Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha zřejmě koupí od státu koupaliště Stírka a areál ve Vysočanech
Koupaliště Stírka. Foto: Prague.eu

Praha zřejmě koupí od státu koupaliště Stírka a areál ve Vysočanech

Pražský magistrát jedná s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o odkupu koupaliště Stírka a areálu Pražských služeb ve Vysočanech. Novinářům to dnes řekl radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Dodal, že by rád do konce roku schválil také plánované směny majetku mezi státem a městem týkající se Nemocnice Na Bulovce a Veleslavínského zámku.

Chabr uvedl, že koupaliště by podle posudku mělo stát 38 milionu korun, za pozemky v areálu ve Vysočanech by pak město státu zaplatilo 250 až 300 milionů korun. „Původně jsme chtěli tyto areály zařadit do směny, ale ÚZSVM deklaroval, že je ochoten jednat o přímém prodeji," uvedl.

Koupaliště na Stírce dříve úřad plánoval vydražit, to však kritizoval magistrát i Praha 8 z obavy, že ho nový majitel bude chtít zastavět.

„V případě koupaliště Stírka a areálu Pražských služeb se ÚZSVM jednání nebrání, nicméně oba tyto areály jsou zařazeny v režimu privatizace, a proto je nelze zařadit do směny," uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová. Dodala, že v případě koupaliště úřad v minulosti opakovaně oslovil s nabídkou přímého prodeje Prahu 8, která zájem neprojevila.

Radní doplnil, že magistrát nyní dokončuje návrh dvou velkých majetkových směn, které by rád předložil zastupitelům do konce roku. První se týká Nemocnice Na Bulovce, kde areál a nemovitost vlastní město a plánuje ho přenechat státu výměnou za karlínské kasárny a pozemky v městském areálu na Bohdalci. Na Bulovce si město plánuje ponechat jen jižní část areálu.

Druhou směnou je výměna Faustova doma na Karlově náměstí a parkoviště u Nemocnice na Homolce za Veleslavínský zámek. Ten by město rádo ve spolupráci s Prahou 6 využilo pro zdravotnické a sociální služby či kulturu.

V případě obou směn podle Chabra jak stát, tak město usilují o to, aby majetky měly zhruba stejnou hodnotu a případné doplatky jedné ze stran byly minimální.

Tesařová uvedla, že v případě Veleslavínského zámku zatím město nedodalo nutný záměr využití areálu, který přislíbilo. „Ohledně směn majetku mezi státem a hlavním městem Prahou jsou vedena intenzivní jednání, nicméně zatím nebyla ukončena,“ doplnila.

Stát a Praha také jednají o znění memoranda, které má zakotvit spolupráci ohledně státního spolufinancování pražských dopravních staveb a rozvoje městských pozemků v Letňanech, kde chce premiér Andrej Babiš (ANO) postavit areál pro státní úředníky.

V minulosti chtěl Babiš po městu převod pozemků, mimo jiné i výměnou za Veleslavínský zámek. Chabr dnes řekl, že magistrát státu odeslal upravený návrh memoranda, ale zatím nedostal odpověď. Tesařová k tomu uvedla, že to není pravda a úřad zatím od města návrh neobdržel.


Autor: ČTK

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

Dnes v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru