Dnes Úterý - skorojasno 13°C
Zítra Středa - skorojasno 14°C
Úterý 26. 10. 2021
Svátek má Erik
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha zřídila tři malá centra pro bezdomovce, chystá i další zařízení
Ilustrační kresba: archiv Bezpřístřešníci

Praha zřídila tři malá centra pro bezdomovce, chystá i další zařízení

Hlavní město letos plánuje spustit provoz další lodi pro lidi bez domova Janus, změnit nevyužívanou část domova pro seniory na Zahradním Městě v pobytové centrum Armády spásy pro starší a nemocné a vybudovat menší azylový dům pro ženy bez přístřeší. Metropole v poslední době otevřela tři menší zařízení a chce služby pro bezdomovce decentralizovat. 

Místo několika velkokapacitních zařízení se zázemím pro osoby bez domova pracuje hlavní město na vzniku sítě menších nízkoprahových center rovnoměrně rozložených po metropoli. V rámci této strategie nově funguje centrum v Praze 3, další je v areálu Malešického zámku v Praze 10 a v provozu už je i zařízení pro ženy na Palmovce v Praze 8, které vzniklo v roky prázdné budově v majetku města. V těchto komorních zařízeních se lidé mohou umýt, najíst a nechat se ošetřit.

„Díky pohybu menšího počtu osob malá centra neovlivňují svým provozem okolí a slouží pouze místním lidem, čímž odpadá často rušivý moment – cestování většího počtu lidí ve špatném hygienickém stavu městskou dopravou,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

V rámci letošního roku by měly být otevřeny další dvě sociální služby. První by měl být domov s ošetřovatelskou péčí pro starší a nemocné osoby bez domova. Bude ho provozovat Armáda spády v domově pro seniory na Zahradním Městě.

Fungovat začne také denní centrum na lodi Janus, které bude v režii městské organizace Centrum sociálních služeb Praha. Doplní loď Hermes. V Malešickém zámku by se kromě zimní noclehárny mělo po rekonstrukci otevřít i denní centrum.

Hlavní město také podle informací magistrátu v současnosti hledá prostory pro vybudování malého azylového domu a denního centra pro ženy, které patří ke zvlášť zranitelné skupině lidí bez domova. Tím by podle města měla být dokončená decentralizace velkého azylového domu v Tusarově ulici, který rovněž provozuje Armáda spásy.


Autor: red

Požár v ZEVO Malešice prodlouží chystané opravy kotle

Včera ve 23:27

Požár, který vypukl v minulém týdnu v malešické spalovně, způsobí zpoždění plánované rekonstrukce třetího ze čtyř kotlů v řádu měsíců. Linky číslo tři a čtyři jsou nyní odstaveny. Po vypuknutí požáru nefungovaly všechny čtyři linky, provoz první z nich byl obnoven v pátek dopoledne a druhé v noci...

Alzheimerova choroba: Praha 2 uspořádala ve spolupráci s VFN odborný seminář

Včera ve 21:46

Alzheimerovou chorobou v Česku trpí zhruba 160 tisíc pacientů. V budoucnu jich bude podle odhadu vědců prudce přibývat. Je nezbytné se na tuto situaci připravit a budovat další domovy pro lidi s touto nemocí. Kapacita těch stávajících je nedostatečná. Jednou z možností, jak tento trend ovlivnit,...

Hlavní město spolu s pražskou záchrankou zajistí pacientům mobilní paliativní péči

24. října 2021 v 16:36

Pražská záchranka (ZZS HMP) bude nově zajišťovat pacientům v metropoli mobilní paliativní péči. Ta bude spočívat ve zřízení speciálního týmu, který by v případě komplikací u lidí, kteří jsou v konečném stadiu nevyléčitelného onemocnění, zajišťoval primárně akutní péči přímo v místě bydliště a...

V soutěži Stavba roku 2021 uspělo několik projektů z Prahy

24. října 2021 v 16:31

Ocenění Stavba roku 2021 získalo celkem deset nominovaných, z toho čtyři na území hlavního města. V kategorii Cena primátora hlavního města byla oceněna stavba moderní Trojské lávky, která přes Vltavu spojuje Císařský ostrov s Trojou. 

V Holešovicích hořela hala

23. října 2021 v 10:17

Včera v 21:30 hodin byl na operační středisko pražských hasičů nahlášen požár haly v Holešovicích v ulici Partyzánská. 

Další články
Nahoru