Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha zpřísňuje pravidla udělování výjimek pro vjezd autobusů do historického centra
Někteří autodopravci používají zastaralé typy vozů. Foto: Jan Puci

Praha zpřísňuje pravidla udělování výjimek pro vjezd autobusů do historického centra

Magistrát zavede pravidla, která zpřísní udělování výjimek pro vjezd autobusů do historického centra hlavního města. Včera je schválili městští radní. Autobusy mají do oblasti zhruba kopírující Pražskou památkovou rezervaci zákaz vjezdu od roku 1999, existují však stovky dlouhodobých a krátkodobých výjimek, pro jejichž udělování dosud úřednicí neměli jasná pravidla.

Praha přistoupila ke zpřísnění pravidel povolování vjezdu autobusů do centra města, kde platí zákaz vjezdu nákladních automobilů o váze nad 3,5 tuny. Důvodem je intenzita komerční autobusové přepravy, jakou již centrum města před protiepidemickými opatřeními nebylo schopno absorbovat a také snaha o další zlepšení ovzduší.

K regulaci zejména turistické autobusové dopravy v centru Prahy došlo již v 90. letech minulého století. V roce 1999 byla zřízena zóna zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 3,5 tuny a autobusů. Zákaz vjezdu automobilů nad 3,5 tuny platí v od pondělí do pátku, vždy od 8 do 18 hodin, zákaz vjezdu autobusů je pak bez časového omezení.

Oblast této zóny zahrnuje území historického centra Prahy a přibližně odpovídá území Pražské památkové rezervace. V opodstatněných případech mohou provozovatelé některých vozidel uvedených kategorií získat souhlas k vjezdu do výše uvedené zóny.

Zatímco podmínky udělování souhlasů k vjezdu pro nákladní auta jsou odpovídajícím způsobem vymezeny, vydávání souhlasů s vjezdem autobusů podobnou úpravu nemají a jejich vydávání se dosud řídilo pouze nařízením ředitele příslušného magistrátního odboru.

Navrhované usnesení by mělo tuto situaci napravit. Současně je cílem schválené úpravy přesněji specifikovat podmínky, za kterých mohou být jednotlivým žadatelům o výjimky souhlasy vydávány.

„Až lidé z celého světa zase začnou objevovat krásy Prahy, provozovatelé turistických autobusů si už v pražských ulicích nebudou dělat, co chtějí. Na Radě jsme schválili jasná pravidla a je konec s čouděním pod okny Pražanů při čekání, až se autobus naplní, ježděním, zastavováním a nabíráním cestujících, kdekoliv se jim zrovna zlíbí. Od teď budou muset mít jasně vymezenou trasu, jízdní řád a všechny autobusy budou muset od prvního července 2022 splňovat také normu EURO 6,“ sdělil náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Vydávané souhlasy se budou dělit na krátkodobé a dlouhodobé a budou vydávány pouze třem skupinám žadatelů. První jsou provozovatelé autobusové dopravy, kteří jsou držiteli licence na provoz linky, jejíž trasa zcela nebo částečně leží v předmětné oblasti a současně mají v této oblasti alespoň jednu zastávku. 

Vjezd vozidel zajišťujících hromadnou dopravu ve veřejném závazku do zóny bude řešen hromadně, a to prostřednictvím plošné výjimky pro Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy (Ropid).

Druhou skupinou jsou žadatelé, jejichž činnost lze považovat za veřejně prospěšnou a jejichž činnost vyžaduje relativně časté a pravidelné využívání smluvní autobusové dopravy. Nejčastěji se bude jednat o školy, zařízení pro seniory, případně o některá kulturní zařízení a popřípadě i další subjekty, které lze zahrnout do této kategorie.

Poslední skupinou jsou pak provozovatelé ubytovacích zařízení, u kterých existuje objektivní potřeba zajištění dopravy jejich klientů. S ohledem na charakter této dopravy, kdy se jedná o dopravu na předem jasně definované místo, musí každý vydaný souhlas obsahovat přesně vymezenou trasu k cíli.

Nárok na vydání souhlasu přitom mají pouze provozovatelé těch ubytovacích zařízení, jejichž kapacita je 50 lůžek a více.

Mluvčí magistrátu Vít Hofman na dotaz ČTK uvedl, že v letošním roce není kvůli koronaviru o výjimky pro firmy zatím zájem a méně se jich vydalo i loni. „V minulých letech byly vydávány dlouhodobé souhlasy v počtu zhruba 250 a vždy platily na dobu jednoho roku. Krátkodobých souhlasů byla vydáno asi 1200 až 1300 a platily většinou na jeden den," uvedl.

Pokud jde o souhlasy s vjezdem pro hotely, těch magistrát pro letošní rok podle Hofmana vydal zatím 18. „V minulém roce jich bylo vydáno asi 40, opět s platností do konce roku. V předcházejících letech byly vydávány hotelům souhlasy v počtu kolem 180 (na každých 80 lůžek byl vydán jeden souhlas)," uvedl mluvčí.


Autor: Jan Puci

Zlíchovský tunel bude několik nocí uzavřen

24. června 2022 v 08:48

Ve Zlíchovském tunelu probíhá výměna sodíkového osvětlení za osvětlení s LED zdroji včetně napájení, probíhají proto noční uzavírky tunelu.

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Letní uzavírka části Hornoměcholupské ulice

24. června 2022 v 08:42

V pondělí 4. července 2022 zahájí Technická správa komunikací (TSK) první fázi opravy Hornoměcholupské ulice.

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru