dnes
Pondělí - obcasny-dest
17°C
zítra
Úterý - zatazeno
20°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
15°C
Praha znovu posuzuje možnosti, kde by mohl stát pavilon pro Slovanskou epopej
Slovanská epopej byla v minulosti vystavena i ve Veletržním paláci v Praze 7. Foto: archiv

Praha znovu posuzuje možnosti, kde by mohl stát pavilon pro Slovanskou epopej

O tom, jakou lokalitu pro umístění Slovanské epopeje bude preferovat, zatím nové vedení Prahy nemá jasno a prověří více možností. Při interpelacích během jednání pražského zastupitelstva v polovině prosince 2018 to řekla pražská radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Debaty o tom, kam umístit soubor děl Alfonsa Muchy, se vedou dlouhodobě. Předchozí vládnoucí garnitura v Praze pod vedením hnutí ANO se původně přikláněla ke stavbě pavilonu na Těšnově, v červnu 2018 schválili pražští radní a následně i zastupitelé záměr na rekonstrukci a dostavbu historické budovy Lapidária.

Při hlasování se tak přihlásili k záměru radních umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy do budovy, která vznikne dostavbou v areálu Výstaviště Praha. Náklady na stavbu zahrnující opravu jsou odhadovány na 580 milionů korun. Úpravy Lapidária by měly být hotovy zhruba za tři roky. U budovy Lapidária je už připraven projekt i se stavebním povolením.

Je však možné, že Epopej se do areálu výstaviště nakonec stěhovat nebude. „S tématem umístění Slovanské epopeje se seznamuji, chci znát specifika jednotlivých lokalit, abychom se dokázali rozhodnout pro tu nejlepší. Vytvořila jsem menší pracovní skupinu z odborníků, kteří mi pomohou vše posoudit. Už jsme se sešli dvakrát,“ přiznala 13. prosince radní Třeštíková.

Ve skupině je například ředitel odboru kultury a cestovního ruchu pražského magistrátu František Cipro, nebo například ředitelka Galerie hlavního města Prahy (GHMP) Magdalena Juříková. Mít jasněji o tom, kde by pavilon pro Slovanskou epopej měl stát, by mělo být podle Třeštíkové v průběhu ledna. „Ale třeba se ukáže, že to není reálné a budeme potřebovat více času,“ dodala.

Bývalý radní pro kulturu a stávající předseda kulturního výboru Jan Wolf (KDU-ČSL/Spojené síly pro Prahu) bude v rámci koalice prosazovat, aby město v původním plánu pokračovalo. Výstaviště je podle něj na cestě k tomu, aby se z něj opět stal reprezentativní areál. Připomněl také, že projekt přístavby už je připraven včetně všech povolení. „Myslím si, že v současnosti není lepšího místa," řekl pro ČTK.

Do konce roku bylo vystaveno v Brně devět největších pláten Slovanské epopeje vystaveno v Brně, zbylých jedenáct menších děl bude ještě týden k vidění v pražském Obecním domě. Menší obrazy vznikly vesměs během první světové války a po ní, kdy byl Mucha nucen původní rozměry přizpůsobit omezeným dodávkám plátna z Belgie. Po skončení výstavy zamíří do depozitáře Galerie hlavního města Prahy, kde už jsou díla donedávna vystavovaná v Brně. V moravské metropoli navštívilo výstavu od loňského května do konce roku 75 000 lidí.


Poslance a pražského zastupitele ODS Svobodu odvezli do nemocnice

15. května 2019 ve 21:21

Bývalý pražský primátor a současný poslanec a pražský zastupitel ODS Bohuslav Svoboda dnes odpoledne zkolaboval v budově Poslanecké sněmovny na Malé Straně. S podezřením na mozkovou příhodu ho záchranáři odvezli do nemocnice, informoval server Novinky.cz. Mluvčí pražské záchranné služby Jana...

Další články
Nahoru