dnes
Sobota - zatazeno
10°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
13°C
pozítří
Pondělí - oblacno
11°C
Praha zmodernizuje na lampách veřejného osvětlení štítky, které pomáhají s orientací v krizových situacích
Štítek s unikátním číselným kódem je dobře viditelný. Foto: archiv

Praha zmodernizuje na lampách veřejného osvětlení štítky, které pomáhají s orientací v krizových situacích

Pražský magistrát nechá opravit a zmodernizovat štítky umístěné na stožárech veřejného osvětlení. Štítky s čísly slouží například záchranářům k orientaci, kde se pacient nachází.

Každý z více než 130 tisíc sloupů veřejného osvětlení je označen vyraženým unikátním číselným kódem. Ten přesně identifikuje konkrétní sloup a dává tak díky číslu přesnou informaci o jeho poloze. 

Speciální štítek s vyraženým číslem je umístěn na stožáru veřejného osvětlení vždy zhruba v 150 centimetrech jeho výšky. U veřejného osvětlení bez stožáru, například u historizujících svítilen  na závěsných ramenech v centru Prahy, je štítek na malé rozvodné skříni, která bývá obvykle na fasádě domu pod svítidlem.

„Máme k dispozici databázi těchto čísel, která je přístupná složkám Integrovaného záchranného systému. Operátoři tísňových linek jsou díky tomu schopni velmi rychle lokalizovat volajícího, když jim nahlásí číslo nejbližšího sloupu veřejného osvětlení. V praxi to hodně pomáhá,“ uvedl pražský radní pro oblast správy majetku a majetkových podílů Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu).

Systém se osvědčuje hlavně při dopravních nehodách, nebo když dojde na veřejném prostranství ke zranění či se někomu udělá nevolno. Veřejné osvětlení spravuje společnost Technologie hlavního města Prahy založená v polovině letošního roku, která by měla systém vylepšit.

lampa-cislo-2-nahled „Jde o to, aby člověk nemusel sdělovat operátorovi číslo uvedené na štítku. Aby ten proces byl rychlejší. O zavedení QR kódu a dalších informací, které by usnadnily práci v rámci Integrovaného záchranného systému, budeme se zástupci záchranářů ještě diskutovat,“ dodal radní Jan Chabr.

Modernizované štítky by se měly na stožárech pražského veřejného osvětlení začít objevovat už v průběhu letošního roku.

Operační technici linky tísňového volání pražských hasičů zaznamenají za každou službu mezi deseti až dvaceti případy nahlášení polohy pomocí čísla na veřejném osvětlení. V drtivé většině případů ale musejí naši operátoři o toto číslo oznamovatele požádat, sami od sebe ho lidé uvádějí spíše výjimečně.

Pražští policisté během 24hodinové směny využijí tuto metodu zhruba v deseti až patnácti případech. Ročně se jedná o zhruba 5000 volajících, většinou mimopražských. Ponejvíce se jedná o mimopražské návštěvníky.


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

14. listopadu 2019 v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

12. listopadu 2019 v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Další články
Nahoru