dnes
Středa - jasno
21°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
22°C
pozítří
Pátek - skorojasno
24°C
Praha zmodernizuje na lampách veřejného osvětlení štítky, které pomáhají s orientací v krizových situacích
Štítek s unikátním číselným kódem je dobře viditelný. Foto: archiv

Praha zmodernizuje na lampách veřejného osvětlení štítky, které pomáhají s orientací v krizových situacích

Pražský magistrát nechá opravit a zmodernizovat štítky umístěné na stožárech veřejného osvětlení. Štítky s čísly slouží například záchranářům k orientaci, kde se pacient nachází.

Každý z více než 130 tisíc sloupů veřejného osvětlení je označen vyraženým unikátním číselným kódem. Ten přesně identifikuje konkrétní sloup a dává tak díky číslu přesnou informaci o jeho poloze. 

Speciální štítek s vyraženým číslem je umístěn na stožáru veřejného osvětlení vždy zhruba v 150 centimetrech jeho výšky. U veřejného osvětlení bez stožáru, například u historizujících svítilen  na závěsných ramenech v centru Prahy, je štítek na malé rozvodné skříni, která bývá obvykle na fasádě domu pod svítidlem.

„Máme k dispozici databázi těchto čísel, která je přístupná složkám Integrovaného záchranného systému. Operátoři tísňových linek jsou díky tomu schopni velmi rychle lokalizovat volajícího, když jim nahlásí číslo nejbližšího sloupu veřejného osvětlení. V praxi to hodně pomáhá,“ uvedl pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu).

Systém se osvědčuje hlavně při dopravních nehodách, nebo když dojde na veřejném prostranství ke zranění či se někomu udělá nevolno. Veřejné osvětlení spravuje společnost Technologie hlavního města Prahy založená v polovině letošního roku, která by měla systém vylepšit.

lampa-cislo-2-nahled „Jde o to, aby člověk nemusel sdělovat operátorovi číslo uvedené na štítku. Aby ten proces byl rychlejší. O zavedení QR kódu a dalších informací, které by usnadnily práci v rámci Integrovaného záchranného systému, budeme se zástupci záchranářů ještě diskutovat,“ dodal radní Jan Chabr.

Modernizované štítky by se měly na stožárech pražského veřejného osvětlení začít objevovat už v průběhu letošního roku.

Operační technici linky tísňového volání pražských hasičů zaznamenají za každou službu mezi deseti až dvaceti případy nahlášení polohy pomocí čísla na veřejném osvětlení. V drtivé většině případů ale musejí naši operátoři o toto číslo oznamovatele požádat, sami od sebe ho lidé uvádějí spíše výjimečně.

Pražští policisté během 24hodinové směny využijí tuto metodu zhruba v deseti až patnácti případech. Ročně se jedná o zhruba 5000 volajících, většinou mimopražských. Ponejvíce se jedná o mimopražské návštěvníky.


Radnice Prahy 11 bude mít nové stránky

Dnes v 06:59

Radnice jedenácté městské části spustí 1. září nové webové stránky, které budou nejen modernější, ale hlavně uživatelsky jednodušší.

Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru