Dnes Sobota - skorojasno 10°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha zřejmě koupí od státu koupaliště Stírka a areál ve Vysočanech
Koupaliště Stírka. Foto: Prague.eu

Praha zřejmě koupí od státu koupaliště Stírka a areál ve Vysočanech

Pražský magistrát jedná s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o odkupu koupaliště Stírka a areálu Pražských služeb ve Vysočanech. Novinářům to dnes řekl radní Prahy pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Dodal, že by rád do konce roku schválil také plánované směny majetku mezi státem a městem týkající se Nemocnice Na Bulovce a Veleslavínského zámku.

Chabr uvedl, že koupaliště by podle posudku mělo stát 38 milionu korun, za pozemky v areálu ve Vysočanech by pak město státu zaplatilo 250 až 300 milionů korun. „Původně jsme chtěli tyto areály zařadit do směny, ale ÚZSVM deklaroval, že je ochoten jednat o přímém prodeji," uvedl.

Koupaliště na Stírce dříve úřad plánoval vydražit, to však kritizoval magistrát i Praha 8 z obavy, že ho nový majitel bude chtít zastavět.

„V případě koupaliště Stírka a areálu Pražských služeb se ÚZSVM jednání nebrání, nicméně oba tyto areály jsou zařazeny v režimu privatizace, a proto je nelze zařadit do směny," uvedla mluvčí ÚZSVM Michaela Tesařová. Dodala, že v případě koupaliště úřad v minulosti opakovaně oslovil s nabídkou přímého prodeje Prahu 8, která zájem neprojevila.

Radní doplnil, že magistrát nyní dokončuje návrh dvou velkých majetkových směn, které by rád předložil zastupitelům do konce roku. První se týká Nemocnice Na Bulovce, kde areál a nemovitost vlastní město a plánuje ho přenechat státu výměnou za karlínské kasárny a pozemky v městském areálu na Bohdalci. Na Bulovce si město plánuje ponechat jen jižní část areálu.

Druhou směnou je výměna Faustova doma na Karlově náměstí a parkoviště u Nemocnice na Homolce za Veleslavínský zámek. Ten by město rádo ve spolupráci s Prahou 6 využilo pro zdravotnické a sociální služby či kulturu.

V případě obou směn podle Chabra jak stát, tak město usilují o to, aby majetky měly zhruba stejnou hodnotu a případné doplatky jedné ze stran byly minimální.

Tesařová uvedla, že v případě Veleslavínského zámku zatím město nedodalo nutný záměr využití areálu, který přislíbilo. „Ohledně směn majetku mezi státem a hlavním městem Prahou jsou vedena intenzivní jednání, nicméně zatím nebyla ukončena,“ doplnila.

Stát a Praha také jednají o znění memoranda, které má zakotvit spolupráci ohledně státního spolufinancování pražských dopravních staveb a rozvoje městských pozemků v Letňanech, kde chce premiér Andrej Babiš (ANO) postavit areál pro státní úředníky.

V minulosti chtěl Babiš po městu převod pozemků, mimo jiné i výměnou za Veleslavínský zámek. Chabr dnes řekl, že magistrát státu odeslal upravený návrh memoranda, ale zatím nedostal odpověď. Tesařová k tomu uvedla, že to není pravda a úřad zatím od města návrh neobdržel.


Autor: ČTK

V Holešovicích hořela hala

Dnes v 10:17

Včera v 21:30 hodin byl na operační středisko pražských hasičů nahlášen požár haly v Holešovicích v ulici Partyzánská. 

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

20. října 2021 v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Další články
Nahoru