Dnes Čtvrtek - oblacno 2°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha zmodernizuje a rozšíří protipovodňová opatření chránící Staré Město a Josefov
Protipovodňové zábrany na Starém Městě během velké vody v roce 2013. Foto: archiv

Praha zmodernizuje a rozšíří protipovodňová opatření chránící Staré Město a Josefov

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání rozhodla o zahájení zadávacího řízení k veřejné zakázce na protipovodňová opatření na ochranu Starého Města a Josefova. Jedná se o navýšení bezpečnostní rezervy mobilního hrazení o 30 centimetrů a také o další rozšíření protipovodňových opatření, která chrání centrum města před velkou vodou. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

„V Radě hlavního města jsem odsouhlasili velmi důležitý projekt, jež výrazně pomůže komplexnímu systému protipovodňových opatření v Praze. Konkrétně se jedná o kompletní modernizaci a rozšíření stávajícího mobilního hrazení v úseku od Masarykova nábřeží po Dvořákovo nábřeží. Zároveň dojde ke zvýšení bezpečnostní rezervy o 30 centimetrů. U protipovodňových opatřeních nesmíme usnout na vavřínech a je třeba v modernizaci i rozšiřování nadále pokračovat,“ uvedl pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).  

„Praha už několikrát čelila ničivým povodním. Odstranění jejich následků stálo hlavní město nepředstavitelné finanční prostředky. Vybudování dobře fungujících protipovodňových opatření se mnohonásobně vyplatí. A to nejen ekonomicky, ale především s ohledem na bezpečnost Pražanů a návštěvníků metropole,“ řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).  

Předmětem chystané veřejné zakázky je navýšení stávajícího mobilního hrazení v úsecích Masarykovo nábřeží, Smetanovo nábřeží, Alšovo nábřeží a Dvořákovo nábřeží na takzvanou návrhovou hladinu s bezpečnostní rezervou 30 centimetrů. 

Původní prvky budou plně nahrazeny novými konstrukcemi z nerezové oceli v matném provedení. Součástí je dodávka prvků mobilního hrazení, včetně potřebných náhradních dílů.  

Kromě toho se počítá také s rozšířením mobilního hrazení na úseky, které jsou v současnosti hrazeny pytli s pískem. Na stávající dosedací prahy mobilního hrazení mezi Masarykovým nábřežím a Dvořákovým nábřežím tak budou navazovat nově vybudované úseky protipovodňových opatření na stejnou návrhovou hladinu. 

Rozšíření spočívá ve vybudování trvalé spodní stavby mobilního hrazení, která je tvořena základovým pasem, do kterého jsou zakotveny nerezové dosedací prahy a nerezové kotevní desky slupic mobilního hrazení v matném provedení. Součástí stavby je kompletní dodávka komponentů náhradních dílů mobilního hrazení.  

Hodnocení jednotlivých nabídek bude provedeno na základě ekonomické výhodnosti s nejnižší nabídkovou cenou. Záměr musí následně schválit ještě pražské zastupitelstvo. Stavba by se měla uskutečnit v letech 2023 až 2024 a práce by měly trvat 12 měsíců.


Autor: puc

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru