Dnes Pátek - oblacno -4°C
Zítra Sobota - oblacno -7°C
Pátek 15. 1. 2021
Svátek má Alice
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha zřídí komisi pro opravu zdiva Karlova mostu
Karlův most během povodní v roce 2013. Foto: archiv

Praha zřídí komisi pro opravu zdiva Karlova mostu

Na pražském magistrátu vznikla komise při radě hlavního města, která bude složena ze zástupců samosprávy a odborníků a bude se zabývat přípravou opravy zdiva Karlova mostu. Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) novinářům řekl, že důvodem je zajištění co nejvyšší odborné úrovně oprav. Půjde podle něj o nejnáročnější rekonstrukci mostu, která město v následujících letech čeká. Kdy se začne, zatím není jasné.

Komisi povede Scheinherr a jejími členy bude ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, zástupci akademické sféry, magistrátních památkářů či Technické správy komunikací, která má pražské mosty na starosti. „Vybrali jsme do ní největší odborníky z daných oborů," řekl Scheinherr.

Most už byl v minulosti rekonstruován, první část oprav se však týkala pouze mostovky. Nyní přijde na řadu kontrola kamenů lícového zdiva na pilířích a obloucích. Více než 60 000 kamenů bude nutné po jednom zkontrolovat a případně vyměnit.

„Jedním z prvních úkolů komise bude právě odsouhlasit rozsah diagnostických prací," řekl náměstek. Komise bude řešit také opravy, které je nutné udělat co nejdříve, což je například spárování zábradlí. Podle náměstka je také nutné vyřešit opravu podstavce sousoší Sen svaté Luitgardy, který je ve špatném stavu.

Podle Scheinherra se město chce vyhnout tomu, aby kolem rekonstrukce vznikly bouřlivé mediální diskuse. Proto chce veškeré postupy důkladně projednat v komisi. „Myslím si, že to bude jedna z nejsložitějších rekonstrukcí pražských mostů, které tu budeme v dalších letech mít, že se tomu nevyrovná ani Barrandovský most," řekl náměstek. Odhady na časovou náročnost oprav se podle něj pohybují mezi deseti a 30 lety.

Stavbu mostu zahájil 9. července 1357 na popud Karla IV. kamenický mistr Otlín, který získal zkušenosti na stavbě staršího kamenného mostu v Roudnici nad Labem. Zakladatelem Karlova mostu nebyl Petr Parléř, jak se traduje, ten stavbu převzal až po Otlínově smrti. Tehdy Kamenný, dnes Karlův most, byl založen v místě strženého Juditina mostu.


Praha 4 varuje před podvodníky

13. ledna 2021 v 18:02

Radnice čtvrté městské části upozorňuje obyvatele na nárůst nabídek podomního prodeje v Praze, především na sídlištích. Tento prodej se většinou maskuje jako nejrůznější ankety či nabídky servisu oken a jiných služeb.

Další články
Nahoru