dodal, že výhodná je i lokalita a svaz by mohl městu přenechat stávající dráhu pro vybudování dalších sportovišť. Se stavbou velodromu již souhlasil také výbor územního rozvoje a rada Prahy 5.

Čeští cyklisté si dlouhodobě stěžují na to, že v tuzemsku chybí moderní velodrom. Jeho stavbu připravuje Brno v Komárově, tamní magistrát již podle dřívějších informací dokončil projekt pro územní rozhodnutí. Sportoviště má vyjít na 890 milionů korun.


Autor: ČTK

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Výtvarná soutěž na památník Ferdinanda Peroutky v Praze 5 pokračuje

11. ledna 2022 ve 14:12

Výtvarnou soutěž na památník Ferdinanda Peroutky, který bude tohoto velikána připomínat v parku Portheimka na Smíchově, vyhlásila v prosinci radnice páté městské části.

Další články
Nahoru