Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha zřídila skupinu pro schvalování restauračních zahrádek v centru města
Restaurační předzahrádky na Staroměstském náměstí. Foto: JP

Praha zřídila skupinu pro schvalování restauračních zahrádek v centru města

Pražský magistrát zřídil pracovní skupinu, která bude schvalovat podobu restauračních předzahrádek na Václavském, Staroměstském a Malém náměstí. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili městští radní. Vedení Prahy loni vytvořilo pravidla, jejichž splněním město podmiňuje uzavření nájemní smlouvy na předzahrádky na nejfrekventovanějších místech. Nová pravidla a zredukování prostoru pro venkovní posezení dříve kritizovali někteří provozovatelé restaurací.

Pravidla radní schválili loni v létě. Zahrnují požadavky na podobu ohraničení, zastínění a vybavení zahrádek a až na výjimky zakazují, aby byly umístěny na podestách. Již dříve na magistrátu vznikla pro oblast Pražské památkové rezervace pravidla odboru památkové péče, ta nová jsou obsáhlejší a podrobnější.

Na nejfrekventovanějších náměstích chce město podle dnes schváleného dokumentu každou žádost o umístění předzahrádky hodnotit individuálně s přihlédnutím ke schváleným pravidlům.

K tomu má sloužit pracovní skupina složená ze zástupců magistrátu, Prahy 1 nebo Hospodářské komory Prahy 1, kterou zastupuje její první místopředseda Filip Dvořák. Předsedkyní se stala asistentka náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) Kristýna Drápalová. První zasedání skupiny se konalo koncem letošního února.

Postup města loni kritizovali někteří provozovatelé restaurací v centru. Kromě přísnějších pravidel se jim nelíbilo také to, že vedení magistrátu se rozhodlo některé předzahrádky v historickém centru omezit nebo zrušit.

Omezení se týkalo zahrádek umístěných na dvou hlavních turistických tepnách – na Královské cestě vedoucí od Prašné brány přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malou Stranu na Pražský hrad, a na takzvaném hradebním korzu, které kopíruje původní staroměstské hradby v ulicích Národní, 28. října, Na Příkopě a Revoluční.

Někteří podnikatelé, kterých se buď omezení plochy, nebo úplné zrušení zahrádky dotklo, to loni na jednání zastupitelstva označili za likvidační. Upozornili také na fakt, že město za pronájmy prostoru inkasovalo miliony měsíčně, o které přijde.

Zástupci vedení magistrátu k tomu mimo jiné uvedli, že snahou bylo zajistit dostatek prostoru pěším a zabránit tomu, aby předzahrádky bránily přístupu k historickým památkám.


Autor: ČTK

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Další články
Nahoru