Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha zřídí další centrum podpory pro ukrajinské uprchlíky, kteří se zde již zabydleli
Štěpánka z Ukrajiny, která u nás vychovává dítě s handicapem. Foto: Alžběta Jungrová

Praha zřídí další centrum podpory pro ukrajinské uprchlíky, kteří se zde již zabydleli

Pražští radní schválili Strategický rámec podpory ukrajinských uprchlíků na území hlavního města Prahy a vytvoření nového Centra následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU). Tento krok by měl lidem prchajícím před válkou řešení individuálních potřeb v oblastech, jako jsou například bydlení, zdraví, vzdělávání nebo ochrana dětí. Informoval o tom pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Centrum začne fungovat ještě letos v prostorách Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) ve Vysočanech. Na jeho provozu se bude do velké míry podílet organizace UNICEF.  

Praha se rozhodla rozšířit své kapacity pro integraci cizinců a vytvořit pro uprchlíky z Ukrajiny, z nichž většina jsou ženy a děti, nové centrum následné podpory, které bude řešit individuální potřeby uprchlíků v různých oblastech života. 

Přímá podpora bude podle Hřiba spočívat v pomoci při zajištění bydlení, sociální ochrany a příjmů, zdraví či vzdělávání. Hlavní náplní pracovníků centra bude zabezpečení poradenství nebo asistencí při zajištění nejpotřebnější pomoci v řešení životních situací, v nichž se uprchlíci nacházejí.  

„Do Prahy letos přišlo hledat bezpečí téměř sto tisíc lidí prchajících před válkou z Ukrajiny, z toho více než třicet tisíc dětí. Prvotní krizovou pomoc Praha zvládla a nyní má plán na systematickou a dlouhodobou podporu. Do konce tohoto roku otevřeme centrum následné podpory. Původní asistenční centrum, které je určeno pro nově příchozí, už totiž nestačí,“ vysvětlil Hřib.

„Nové centrum má poskytovat nezbytné služby lidem, kteří v Praze již nějakou dobu jsou. Jde o konkrétní výsledek spolupráce mezi Prahou a Dětským fondem OSN (UNICEF), který poskytne technickou a finanční podporu,“ dodal primátor. 

Nové centrum by mělo začít fungovat v pilotním režimu již v letošním roce a fungovat bude minimálně do konce roku 2023. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině bude také stále v provozu tak, jako doposud. 

Za řízení CNPUU bude odpovědný koordinátor pro strategické řízení, přičemž jednotlivé formy podpory budou úzce konzultovány s jednotlivými odbory pražského magistrátu, kterých se agenda týká.  

 „V právě připravovaném Centru následné podpory budeme pomáhat uprchlíkům z Ukrajiny například s nalezením sekundárního ubytování, vhodné školy pro jejich děti nebo poskytovat poradenství se zaměstnáním. Profesionálně propojíme služby úřadu s neziskovým sektorem tak, aby ukrajinské rodiny u nás mohly důstojně přečkat čas do konce válečného konfliktu v jejich zemi,“ řekla pražská radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Celý projekt bude zajištěn s podporou UNICEF, přičemž tato organizace bude také z velké části zajišťovat financování služeb. Předpokládané náklady na provoz centra jsou podle Třeštíkové celkem 30 milionů korun. Kvůli zjednodušení formy pomoci bude centrum umístěno ve Vysočanech, kde se nyní nachází Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině.   

„Praha opakovaně potvrdila, že si titul „města-zachránce“, kterým ji ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval za pomoc více než 100 tisícům dočasně přemístěných osob z Ukrajiny, opravdu zaslouží. Ukrajinské matky a děti, které musely utéct před válkou do jiného města, potřebují mít místo, kam se můžou obrátit ve svízelné situací,“ sdělil Oleksandr Lutsenko, konzul Velvyslanectví Ukrajiny v České republice.

Vznik centra navazuje na schválený materiál s názvem Strategický rámec podpory ukrajinských uprchlíků na území hlavního města Prahy. Tento dokument obsahuje doporučení pro vybrané magistrátní odbory ke koordinovanému řešení situace ukrajinských uprchlíků a je v souladu se Strategickými prioritami vlády ČR ke zvládání dopadů ukrajinské uprchlické krize. 


Autor: Karel Netolický

Praha 13: Zapojte se do tvorby pocitové mapy

Včera v 08:33

Praha 13 v rámci aktualizace Strategického plánu zveřejnila Pocitovou mapu. Jejím vyplněním pomohou obyvatelé třináctky při projektech radnice.

Praha: Veřejný seminář pro žadatele k programu podpory v oblasti kultury a umění

Včera v 07:28

Hlavní město Praha letos vyčlenilo celkem 400 milionů korun v rámci Programu podpory v oblasti kultury a umění pro jednoleté dotace v roce 2024 a pro víceleté dotace na léta 2025–2028. Lhůta pro podání žádosti je od 15. června do 28. června. Při té příležitosti se už v úterý 13. června 2023 od...

Vedení Prahy 1 řešilo další rozvoj Nemocnice na Františku

7. června 2023 v 16:40

Rada městské části Praha 1 aktuálně schválila převod získaných prostředků a řešila ekonomické výsledky Nemocnice na Františku (NNF) od začátku roku 2023. Zabývala se také dalším rozvojem zdravotnického zařízení.

Další články
Nahoru