dnes
Středa - zatazeno
-1°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
-1°C
pozítří
Pátek - skorojasno
-1°C
Praha zmodernizuje na lampách veřejného osvětlení štítky, které pomáhají s orientací v krizových situacích
Štítek s unikátním číselným kódem je dobře viditelný. Foto: archiv

Praha zmodernizuje na lampách veřejného osvětlení štítky, které pomáhají s orientací v krizových situacích

Pražský magistrát nechá opravit a zmodernizovat štítky umístěné na stožárech veřejného osvětlení. Štítky s čísly slouží například záchranářům k orientaci, kde se pacient nachází.

Každý z více než 130 tisíc sloupů veřejného osvětlení je označen vyraženým unikátním číselným kódem. Ten přesně identifikuje konkrétní sloup a dává tak díky číslu přesnou informaci o jeho poloze. 

Speciální štítek s vyraženým číslem je umístěn na stožáru veřejného osvětlení vždy zhruba v 150 centimetrech jeho výšky. U veřejného osvětlení bez stožáru, například u historizujících svítilen  na závěsných ramenech v centru Prahy, je štítek na malé rozvodné skříni, která bývá obvykle na fasádě domu pod svítidlem.

„Máme k dispozici databázi těchto čísel, která je přístupná složkám Integrovaného záchranného systému. Operátoři tísňových linek jsou díky tomu schopni velmi rychle lokalizovat volajícího, když jim nahlásí číslo nejbližšího sloupu veřejného osvětlení. V praxi to hodně pomáhá,“ uvedl pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu).

Systém se osvědčuje hlavně při dopravních nehodách, nebo když dojde na veřejném prostranství ke zranění či se někomu udělá nevolno. Veřejné osvětlení spravuje společnost Technologie hlavního města Prahy založená v polovině letošního roku, která by měla systém vylepšit.

lampa-cislo-2-nahled „Jde o to, aby člověk nemusel sdělovat operátorovi číslo uvedené na štítku. Aby ten proces byl rychlejší. O zavedení QR kódu a dalších informací, které by usnadnily práci v rámci Integrovaného záchranného systému, budeme se zástupci záchranářů ještě diskutovat,“ dodal radní Jan Chabr.

Modernizované štítky by se měly na stožárech pražského veřejného osvětlení začít objevovat už v průběhu letošního roku.

Operační technici linky tísňového volání pražských hasičů zaznamenají za každou službu mezi deseti až dvaceti případy nahlášení polohy pomocí čísla na veřejném osvětlení. V drtivé většině případů ale musejí naši operátoři o toto číslo oznamovatele požádat, sami od sebe ho lidé uvádějí spíše výjimečně.

Pražští policisté během 24hodinové směny využijí tuto metodu zhruba v deseti až patnácti případech. Ročně se jedná o zhruba 5000 volajících, většinou mimopražských. Ponejvíce se jedná o mimopražské návštěvníky.


Vycházky: Pozorujte ptačí obyvatele na nezamrzlých plochách Vltavy

Dnes v 11:20

V sobotu 2. února si připomínáme Světový den mokřadů. Česká společnost ornitologická organizuje sérii vycházek zaměřenou na poznávání vodních druhů ptáků a význam našich mokřadů pro jejich zimování a tah.

Praha 2 vypisuje finanční podporu v sedmi oblastech. O granty lze žádat do 25. března

21. ledna 2019 ve 20:12

Městská část Praha 2 poskytne na celé období letošního a 1. čtvrtletí příštího roku veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní prostředí, prevence kriminality a dále prevence sociálně patologických jevů a...

Další články
Nahoru