Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha zvažuje odkup chrtího závodiště na Plzeňské, mohl by tam být velodrom
Panoramatické foto ze svahu od Plzeňské ulice. Foto: greyhoundpark.cz

Praha zvažuje odkup chrtího závodiště na Plzeňské, mohl by tam být velodrom

Pražský magistrát zvažuje, že odkoupí chrtí závodiště v Plzeňské ulici v Praze 5, které je na pronajatých městských pozemcích. Jak ČTK řekli pražští radní Jan Chabr (TOP 09) a Vít Šimral (Piráti), namísto závodiště by mohlo ve spolupráci s Národní sportovní agenturou (NSA) a Českým svazem cyklistiky (ČSC) vzniknout cyklistické centrum s velodromem. Nejprve je nicméně podle Chabra nutné zhodnotit, jestli je nemovitost pro přestavbu vhodná.

Pozemky u Plzeňské ulice v Košířích si podle Chabra pronajala od města firma Czech International v roce 2005 na 30 let s možností opce na dalších 10 let. V roce 2013 na nich otevřela areál s chrtím závodištěm, jehož vybudování vyšlo podle tehdejších informací na 350 milionů bez interiérů a gastrozázemí. Součástí areálu jsou restaurace a pod budovou je velké parkoviště.

Majitelé závodiště podle Chabra dříve žádali město o odkup pozemků, to však magistrát odmítl, takže nyní zřejmě přijdou na řadu jednání o odkupu nemovitostí.

Vedení města tím reaguje na návrh cyklistického svazu, který si závodiště zvolil jako vhodné místo pro vybudování projektu s názvem Národní cyklistické centrum.

Svaz v blízkosti závodiště provozuje krytou cyklistickou dráhu, kterou by však rád nahradil plnohodnotným velodromem splňujícím parametry pro mezinárodní soutěže, doplněným o další sportoviště nebo muzeum cyklistiky.

Podle mluvčího ČSC Michala Kramera je projekt na začátku. „V současné době se jedná o podpoře projektu a jeho proveditelnosti," uvedl.

Město bude podle Chabra v lednu jednat s NSA, protože je nutné zhodnotit, zda bude možné při případné přestavbě využít část tribun a podzemní garáže nynějšího areálu.

Je podle něj také nutné se bavit o financování, které by podle něj měl zajistit stát. „Na části pozemků by se mohly stavět i městské byty," dodal.

„Za mě to dává smysl, protože velodrom olympijských parametrů tady není a myslím, že by si ho město zasloužilo," řekl k tomu radní Šimral. Dodal, že výhodná je i lokalita a svaz by mohl městu přenechat stávající dráhu pro vybudování dalších sportovišť. Se stavbou velodromu již souhlasil také výbor územního rozvoje a rada Prahy 5.

Čeští cyklisté si dlouhodobě stěžují na to, že v tuzemsku chybí moderní velodrom. Jeho stavbu připravuje Brno v Komárově, tamní magistrát již podle dřívějších informací dokončil projekt pro územní rozhodnutí. Sportoviště má vyjít na 890 milionů korun.


Autor: ČTK

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

Včera v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru