dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Praha zváží stavbu záložní elektrárny. Kvůli hrozbě blackoutu
Ilustrační foto: freeimages

Praha zváží stavbu záložní elektrárny. Kvůli hrozbě blackoutu

Praha se kvůli hrozbě výpadku proudu, takzvaného blackoutu, pokusí postavit záložní rychlonabíhací elektrárnu. V případě potřeby by měla pokrýt třetinu spotřeby elektřiny metropole. Zástupci města o tom budou jednat se státem. Podobná zařízení jsou ve světě běžná.

Praha se pokusí získat na stavbu peníze od státu. Pokud by neuspěla, do financování by se měly zapojit pražské energetické firmy. Ty Praha částečně vlastní. Náklady jsou odhadnuty řádově na stamiliony až miliardy korun.

Cvičení se uskutečnilo 26. února a simulovalo rozsáhlý výpadek dodávek elektrického proudu na území Prahy. Účastnily se ho orgány krizového řízení, základní složky Integrovaného záchranného systému, Státní úřad pro jadernou bezpečnost a další vybrané organizace.

Během něj bylo zjištěno několik nedostatků. „Nevíme, zda budeme schopni zajistit dostatečnou dodávku vody pro obyvatele, nevíme, zda budou fungovat mobilní operátoři, nevíme, jestli budeme schopni ve spolupráci s nemocnicemi obsloužit dostatečný počet obyvatel," upozornil primátor Tomáš Hudeček.

V závěrech cvičení je navrženo 32 konkrétních doporučení, jak by se měl současný stav zlepšit. Zabývat se jimi bude v nejbližší době rada hlavního města. Dalších šest návrhů bude předloženo bezpečnostní radě státu.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru