Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha zřídila tři malá centra pro bezdomovce, chystá i další zařízení
Ilustrační kresba: archiv Bezpřístřešníci

Praha zřídila tři malá centra pro bezdomovce, chystá i další zařízení

Hlavní město letos plánuje spustit provoz další lodi pro lidi bez domova Janus, změnit nevyužívanou část domova pro seniory na Zahradním Městě v pobytové centrum Armády spásy pro starší a nemocné a vybudovat menší azylový dům pro ženy bez přístřeší. Metropole v poslední době otevřela tři menší zařízení a chce služby pro bezdomovce decentralizovat. 

Místo několika velkokapacitních zařízení se zázemím pro osoby bez domova pracuje hlavní město na vzniku sítě menších nízkoprahových center rovnoměrně rozložených po metropoli. V rámci této strategie nově funguje centrum v Praze 3, další je v areálu Malešického zámku v Praze 10 a v provozu už je i zařízení pro ženy na Palmovce v Praze 8, které vzniklo v roky prázdné budově v majetku města. V těchto komorních zařízeních se lidé mohou umýt, najíst a nechat se ošetřit.

„Díky pohybu menšího počtu osob malá centra neovlivňují svým provozem okolí a slouží pouze místním lidem, čímž odpadá často rušivý moment – cestování většího počtu lidí ve špatném hygienickém stavu městskou dopravou,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

V rámci letošního roku by měly být otevřeny další dvě sociální služby. První by měl být domov s ošetřovatelskou péčí pro starší a nemocné osoby bez domova. Bude ho provozovat Armáda spády v domově pro seniory na Zahradním Městě.

Fungovat začne také denní centrum na lodi Janus, které bude v režii městské organizace Centrum sociálních služeb Praha. Doplní loď Hermes. V Malešickém zámku by se kromě zimní noclehárny mělo po rekonstrukci otevřít i denní centrum.

Hlavní město také podle informací magistrátu v současnosti hledá prostory pro vybudování malého azylového domu a denního centra pro ženy, které patří ke zvlášť zranitelné skupině lidí bez domova. Tím by podle města měla být dokončená decentralizace velkého azylového domu v Tusarově ulici, který rovněž provozuje Armáda spásy.


Autor: red

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru