dnes
Pátek - zatazeno
10°C
zítra
Sobota - oblacno
11°C
pozítří
Neděle - jasno
14°C
Praha zřídí komisi pro opravu zdiva Karlova mostu
Karlův most během povodní v roce 2013. Foto: archiv

Praha zřídí komisi pro opravu zdiva Karlova mostu

Na pražském magistrátu vznikla komise při radě hlavního města, která bude složena ze zástupců samosprávy a odborníků a bude se zabývat přípravou opravy zdiva Karlova mostu. Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) novinářům řekl, že důvodem je zajištění co nejvyšší odborné úrovně oprav. Půjde podle něj o nejnáročnější rekonstrukci mostu, která město v následujících letech čeká. Kdy se začne, zatím není jasné.

Komisi povede Scheinherr a jejími členy bude ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, zástupci akademické sféry, magistrátních památkářů či Technické správy komunikací, která má pražské mosty na starosti. „Vybrali jsme do ní největší odborníky z daných oborů," řekl Scheinherr.

Most už byl v minulosti rekonstruován, první část oprav se však týkala pouze mostovky. Nyní přijde na řadu kontrola kamenů lícového zdiva na pilířích a obloucích. Více než 60 000 kamenů bude nutné po jednom zkontrolovat a případně vyměnit.

„Jedním z prvních úkolů komise bude právě odsouhlasit rozsah diagnostických prací," řekl náměstek. Komise bude řešit také opravy, které je nutné udělat co nejdříve, což je například spárování zábradlí. Podle náměstka je také nutné vyřešit opravu podstavce sousoší Sen svaté Luitgardy, který je ve špatném stavu.

Podle Scheinherra se město chce vyhnout tomu, aby kolem rekonstrukce vznikly bouřlivé mediální diskuse. Proto chce veškeré postupy důkladně projednat v komisi. „Myslím si, že to bude jedna z nejsložitějších rekonstrukcí pražských mostů, které tu budeme v dalších letech mít, že se tomu nevyrovná ani Barrandovský most," řekl náměstek. Odhady na časovou náročnost oprav se podle něj pohybují mezi deseti a 30 lety.

Stavbu mostu zahájil 9. července 1357 na popud Karla IV. kamenický mistr Otlín, který získal zkušenosti na stavbě staršího kamenného mostu v Roudnici nad Labem. Zakladatelem Karlova mostu nebyl Petr Parléř, jak se traduje, ten stavbu převzal až po Otlínově smrti. Tehdy Kamenný, dnes Karlův most, byl založen v místě strženého Juditina mostu.


Praha 1 zajistí odběry zaměstnancům radnice i svých příspěvkových organizací

Včera ve 23:28

Pracovníci Střediska sociálních služeb Praha 1, Nemocnice Na Františku, škol Prahy 1, které jsou v mimořádném provozu, a Úřadu MČ Praha 1 se podrobí preventivním odběrům na onemocnění COVID-19.

Ve společnosti Prahy 6 SNEO proběhne forenzní audit

Včera ve 20:00

Předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti SNEO Jan Sedláček svolal kvůli svým zjištěním v hospodaření společnosti mimořádnou valnou hromadu, tvořenou radou šesté městské části.

Odbor evidence majetku magistrátu obnovuje provoz

31. března 2020 v 08:01

Magistrát hl. m. Prahy včera obnovil provoz odboru evidence majetku, který musel přerušit činnost z důvodu výskytu koronaviru u dvou zaměstnanců. Mimořádná situace se týkala zhruba padesátky zaměstnanců odboru, kteří zůstali v uplynulých dvou týdnech v nařízené karanténě...

Pražský krizový štáb doporučil pro pobyt osob v karanténě stadion Strahov

30. března 2020 ve 22:39

Krizový štáb hl. m. Prahy byl na svém pondělním jednání informován o aktuální situaci od Hygienické stanice hl. m. Prahy, od složek integrovaného záchranného systému a z oblasti dopravy. Především se ale věnoval situaci v domovech pro seniory.  

Další články
Nahoru