Dnes Pondělí - jasno 7°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 22. 4. 2024
Svátek má Evženie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha zřídí další centrum podpory pro ukrajinské uprchlíky, kteří se zde již zabydleli
Štěpánka z Ukrajiny, která u nás vychovává dítě s handicapem. Foto: Alžběta Jungrová

Praha zřídí další centrum podpory pro ukrajinské uprchlíky, kteří se zde již zabydleli

Pražští radní schválili Strategický rámec podpory ukrajinských uprchlíků na území hlavního města Prahy a vytvoření nového Centra následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU). Tento krok by měl lidem prchajícím před válkou řešení individuálních potřeb v oblastech, jako jsou například bydlení, zdraví, vzdělávání nebo ochrana dětí. Informoval o tom pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Centrum začne fungovat ještě letos v prostorách Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech. Na jeho provozu se bude do velké míry podílet organizace UNICEF.  

Praha se rozhodla rozšířit své kapacity pro integraci cizinců a vytvořit pro uprchlíky z Ukrajiny, z nichž většina jsou ženy a děti, nové centrum následné podpory, které bude řešit individuální potřeby uprchlíků v různých oblastech života. 

Přímá podpora bude podle Hřiba spočívat v pomoci při zajištění bydlení, sociální ochrany a příjmů, zdraví či vzdělávání. Hlavní náplní pracovníků centra bude zabezpečení poradenství nebo asistencí při zajištění nejpotřebnější pomoci v řešení životních situací, v nichž se uprchlíci nacházejí.  

„Do Prahy letos přišlo hledat bezpečí téměř sto tisíc lidí prchajících před válkou z Ukrajiny, z toho více než třicet tisíc dětí. Prvotní krizovou pomoc Praha zvládla a nyní má plán na systematickou a dlouhodobou podporu. Do konce tohoto roku otevřeme centrum následné podpory. Původní asistenční centrum, které je určeno pro nově příchozí, už totiž nestačí,“ vysvětlil Hřib.

„Nové centrum má poskytovat nezbytné služby lidem, kteří v Praze již nějakou dobu jsou. Jde o konkrétní výsledek spolupráce mezi Prahou a Dětským fondem OSN (UNICEF), který poskytne technickou a finanční podporu,“ dodal primátor. 

Nové centrum by mělo začít fungovat v pilotním režimu již v letošním roce a fungovat bude minimálně do konce roku 2023. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině bude také stále v provozu tak, jako doposud. 

Za řízení CNPUU bude odpovědný koordinátor pro strategické řízení, přičemž jednotlivé formy podpory budou úzce konzultovány s jednotlivými odbory pražského magistrátu, kterých se agenda týká.  

 „V právě připravovaném Centru následné podpory budeme pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny například s nalezením sekundárního ubytování, vhodné školy pro jejich děti nebo poskytovat poradenství se zaměstnáním. Profesionálně propojíme služby úřadu s neziskovým sektorem tak, aby ukrajinské rodiny u nás mohly důstojně přečkat čas do konce válečného konfliktu v jejich zemi,“ řekla pražská radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Celý projekt bude zajištěn s podporou UNICEF, přičemž tato organizace bude také z velké části zajišťovat financování služeb. Předpokládané náklady na provoz centra jsou podle Třeštíkové celkem 30 milionů korun. Kvůli zjednodušení formy pomoci bude centrum umístěno ve Vysočanech, kde se nyní nachází Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině.   

„Praha opakovaně potvrdila, že si titul „města-zachránce“, kterým ji ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval za pomoc více než 100 tisícům dočasně přemístěných osob z Ukrajiny, opravdu zaslouží. Ukrajinské matky a děti, které musely utéct před válkou do jiného města, potřebují mít místo, kam se můžou obrátit ve svízelné situací,“ sdělil Oleksandr Lutsenko, konzul Velvyslanectví Ukrajiny v České republice.

Vznik centra navazuje na schválený materiál s názvem Strategický rámec podpory ukrajinských uprchlíků na území hlavního města Prahy. Tento dokument obsahuje doporučení pro vybrané magistrátní odbory ke koordinovanému řešení situace ukrajinských uprchlíků a je v souladu se Strategickými prioritami vlády ČR ke zvládání dopadů ukrajinské uprchlické krize. 


Autor: Karel Netolický

Škola a školka hledají školníka

Včera v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

Včera v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Při výročí tísňové linky 112 se oceňovalo

Včera v 09:44

Před dvaceti lety, 20. dubna 2004, byl v Praze spuštěn provoz linky 112 v současné moderní podobě. Jedním z důvodů byl i světový šampionát v ledním hokeji, který se tehdy konal v Praze. Moderní technologie tísňové komunikace tak byly uvedeny do ostrého provozu.

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

20. dubna 2024 v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Další články
Nahoru