dnes
Sobota - jasno
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - polojasno
23°C
Praha zůstává v pohotovosti: Vltava klesá, ale zábrany u ní zatím zůstanou
Budování protipovodňových zábran na Kampě. Foto: archiv MHMP

Praha zůstává v pohotovosti: Vltava klesá, ale zábrany u ní zatím zůstanou

Krizový štáb hl. m. Prahy zatím ponechal v platnosti povodňová opatření. Pokud se potvrdí předpovědi počasí a Povodí Vltavy provede ohlášené manipulace na Vltavské kaskádě, může dnes odpoledne klesnout průtok Vltavy v Praze pod 1500 kubíků za vteřinu, což je hranice 3. povodňového stupně.

Odhady srážek na dnešek jsou minimální, zítra a v pondělí o něco větší, ale nepředstavují podle předpovědí vážnější hrozbu pro velké toky. Větším problémem mohou být lokální bouřky, proto se nyní město více zaměřujeme na opatření na Botiči a Rokytce.

Nicméně určité riziko celkově trvá, povodňové bariéry proto zatím Praha neodstraňuje, pouze někde snižuje. Zásadnější rozhodnutí by měla padnout zítra na krizovém štábu v 18. hodin.

Pokud se nestane něco mimořádného, mohlo by v pondělí ráno, nebo dokonce už v neděli odpoledne, fungovat metro ve standardním provozu. Tím by se dala z ulic odstranit i značná část dopravních opatření.

Oproti roku 2002 rychlejší povodeň

Práce s odstraňováním následků škod Prahu samozřejmě stále čeká, i když se už všude pracuje naplno, ale pokud jde o aktuální výhled, převládá mírný optimismus – a ze strany magistrátu i opatrnost.

V porovnání s rokem 2002 byla současná povodeň hodně rychlá, vzhledem k nasycení krajiny vodou by její případné opakování, byť i v lokálním měřítku, bylo ještě rychlejší.

„Vltavská kaskáda už má sice obnovenu retenční schopnost a maximální retenční kapacitu jsme vytvořili i pro Botič a Rokytku, ale držíme Prahu nadále v pohotovosti. Lidem děkuji za trpělivost a poprosím, vydržme to ještě chvíli, věřím, že konec už je na dohled,“ řekl Tomáš Hudeček, první náměstek primátora pověřený výkonem kompetencí primátora.


Autor: Dalibor Kracík

Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Další články
Nahoru