Dnes Neděle - polojasno 29°C
Zítra Pondělí - skorojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha zřídila tři malá centra pro bezdomovce, chystá i další zařízení
Ilustrační kresba: archiv Bezpřístřešníci

Praha zřídila tři malá centra pro bezdomovce, chystá i další zařízení

Hlavní město letos plánuje spustit provoz další lodi pro lidi bez domova Janus, změnit nevyužívanou část domova pro seniory na Zahradním Městě v pobytové centrum Armády spásy pro starší a nemocné a vybudovat menší azylový dům pro ženy bez přístřeší. Metropole v poslední době otevřela tři menší zařízení a chce služby pro bezdomovce decentralizovat. 

Místo několika velkokapacitních zařízení se zázemím pro osoby bez domova pracuje hlavní město na vzniku sítě menších nízkoprahových center rovnoměrně rozložených po metropoli. V rámci této strategie nově funguje centrum v Praze 3, další je v areálu Malešického zámku v Praze 10 a v provozu už je i zařízení pro ženy na Palmovce v Praze 8, které vzniklo v roky prázdné budově v majetku města. V těchto komorních zařízeních se lidé mohou umýt, najíst a nechat se ošetřit.

„Díky pohybu menšího počtu osob malá centra neovlivňují svým provozem okolí a slouží pouze místním lidem, čímž odpadá často rušivý moment – cestování většího počtu lidí ve špatném hygienickém stavu městskou dopravou,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

V rámci letošního roku by měly být otevřeny další dvě sociální služby. První by měl být domov s ošetřovatelskou péčí pro starší a nemocné osoby bez domova. Bude ho provozovat Armáda spády v domově pro seniory na Zahradním Městě.

Fungovat začne také denní centrum na lodi Janus, které bude v režii městské organizace Centrum sociálních služeb Praha. Doplní loď Hermes. V Malešickém zámku by se kromě zimní noclehárny mělo po rekonstrukci otevřít i denní centrum.

Hlavní město také podle informací magistrátu v současnosti hledá prostory pro vybudování malého azylového domu a denního centra pro ženy, které patří ke zvlášť zranitelné skupině lidí bez domova. Tím by podle města měla být dokončená decentralizace velkého azylového domu v Tusarově ulici, který rovněž provozuje Armáda spásy.


Autor: red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru