Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha změní projekt úprav Revoluční ulice, začít se má v roce 2024
Revoluční ulice by se měla dočkat změn. Foto: Palickap / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Praha změní projekt úprav Revoluční ulice, začít se má v roce 2024

Pražský magistrát nechá upravit studii proměny Revoluční ulice v Praze 1 z roku 2018. Proti původní bude nová verze počítat s vydlážděním vozovky a zavedením rychlostního limitu 30 kilometrů za hodinu. O změnách rozhodli radní. Plán počítá i s tím, že se v ulici přesune tramvajová zastávka, rozšíří chodníky a přibudou stromy. Začít by se mělo roce 2024.

Změny souvisí s koncepcí takzvaného Hradebního korza, kterou radní schválili v roce 2019. To se skládá z ulic, kudy dříve vedly staroměstské hradby, tedy zejména Národní, Na Příkopě a právě Revoluční. Podle představ města by se nynější promenáda měla rozšířit až k mostu Legií na jedné a Štefánikovu mostu na druhé straně.

Úpravy Revoluční dostal na starost pražský dopravní podnik (DPP), protože jejich zásadní částí je rekonstrukce tramvajové trati.

„Celá akce se musí koordinovat s rekonstrukcí Hlávkova mostu. Nicméně projektové práce započnou urychleně. Akci má DPP již v plánu a samotná realizace by měla započít v roce 2024," uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09).

Při plánované rekonstrukci budou podle informací města rozšířeny chodníky, přibudou lavičky a koše. Zastávka tramvaje se přesune blíže k řece a její ostrůvky budou rozšířeny. Ulice se má podle představ vedení města změnit v městskou třídu, čemuž má přispět snížení rychlostního limitu a použití hladké dlažby na vozovce. V části ulice také vznikne nový cyklopruh a přibude tam 30 stromů.

„Chceme z Revoluční ulice vytvořit promenádu se širokými chodníky, kvalitními povrchy, lavičkami a lépe dostupnou MHD," uvedl k tomu náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Na studii bude podle informací města navazovat rekonstrukce veřejného prostranství před obchodním domem Kotva, kde se zruší zastřešený vstup do podzemního supermarketu a přibudou místa k posezení.

Na konci Revoluční je také volná parcela navazující na park Lannova, která je v majetku Prahy 1. Městská část tam v roce 2017 představila návrh stavby přezdívané Zlaté vejce, od kterého později ustoupila. Stávající vedení radnice by na místě nicméně stále rádo vidělo veřejný objekt, například galerii nebo jinou kulturní instituci.

Konkrétní návrh však zatím není na stole, starosta Petr Hejma (STAN) dříve ČTK řekl, že by na něj radnice chtěla vypsat mezinárodní architektonickou soutěž.


Autor: ČTK

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

Další články
Nahoru