dnes
Úterý - zatazeno
18°C
zítra
Středa - polojasno
21°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
Praha znovu posuzuje možnosti, kde by mohl stát pavilon pro Slovanskou epopej
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena i ve Veletržním paláci v Praze 7. Foto: archiv

Praha znovu posuzuje možnosti, kde by mohl stát pavilon pro Slovanskou epopej

O tom, jakou lokalitu pro umístění Slovanské epopeje bude preferovat, zatím nové vedení Prahy nemá jasno a prověří více možností. Při interpelacích během jednání pražského zastupitelstva v polovině prosince 2018 to řekla pražská radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Debaty o tom, kam umístit soubor děl Alfonsa Muchy, se vedou dlouhodobě. Předchozí vládnoucí garnitura v Praze pod vedením hnutí ANO se původně přikláněla ke stavbě pavilonu na Těšnově, v červnu 2018 schválili pražští radní a následně i zastupitelé záměr na rekonstrukci a dostavbu historické budovy Lapidária.

Při hlasování se tak přihlásili k záměru radních umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do budovy, která vznikne dostavbou v areálu Výstaviště Praha. Náklady na stavbu zahrnující opravu jsou odhadovány na 580 milionů korun. Úpravy Lapidária by měly být hotovy zhruba za tři roky. U budovy Lapidária je už připraven projekt i se stavebním povolením.

Je však možné, že Epopej se do areálu výstaviště nakonec stěhovat nebude. „S tématem umístění Slovanské epopeje se seznamuji, chci znát specifika jednotlivých lokalit, abychom se dokázali rozhodnout pro tu nejlepší. Vytvořila jsem menší pracovní skupinu z odborníků, kteří mi pomohou vše posoudit. Už jsme se sešli dvakrát,“ přiznala 13. prosince radní Třeštíková.

Ve skupině je například ředitel odboru kultury a cestovního ruchu pražského magistrátu František Cipro, nebo například ředitelka Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Magdalena Juříková. Mít jasněji o tom, kde by pavilon pro Slovanskou epopej měl stát, by mělo být podle Třeštíkové v průběhu ledna. „Ale třeba se ukáže, že to není reálné a budeme potřebovat více času,“ dodala.

Bývalý radní pro kulturu a stávající předseda kulturního výboru Jan Wolf (KDU-ČSL/Spojené síly pro Prahu) bude v rámci koalice prosazovat, aby město v původním plánu pokračovalo. Výstaviště je podle něj na cestě k tomu, aby se z něj opět stal reprezentativní areál. Připomněl také, že projekt přístavby už je připraven včetně všech povolení. „Myslím si, že v současnosti není lepšího místa," řekl pro ČTK.

Do konce roku bylo vystaveno v Brně devět největších pláten Slovanské epopeje vystaveno v Brně, zbylých jedenáct menších děl bude ještě týden k vidění v pražském Obecním domě. Menší obrazy vznikly vesměs během první světové války a po ní, kdy byl Mucha nucen původní rozměry přizpůsobit omezeným dodávkám plátna z Belgie. Po skončení výstavy zamíří do depozitáře Galerie hlavního města Prahy, kde už jsou díla donedávna vystavovaná v Brně. V moravské metropoli navštívilo výstavu od loňského května do konce roku 75 000 lidí.


Zasedání zastupitelstva Prahy 3 se neuskuteční tradičně na radnici, ale v hotelu Olšanka

Včera ve 22:15

Již 11. zasedání zastupitelů Prahy 3 v tomto volebním období se uskuteční v úterý 26. května od 15 hodin. Ne však v budově radnice na Havlíčkově náměstí, jak bývá zvykem, ale v nedalekém hotelu Olšanka v Táboritské ulici.

Slevy podnikatelům na nájmech schválili zastupitelé Prahy 4

24. května 2020 ve 21:22

Zastupitelé Prahy 4 na svém jednání v polovině května schválili možnost poskytnutí slevy na nájmu v nebytových prostorách městské části za březen a duben. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou na odpuštění nájmu...

Ve středu se bude konat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4, vyžádala si ho opozice

24. května 2020 v 17:05

Ve středu 27. května se od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) uskuteční mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které bylo svoláno na základě žádosti 22 členů zastupitelstva.

ODS Praha: Podnikatelům hrozí, že čerpání peněz rámci programu může být zpochybněno

21. května 2020 v 17:54

„Zastupitelé za ODS Praha upozorňují na možné pochybení při zřízení fondu COVID Praha 2020 na pomoc pražským podnikatelům. Na základě stanoviska Ministerstva vnitra České republiky ze dne 27. 4. 2020 totiž existuje vážné podezření, že hlavní město Praha porušilo při poskytování pomoci podnikatelům...

Zasedání pražských zastupitelů se bude opět konat v upraveném režimu

20. května 2020 ve 22:51

Ve čtvrtek 21. května se v magistrátní budově na Mariánském náměstí koná již 17. zasedání pražského zastupitelstva. Je veřejné, ale koná se opět v upraveném režimu.

Radní rozhodli o dodavateli projektové a inženýrské činnosti k podjezdu u stanice Praha-Bubny

19. května 2020 v 07:34

Radní hl. m. Prahy na pondělním zasedání schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti k podjezdu nedaleko železniční stanice Praha-Bubny. Do budoucna zde město v rámci úpravy celého území Bubny plánuje novou tramvajovou trať, kvůli které je nutné upravit i podjezd pod Negrelliho...

Další články
Nahoru