dnes
Středa - zatazeno
-1°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
-1°C
pozítří
Pátek - skorojasno
-1°C
Praha znovu posuzuje možnosti, kde by mohl stát pavilon pro Slovanskou epopej
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena i ve Veletržním paláci v Praze 7. Foto: archiv

Praha znovu posuzuje možnosti, kde by mohl stát pavilon pro Slovanskou epopej

O tom, jakou lokalitu pro umístění Slovanské epopeje bude preferovat, zatím nové vedení Prahy nemá jasno a prověří více možností. Při interpelacích během jednání pražského zastupitelstva v polovině prosince minulého roku to řekla pražská radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Debaty o tom, kam umístit soubor děl Alfonsa Muchy, se vedou dlouhodobě. Předchozí vládnoucí garnitura v Praze pod vedením hnutí ANO se původně přikláněla ke stavbě pavilonu na Těšnově, v červnu 2018 schválili pražští radní a následně i zastupitelé záměr na rekonstrukci a dostavbu historické budovy Lapidária.

Při hlasování se tak přihlásili k záměru radních umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do budovy, která vznikne dostavbou v areálu Výstaviště Praha. Náklady na stavbu zahrnující opravu jsou odhadovány na 580 milionů korun. Úpravy Lapidária by měly být hotovy zhruba za tři roky. U budovy Lapidária je už připraven projekt i se stavebním povolením.

Je však možné, že Epopej se do areálu výstaviště nakonec stěhovat nebude. „S tématem umístění Slovanské epopeje se seznamuji, chci znát specifika jednotlivých lokalit, abychom se dokázali rozhodnout pro tu nejlepší. Vytvořila jsem menší pracovní skupinu z odborníků, kteří mi pomohou vše posoudit. Už jsme se sešli dvakrát,“ přiznala 13. prosince radní Třeštíková.

Ve skupině je například ředitel odboru kultury a cestovního ruchu pražského magistrátu František Cipro, nebo například ředitelka Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Magdalena Juříková. Mít jasněji o tom, kde by pavilon pro Slovanskou epopej měl stát, by mělo být podle Třeštíkové v průběhu ledna. „Ale třeba se ukáže, že to není reálné a budeme potřebovat více času,“ dodala.

Bývalý radní pro kulturu a stávající předseda kulturního výboru Jan Wolf (KDU-ČSL/Spojené síly pro Prahu) bude v rámci koalice prosazovat, aby město v původním plánu pokračovalo. Výstaviště je podle něj na cestě k tomu, aby se z něj opět stal reprezentativní areál. Připomněl také, že projekt přístavby už je připraven včetně všech povolení. „Myslím si, že v současnosti není lepšího místa," řekl pro ČTK.

Do konce roku bylo vystaveno v Brně devět největších pláten Slovanské epopeje vystaveno v Brně, zbylých jedenáct menších děl bude ještě týden k vidění v pražském Obecním domě. Menší obrazy vznikly vesměs během první světové války a po ní, kdy byl Mucha nucen původní rozměry přizpůsobit omezeným dodávkám plátna z Belgie. Po skončení výstavy zamíří do depozitáře Galerie hlavního města Prahy, kde už jsou díla donedávna vystavovaná v Brně. V moravské metropoli navštívilo výstavu od loňského května do konce roku 75 000 lidí.


Vedení Prahy 2 schválilo programové zásady městské části pro příští čtyři roky

21. ledna 2019 ve 20:06

Dnes schválili radní Prahy 2 programové prohlášení pro období 2018 až 2022. Strategický dokument určuje směr, jakým se druhá městská část bude v příštích čtyřech letech ubírat, a pokrývá všechny oblasti rozvoje Prahy 2. Hlavní prioritou je odpovědná správa a...

ODS: Praha má radního pro bezpečnost, nočního starostu nepotřebuje

21. ledna 2019 v 18:23

Pražská ODS odmítá záměr zřízení nové úřednické funkce nočního starosty. Podle představitelů městských částí za ODS je funkce zbytečná a pro Pražany matoucí. Bez potřebných kompetencí nevyřeší uměle vytvořená funkce podle ODS vůbec nic.

Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb

11. ledna 2019 v 15:59

Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos...

Další články
Nahoru