Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Praha změnila pravidla pro prodej vyhlídkových jízd a zpřesnila definice trhů
Vyhlídkové lodě u Karlova mostu. Foto: Milan Dvořák / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Praha změnila pravidla pro prodej vyhlídkových jízd a zpřesnila definice trhů

V rámci novely tržního řádu, kterou schválilo vedení Prahy minulý týden, bylo změněno například rozdělení trhů tak, aby byly lépe definovány a lidé zde našli přesný sortiment zboží, který očekávají. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražští radní projednali novelu tržního řádu, která obsahuje několik nových koncepčních přístupů včetně aktualizace textu. Nové definice se dočkaly různé trhy, jako například farmářské, potravinové, květinové, smíšené, bleší, vánoční, velikonoční či dušičkové, aby bylo jasně rozděleno, k čemu se má jaký trh vztahovat a co se na nich může prodávat.

Součástí novely je také upřesnění produktů, aby na farmářských trzích byly primárně prodávány výrobky z domácí produkce od menších výrobců. 

„Zároveň budeme více apelovat na minimalizaci požívání jednorázového plastového nádobí či kelímků s ohledem na klimatický závazek. Tržní místa by nově měla používat plastové výrobky v co nejmenší míře a preferovat vratné či znovupoužitelné kelímky,“ sdělil radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Větší změna v novele tržního řádu se týká prodeje lístků na vyhlídkové jízdy loděmi a autobusy. Lístky budou moci být prodávány pouze v místě, ke kterému se vztahují, u lodí například pouze přímo u přístaviště nebo kotviště konkrétní lodě.

V minulosti byly totiž takto prodávány lístky i několik kilometrů od těchto míst. Změna se netýká on-line prodeje nebo prodeje v kamenných provozovnách. 

Hlavní město od 1. ledna 2023 mimo jiné omezí provoz koňských povozů v centru města zrušením stanovišť na Staroměstském náměstí a ve Stromovce. 

„Termín zrušení od roku 2023 má zajistit možnost diskuze s provozovateli kočárů a případné nalezení nového domova pro zvířata,“ dodal Jan Chabr.


Autor: puc

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Praha 4 valorizuje nájemné, výše odpovídá polovině roční míry inflace

25. ledna 2023 v 18:10

Praha 4 uplatní pro letošní rok valorizaci nájemného za pronájem majetku ve vlastnictví metropole, svěřeného čtvrté městské části, ve výši 7,55 procenta. To odpovídá polovině roční míry inflace oficiálně vyhlášené Českým statistickým úřadem za rok 2022. Rozhodla o tom dnes Rada městské části...

Další články
Nahoru