Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha zřídila skupinu pro schvalování restauračních zahrádek v centru města
Restaurační předzahrádky na Staroměstském náměstí. Foto: JP

Praha zřídila skupinu pro schvalování restauračních zahrádek v centru města

Pražský magistrát zřídil pracovní skupinu, která bude schvalovat podobu restauračních předzahrádek na Václavském, Staroměstském a Malém náměstí. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili městští radní. Vedení Prahy loni vytvořilo pravidla, jejichž splněním město podmiňuje uzavření nájemní smlouvy na předzahrádky na nejfrekventovanějších místech. Nová pravidla a zredukování prostoru pro venkovní posezení dříve kritizovali někteří provozovatelé restaurací.

Pravidla radní schválili loni v létě. Zahrnují požadavky na podobu ohraničení, zastínění a vybavení zahrádek a až na výjimky zakazují, aby byly umístěny na podestách. Již dříve na magistrátu vznikla pro oblast Pražské památkové rezervace pravidla odboru památkové péče, ta nová jsou obsáhlejší a podrobnější.

Na nejfrekventovanějších náměstích chce město podle dnes schváleného dokumentu každou žádost o umístění předzahrádky hodnotit individuálně s přihlédnutím ke schváleným pravidlům.

K tomu má sloužit pracovní skupina složená ze zástupců magistrátu, Prahy 1 nebo Hospodářské komory Prahy 1, kterou zastupuje její první místopředseda Filip Dvořák. Předsedkyní se stala asistentka náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) Kristýna Drápalová. První zasedání skupiny se konalo koncem letošního února.

Postup města loni kritizovali někteří provozovatelé restaurací v centru. Kromě přísnějších pravidel se jim nelíbilo také to, že vedení magistrátu se rozhodlo některé předzahrádky v historickém centru omezit nebo zrušit.

Omezení se týkalo zahrádek umístěných na dvou hlavních turistických tepnách – na Královské cestě vedoucí od Prašné brány přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malou Stranu na Pražský hrad, a na takzvaném hradebním korzu, které kopíruje původní staroměstské hradby v ulicích Národní, 28. října, Na Příkopě a Revoluční.

Někteří podnikatelé, kterých se buď omezení plochy, nebo úplné zrušení zahrádky dotklo, to loni na jednání zastupitelstva označili za likvidační. Upozornili také na fakt, že město za pronájmy prostoru inkasovalo miliony měsíčně, o které přijde.

Zástupci vedení magistrátu k tomu mimo jiné uvedli, že snahou bylo zajistit dostatek prostoru pěším a zabránit tomu, aby předzahrádky bránily přístupu k historickým památkám.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru