dnes
Pátek - zatazeno
1°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
8°C
pozítří
Neděle - zatazeno
9°C
Praha zmodernizuje na lampách veřejného osvětlení štítky, které pomáhají s orientací v krizových situacích
Štítek s unikátním číselným kódem je dobře viditelný. Foto: archiv

Praha zmodernizuje na lampách veřejného osvětlení štítky, které pomáhají s orientací v krizových situacích

Pražský magistrát nechá opravit a zmodernizovat štítky umístěné na stožárech veřejného osvětlení. Štítky s čísly slouží například záchranářům k orientaci, kde se pacient nachází.

Každý z více než 130 tisíc sloupů veřejného osvětlení je označen vyraženým unikátním číselným kódem. Ten přesně identifikuje konkrétní sloup a dává tak díky číslu přesnou informaci o jeho poloze. 

Speciální štítek s vyraženým číslem je umístěn na stožáru veřejného osvětlení vždy zhruba v 150 centimetrech jeho výšky. U veřejného osvětlení bez stožáru, například u historizujících svítilen  na závěsných ramenech v centru Prahy, je štítek na malé rozvodné skříni, která bývá obvykle na fasádě domu pod svítidlem.

„Máme k dispozici databázi těchto čísel, která je přístupná složkám Integrovaného záchranného systému. Operátoři tísňových linek jsou díky tomu schopni velmi rychle lokalizovat volajícího, když jim nahlásí číslo nejbližšího sloupu veřejného osvětlení. V praxi to hodně pomáhá,“ uvedl pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu).

Systém se osvědčuje hlavně při dopravních nehodách, nebo když dojde na veřejném prostranství ke zranění či se někomu udělá nevolno. Veřejné osvětlení spravuje společnost Technologie hlavního města Prahy založená v polovině letošního roku, která by měla systém vylepšit.

lampa-cislo-2-nahled „Jde o to, aby člověk nemusel sdělovat operátorovi číslo uvedené na štítku. Aby ten proces byl rychlejší. O zavedení QR kódu a dalších informací, které by usnadnily práci v rámci Integrovaného záchranného systému, budeme se zástupci záchranářů ještě diskutovat,“ dodal radní Jan Chabr.

Modernizované štítky by se měly na stožárech pražského veřejného osvětlení začít objevovat už v průběhu letošního roku.

Operační technici linky tísňového volání pražských hasičů zaznamenají za každou službu mezi deseti až dvaceti případy nahlášení polohy pomocí čísla na veřejném osvětlení. V drtivé většině případů ale musejí naši operátoři o toto číslo oznamovatele požádat, sami od sebe ho lidé uvádějí spíše výjimečně.

Pražští policisté během 24hodinové směny využijí tuto metodu zhruba v deseti až patnácti případech. Ročně se jedná o zhruba 5000 volajících, většinou mimopražských. Ponejvíce se jedná o mimopražské návštěvníky.


Praha 15: V KC Varta se koná 8. zasedání zastupitelstva

Dnes v 09:26

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 15 se koná 4. března od 17 hodin

Praha 15: Beseda o nové výstavbě

Včera v 09:11

Praha 15 zve občany na besedu. Ve středu 11. března bude od 17 hodin na programu téma nové výstavby v městské části.

Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

26. února 2020 v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Další články
Nahoru