Dnes Pondělí - mlha 1°C
Zítra Úterý - zatazeno 2°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha zůstává v pohotovosti: Vltava klesá, ale zábrany u ní zatím zůstanou
Budování protipovodňových zábran na Kampě. Foto: archiv MHMP

Praha zůstává v pohotovosti: Vltava klesá, ale zábrany u ní zatím zůstanou

Krizový štáb hl. m. Prahy zatím ponechal v platnosti povodňová opatření. Pokud se potvrdí předpovědi počasí a Povodí Vltavy provede ohlášené manipulace na Vltavské kaskádě, může dnes odpoledne klesnout průtok Vltavy v Praze pod 1500 kubíků za vteřinu, což je hranice 3. povodňového stupně.

Odhady srážek na dnešek jsou minimální, zítra a v pondělí o něco větší, ale nepředstavují podle předpovědí vážnější hrozbu pro velké toky. Větším problémem mohou být lokální bouřky, proto se nyní město více zaměřujeme na opatření na Botiči a Rokytce.

Nicméně určité riziko celkově trvá, povodňové bariéry proto zatím Praha neodstraňuje, pouze někde snižuje. Zásadnější rozhodnutí by měla padnout zítra na krizovém štábu v 18. hodin.

Pokud se nestane něco mimořádného, mohlo by v pondělí ráno, nebo dokonce už v neděli odpoledne, fungovat metro ve standardním provozu. Tím by se dala z ulic odstranit i značná část dopravních opatření.

Oproti roku 2002 rychlejší povodeň

Práce s odstraňováním následků škod Prahu samozřejmě stále čeká, i když se už všude pracuje naplno, ale pokud jde o aktuální výhled, převládá mírný optimismus – a ze strany magistrátu i opatrnost.

V porovnání s rokem 2002 byla současná povodeň hodně rychlá, vzhledem k nasycení krajiny vodou by její případné opakování, byť i v lokálním měřítku, bylo ještě rychlejší.

„Vltavská kaskáda už má sice obnovenu retenční schopnost a maximální retenční kapacitu jsme vytvořili i pro Botič a Rokytku, ale držíme Prahu nadále v pohotovosti. Lidem děkuji za trpělivost a poprosím, vydržme to ještě chvíli, věřím, že konec už je na dohled,“ řekl Tomáš Hudeček, první náměstek primátora pověřený výkonem kompetencí primátora.


Autor: Dalibor Kracík

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

Včera v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

Včera v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

28. února 2021 ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Další články
Nahoru