Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 20°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha změní systém parkovacích zón, zavedou se celoměstské karty
Parkovací zóny v Praze. Ilustrační foto: archiv

Praha změní systém parkovacích zón, zavedou se celoměstské karty

Pražský magistrát upraví systém parkovacích zón. Například zruší přenosná parkovací oprávnění nebo parkování zdarma pro elektromobily. Naopak zavede celoměstské parkovací karty pro návštěvníky, za parkování bude nově možné platit měsíčně a vznikne možnost povolení pro zásobování. Rozsah zón se zatím měnit nebude, stejně tak bude město ještě řešit cenu parkovného. Novinářům to řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti). Zóny začaly fungovat v 90. letech a platí zejména v centru a širším centru města. Rezidenti za roční parkovací kartu platí 1200 korun.

Návrh změn nyní dostaly k připomínkování jednotlivé radnice. „Vnímám městské části jako partnera výzev, se kterými se musíme potýkat. Od začátku říkám, že bych rád zvýšil jejich pravomoci, kdy už nyní určují, zda budou a jaké zóny zavedeny. Teď se chceme soustředit na vyladění systému jako takového, pak budeme řešit cenu," řekl Hřib.

Nově bude zaveden návštěvnický celoměstský paušál, který si bude moci pořídit kdokoliv do všech smíšených zón v metropoli. Povolení bude cenově odstupňováno podle typu auta, kdy řidiči elektromobilů či aut na vodík zaplatí méně než řidiči aut na benzin a naftu. Pro vozy, které mají povolení euro 5 a nižší, se pak návštěvnické karty vydávat nebudou. Cílem je zlepšit životní prostředí.

Novinkou bude možnost takzvané subskripce, kdy řidič nebude muset zaplatit roční parkovné, ale bude jej moci platit měsíčně. Pokud za daný měsíc včas nezaplatí, oprávnění bude neplatné. Tuto možnost budou mít návštěvníci i rezidenti.

Zrušeny budou parkovací hodiny, tedy přenosná parkovací povolení. Zejména v Praze 1 se stávala podle Hřiba předmětem spekulací. Na konci letošního roku pak přestane platit parkování zdarma pro elektromobily. Podle Hřiba to bylo od začátku dočasné opatření. Elektromobily budou mít vyhrazená místa pouze u nabíječek.

Pro rezidenty se nyní pravidla nemění. Nadále tak třeba platí, že za první auto zaplatí méně než za další. Změny nejsou plánovány ani pro držitele průkazů ZTP či pečovatele.

Nově bude zavedeno povolení pro zásobování. Bude mít dvě verze, a sice pro zásobovaného a pro zásobujícího. Zvolit si budou moci povolení na 15 minut nebo na půl hodiny.

„Cílem je, aby dodávky neparkovaly na chodníku," řekl Hřib. Řidič zásobování klikne v magistrátní aplikaci a spustí hodiny. Po uplynutí času bude muset odjet. Také v tomto případě budou řidiči ekologicky šetrnějších aut platit méně.

Jak se změní ceny za parkování, zatím není jasné. Podle Hřiba nyní město dotuje roční kupony MHD z 85 procent. U parkování to je více než 90 procent. „To je dlouhodobě neudržitelné," řekl. Cena se ale bude skládat ze dvou částí, a sice magistrátní a městské části. Výnosy si pak radnice a město rozdělí v poměru, který tvoří zmíněné složky ceny. Radniční složka ale nebude moci být vyšší než magistrátní.

Zóny se v hlavním městě v moderní podobě poprvé zavedly v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně se rozšířily a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. Na parkovném vybere magistrát ročně kolem půl miliardy korun.


Autor: ČTK

Aplikace KOOPILOT funguje už přes rok, užívá ji už deset tisíc řidičů

10. července 2024 ve 12:46

Vloni v květnu představila pojišťovna Kooperativa unikátní aplikaci KOOPILOT, která vyhodnocuje styl jízdy řidiče. Klienti si ji zdarma nainstalují do svého chytrého telefonu při sjednání pojištění vozidla a na základě hodnocení této aplikace mohou získat část zaplaceného...

Sládkovičovu ulici čeká několikaměsíční rekonstrukce

10. července 2024 v 10:25

Na tři etapy z různým dopravním režimem je rozdělena celková rekonstrukce Sládkovičovy na sídlišti Krč. První etapa začíná ve středu 10. července a potrvá až do pátku 9. srpna. Druhá, navazující etapa, by měla být hotova do pondělí 9. září a poslední etapa pak skončí v úterý...

Praha 14: Letní čištění ulic

8. července 2024 ve 12:17

Letní blokové čištění ulic bude v Praze 9 probíhat v termínu od 29. července do 9. srpna.

Oprava kanalizační stoky ve Vrbově pokračuje

3. července 2024 ve 14:20

V průběhu letních prázdnin pokračuje oprava kanalizační stoky ve Vrbově ulici. Výraznější změnu řidiči i chodci zaznamenají na úrovni čerpací stanice EuroOil na jedné straně ulice, a Střední školy gastronomické a hotelové na straně druhé.

Další články
Nahoru