Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha rozšíří v centru města protipovodňové zábrany
Povodně v roce 2013. Ilustrační foto: HZS Praha

Praha rozšíří v centru města protipovodňové zábrany

Praha zmodernizuje a rozšíří v centru metropole protipovodňové zábrany, které budou delší a vyšší. Změny se budou týkat Masarykova, Smetanova, Alšova a Dvořákova nábřeží. Rozšíření minulý týden schválili zastupitelé hlavního města. Práce začnou ještě letos a skončí v příštím roce. Náklady vedení města odhaduje na 51 milionů korun bez DPH.

Praha začala budovat protipovodňová opatření po ničivé povodni v roce 2002, která napáchala v metropoli škody za 27 miliard korun. Naposledy zasáhla velká povodeň Prahu v roce 2013, kdy způsobily problémy zejména menší toky.

Cílem oprav je navýšit protipovodňovou ochranu o 30 centimetrů nad úroveň hladiny při záplavě v roce 2002. Zároveň s tím stavbaři zrekonstruují a zesílí základy zábran, které jsou v chodnících.

Dělníci při opravě vybourají kamenné dosedací prahy a nerezové kotevní desky slupic stávajícího hrazení. Původní prvky budou plně nahrazeny novými konstrukcemi z nerezové oceli v matném provedení.

Město nechá rovněž vybudovat mobilní zábrany v úsecích, které jsou v současnosti hrazeny pytli s pískem. Týká se to Masarykova, Smetanova a Dvořákova nábřeží. Zábrany budou navazovat na současné hrazení a také budou mít horní hranici 30 centimetrů nad hladinou velké vody z roku 2002.

Pražský magistrát vložil od roku 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun. Město nechalo vybudovat asi 20 kilometrů zábran a vrata uzavírající Čertovku, na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky. Město postupně revitalizuje i potoky a říčky a buduje protipovodňové valy. Zatím nevyřešena je ochrana Šáreckého údolí, Lahovic, Lahoviček a Sedlce.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru