Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha zřídí komisi pro rozvoj elektromobility
Dobíjecí stanice na elektromobil. Foto: archiv

Praha zřídí komisi pro rozvoj elektromobility

Pražský magistrát ustanoví komisi pro rozvoj elektromobility v metropoli. V pondělí to schválili radní města. V komisi, která bude působit jako poradní orgán rady, zasednou zástupci stran v zastupitelstvu, úředníci, manažeři městských firem či odborníci. Praha aktuálně v souvislosti s elektromobilitou pracuje především na přípravě sítě lamp veřejného osvětlení na instalaci elektronabíječek.

Hlavní město pondělním rozhodnutím pražských radních zřizuje Komisi Rady hl. m. Prahy pro elektromobilitu jako součást svého dlouhodobého úsilí o podporu rozvoje elektromobility na svém území.   

„Naším cílem je zpřístupnit elektromobilitu všem, aby nezůstala pouze výsadou pro lidi s vlastní garáží. Praha tedy zejména masivně investuje do nabíjecí infrastruktury a tyto investice se do budoucna ještě navýší s využitím evropských dotací,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).      

Komise se bude zabývat například otázkami výběru vhodných lokalit pro instalaci dobíjecích stanic, vyhrazeného parkování po dobu dobíjení a osazení souvisejícího dopravního značení, přístupnosti pro osoby s tělesným postižením či jiným pohybovým omezením nebo také dlouhodobým směřováním projektu EV-ready lamp. 

Dále také tvorbou jednotné metodiky povolování a budováním dobíjecí infrastruktury pro celé území Prahy, přívětivému rezervačnímu a platebnímu rozhraní pro uživatele, možností roamingu mezi infrastrukturou jednotlivých provozovatelů, využíváním dynamických tarifů a estetickou kvalitou infrastruktury a v neposlední řadě pobídkami pro řidiče a uživatele vozidel na elektrický pohon.     

Doplňkově se komise bude věnovat též podpoře elektrické mikromobility, zejména elektrických jízdních kol a cargo kol, připomínkování navrhované legislativy a technických norem na národní úrovni, podpoře elektrického carsharingu, taxislužeb a tématům s přesahem do jiných oblastí.      

Do nové komise jsou jako členové navrhováni jak zástupci politických subjektů, tak i zástupci městských společností, integrovaného záchranného systému a nezávislí experti působící v oblastech udržitelné dopravy, energetiky a rozvoje města.  

Předsedou nové komise bude pirátský zastupitel a šéf výboru pro zahraniční vztahy a EU fondy zastupitelstva Jaromír Beránek, za opozici bude členem Patrik Nacher (ANO). Kromě politiků v orgánu zasednou například šéf magistrátní komise pro životní prostředí a někdejší ministr Martin Bursík, magistrátní úředníci, zástupci městských firem Pražská energetika, Operátor ICT a Technologie hlavního města Prahy či pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu Jan Bezděkovský.

Do rozvoje dobíjecí infrastruktury hlavní město v posledních třech letech investovalo zhruba 220 milionů korun včetně DPH, a to zejména v rámci přípravy sítě dobíjecích stanic na lampách pouličního osvětlení. 

Zasmluvněny jsou investiční akce za dalších minimálně 90 milionů korun včetně DPH. Cílem je mít v první fázi do roku 2026 zhruba 800 nabíječek na lampách veřejného osvětlení, každou se dvěma zásuvkami. Dále město připravuje koncesi s využitím evropských dotací na projekt samostatných dobíjecích stanic ve veřejném prostoru. 


Autor: Jan Puci

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru